Yarım kalple doğan kadın, İtalya'da ilk vakayla ikiz çocuk annesi oldu

Leila

Global Mod
Global Mod
Dünyada sadece 4 vaka İtalya'da bir ilk: 36 yıl önce karıncıksız bir kalple doğan kadın ikiz çocuk annesi oldu. Bu olağanüstü olay, genç kadının kararlılığı ve ciddi doğuştan kalp hastalığı nedeniyle çocukluğundan beri ona yardım eden Bambino Gesù pediatri hastanesi uzmanları ile Gemelli Irccs üniversitesinin ortak çalışması sayesinde Roma'da gerçekleşti. Bulunduğu hastanede sezaryen operasyonu gerçekleştirildi. Anne ve çocukların durumu iyi, biri kız biri erkek.

“Yarı yolda özel kalbimle pek çok risk aldığımı biliyordum ama çok kararlıyım ve gerçekten anne olmayı istedim – bunlar kadının ilk sözleri – İkizlerin doğumu tarif edilemez bir duyguydu. Bu maceramda Bambino Gesu ve Gemelli Polikliniği doktorları tarafından adım adım takip edildim. Onlar sayesinde güzel bir hamilelik ve doğum geçirdim ve çocuklarımın doğumu tarif edilemez bir duyguydu. Benimle aynı durumu yaşayan kadınlara korkmamalarını ve annelik hayallerini gerçekleştirmek için uzman merkezlere güvenmelerini söylemek isterim.”

Orada ikizlerin annesi – hastaneden açıklıyorlar – sağ ventrikülü eksik bir kalple doğdukalp kasının, oksijenlenme için kanı akciğerlere doğru iten kısmı. Yaşamın ilk yıllarında bir dizi düzeltici müdahale gerektiren karmaşık bir konjenital kalp hastalığıdır. Bu özel vakada, Bambino Gesù hastası, 4 yaşındayken Fontan adı verilen ve kanı Kalpten geçmeden vena kavadan doğrudan akciğerlere getiren alternatif bir dolaşım sistemi oluşturmak için tek bir ameliyat geçirdi. Bu durum organizmayı sürekli aşırı çalışmaya maruz bırakır: Tek bir ventrikül tarafından desteklenen dolaşım aslında yaşam boyunca yakın tedavi ve kontrol gerektirir; Vakaların %5'inde nakil gerçekleştirilir.

Dünyada – pediatri hastanesine göre – tek ventriküler kalp ve Fontan dolaşımına sahip annelerden sadece 4 ikiz doğum vakası var. Bu tür karmaşık konjenital kalp hastalıklarında, aslında hamilelik tüm organizmayı daha büyük strese ve risklere maruz bırakır: kan hacmi ve kalp aktivitesi artar; karaciğer, böbrekler ve bağırsaklar gibi organlar zarar görebilir. Ancak başka komplikasyonların olmaması durumunda uluslararası protokollerin konuya ilişkin göstergelerine göre analık yoluna girilmesi mümkündür. Bu, İtalya'daki ilk vaka olan ve sıkı tıbbi gözetim altında hamileliğini sorunsuz bir şekilde tamamlayan ikizlerin annesinin vakasıdır. Her ikisi de 1,4 kg ağırlığındaki ikizlerin doğumu, hamileliğin 34. haftasında, beklenen doğum tarihinden birkaç gün önce Gemelli Polikliniği'nde sezaryenle gerçekleşti. Anne ve çocukları sadece 10 gün hastanede kaldıktan sonra evlerine dönebildiler.

Bambino Gesù'da, kalp hastalığı olan ve reşit olan çocukların tedavisinin devamlılığı için bakım sağlayan uzmanlardan oluşan bir ekip bulunmaktadır. Pediatrik kalp cerrahisindeki ilerlemeler sayesinde, kalp hastalığıyla doğan yetişkinlerin (Achd, Konjenital kalp hastalığı olan yetişkinler) kısaltmasıyla tanımlananların sayısı günümüzde giderek artmaktadır. Hastalığı kontrol altına alsalar bile kendilerini tamamen iyileşmiş sayamazlar. Bu nedenle özel yardıma ihtiyaç duyarlar.

Bu faaliyetin bir parçası olarak, Guch (Yetişkin doğuştan kalp) adı verilen iki kurumdan oluşan multidisipliner bir grup uzun süredir mevcuttur ve bu grup, kalp hastalığı hastalarının gebeliklerinin yönetimiyle (gebelik öncesi ve sonrası toplantılar ve ortak klinik çalışmalar yoluyla) ilgilenmektedir. yardım belgeleri), doğum planlaması (zamanlama ve yöntemler) ve hamilelik sonrası takip. Grupta, Gianfranco Butera liderliğindeki Bambino Gesù Yetişkin Konjenital Kardiyoloji Birimi ekibi ile Leonardo Caforio yönetimindeki Fetal ve Perinatal Tıp ve Cerrahi ekibi; Kutsal Kalp Katolik Üniversitesi – Agostino Gemelli Üniversitesi Poliklinik Vakfı Irccs için kardiyologlardan oluşan grup, profesörler Massimo Massetti ve Antonio Amodeo tarafından, jinekologlar grubu ise profesör Antonio Lanzone tarafından koordine edilmektedir.