Trabzonsporlu Andreas Cornelius: “İtalya’dan teklif almıştım…”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Muhteşem Lig’de 12 golü bulunan ve Alexander Sörloth’un akabinde Trabzonsporlu taraftarların ‘Kuzey’in yeni kralı’ diye seslendiği Cornelius, Parma’dan bordo mavili kulübe transfer olduğu periyotta kadro arkadaşları ve hocalarının tesiriyle kente ve gruba kolaylıkla ahenk sağladığını söylemiş oldu.

“İTALYA’DAN TEKLİF ALMIŞTIM”

Trabzonspor’a imza atmadan evvel öbür kulüplerden de teklif aldığını tabir eden Cornelius, “Teklifin yanında ilgiden de bahsedebiliriz. Transfer devri boyunca sizinle ilgilenen ve direkt teklif yapan kulüpler olabiliyor. Bunların yanı sıra önemli olarak İtalya’dan bir teklif almıştım. Oraya da gidebilirdim lakin benim tercihim Trabzonspor ve Trabzon kentine gelmek tarafında oldu” dedi.

“HAYALİMİZDEN ÇOK DAHA ÖTE BİR DURUM”

Trabzonspor’a transfer olduğunda amacının ligin doruğunda olmak olduğunu belirten oyuncu, “Takımımızın mevcut pozisyonuna baktığımız vakit aslında bunu gerçekleştirebileceğimizi görüyoruz. Lakin ligin şu anki durumuna baktığımızda bizim hayalimizden de beklentimizden de fazlaca öte bir durum. Çok daha uygununu yapıyoruz. Bu sebeple buraya gelmiş olmaktan ve burayı tercih etmiş olmaktan dolayı epey memnunum. Çıktığım yolda başarılı bir biçimde ilerlemek beni de herkes ‘gibi memnun ediyor” sözlerini kullandı.

“KENDİMİ DAHA UYGUN BİR OYUNCU OLARAK GÖRÜYORUM”

Ülkesi Danimarka’da ‘yılın oyuncusu’ seçildiği periyottan günümüze kadar yaşadığı değişimi ve gelişimi kıymetlendiren Cornelius şunları söylemiş oldu:

“O senelerda 20 yaşıma yeni basmak üzereydim. Profesyonel oyuncu olarak Danimarka’daki birinci yılımdı. Kopenhag grubunda oynuyordum. Liseye giden bir öğrenciydim. Ekibimiz Avrupa Kupaları’nda oynamaya başlamıştı. Ben de birinci yılımda fazlaca başarılı olup, o sene yılın oyuncusu seçilmiştim. Neredeyse 10 yıl oluyor. Ortadan uzun vakit geçti. Alışılmış ki bu biçimdeki Cornelius ile şu anki Cornelius içinde büyük bir fark var. Kendimi artık daha yeterli bir oyuncu olarak görüyorum. bu biçimdeki yeteneklerin üstüne deneyimleri de ekleme imkanı buldum diyebilirim. Avrupa’da kıymetli liglerde oynadım ve orada kıymetli muvaffakiyetler kazandım. ötürüsıyla değerli gelişmeler kat ettiğimi düşünüyorum.”

“ŞAMPİYONLUĞU GÖRMEYİ ÇOK İSTİYORUZ”

Lig sonunda gol hükümdarı olmak istediğini lakin kadronun şampiyonluğunun kişisel muvaffakiyetten daha değerli olduğunu söz eden golcü oyuncu, “Burada daima birlikte şahane bir dönem geçiriyoruz. Şahane bir stadyumumuz var ve hakikaten gördüğüm en düzgün taraftara sahibiz. Kadroyla birlikte bu dönemi burada yaşayabilmek sahiden epeyce hoş bir his. Her oyuncunun dönem boyunca şahsi maksatları oluyor ve bunları gerçekleştirebilmek için gayret ediyor. Benim de bir santrfor oyuncusu olarak gayem gol hükümdarı olabilmek. Lakin her şeyden kıymetlisi, bu dönem en büyük maksadımız şampiyon olabilmek. Oyuncular ferdi gayeler sahip olabilirler fakat en kıymetlisi grubun maksadıdır. Umarım dönem sonu şampiyon olup benim de gol krallığımla bunu taçlandırırız. Şampiyonluğu görmeyi tüm ekip, teknik takım ve topluluk olarak istiyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta epeyce önemli” diye konuştu.

“KONYASPOR’A KAYBETSEYDİK CESARETLENDİRMİŞ OLABİLİRDİK”

Bu dönem ligde kırılma noktası olarak gördüğü maçları anlatan Cornelius, “Birincisi, konutumuzda oynadığımız Fenerbahçe maçı, oburu ise deplasmanda oynadığımız Beşiktaş maçı. Zira bu maçlar iki tarafın da kazanabileceği çekişmeli maçlar oldu. Lakin ikisini de biz kazandık. Bu maçlarla birlikte yalnızca üç puan değil bununla birlikte da üste yanlışsız bir ivme ve çokça özgüven kazanmış olduk. Bu durum grubun amaca gidebilmesi için değerli bir katkı sunuyor. Ekstra olarak Konyaspor maçını da buraya ekleyebilirim. Direkt rakibimiz olan bir ekibi yenebilmek, ortadaki puan farkını arttırabilmek bizim için değerliydi. Şayet bu maçı kaybetseydik rakibimize bir umut ışığı verip bizi yakalamaları için cesaretlendirmiş olabilirdik” sözlerini kullandı.

“TAKIM OLARAK YETERLİ BİR OYUN İDEOLOJİMİZ VAR”

Ekibin genel kalitesinin yeterli olduğunu belirten Danimarkalı golcü, “Benim üzere bir santrfor oyuncusu için bilhassa en kıymetli nokta arkadaşlarınızın size konum hazırlayabilmesi. Bu da bizim ekipte ziyadesiyle var. Bizim ekibimiz ferdi oyunculara bağlı olmayan, savunmada ve atakta neler yapacağını bilen oyunculardan şurası. Grup olarak bir oyun ideolojimiz ve mantalitemiz var. Herkes savunmada ve atakta neler yapması gerektiğini fazlaca uygun biliyor. ötürüsıyla kadro olarak yeterli bir duruş gösteriyoruz” tabirlerini kullandı.

“KALİTELİ OYUNCULARLA OYNAMAK GURUR VERİR”

Yalnızca birinci 11’de oynayan futbolcuların değil, kenardan gelen isimlerin de büyük katkılar verdiğini belirten Cornelius, “Bu oyuncular ve öteki ekip arkadaşlarımın hepsiyle birlikte birebir sahayı paylaşmak beni fazlaca memnun ediyor. Zira bu biçimde kaliteli oyuncularla oynamak beşere her vakit gurur verir. Ben de bu durumdan dolayı çok memnun ve gururluyum. bu biçimde yeterli kadro arkadaşlarıyla oynayabilmek aslında benim çocukluk hayalimdi. Biz genel olarak grup arkadaşlarımla birlikte alana çıktığımızda eğlenmeye ve oyundan keyif almaya çalışıyoruz. Yalnızca birinci 11 başlayan oyuncular değil, öteki kadro arkadaşlarımızın da kalitesi ve onların verdiği katkılar bizi bu düzeylere getiren en değerli unsur” dedi.

“TRİBÜNDE BU HEYECANI TADABİLMEYİ İSTERDİM”

Ülkesinde yaşayan anne ve babasından uzakta eşi ve çocuğuyla birlikte sakin bir hayat yaşadıklarını belirten oyuncu, “Aslında epey sıradan ve kolay bir ömrümüz var. Ailem ve arkadaşlarıma Trabzon’la ilgili önereceğim birinci şey, buraya gelip stadyumda bir maçı izlemeleri. İnanıyorum ki bu onlar için inanılmaz bir deneyim olacak. Beni aslında en üzen şeylerden birisi bu. Zira ben alanda futbolcu olarak bu tecrübeyi edindim tahminen lakin tribünde taraftarla bir arada nasıl bir heyecan, nasıl bir atmosfer olduğunu tadabilmeyi epeyce isterdim. O yüzden arkadaşlarıma ve aileme birinci teklifim; buraya gelin ve kesinlikle bir maç izleyin” diye konuştu.

“HER VAKİT ATAK OYUNCUSUYDUM”

Danimarka’nın futbola farklı bir bakış açısı getirdiğini ve bunun futbol mesleğinde kendisine avantaj sağladığını anlatan Cornelius şu tabirleri kullandı:

“Benim ülkemdeki zihniyet şu ‘futbol herkes içindir. Her kentin her köşesinde kesinlikle bir futbol kulübü nazaranbilirsiniz. Bu niçinle eğitim küçük yaşlarda ve kolay bir biçimde verilebiliyor. Ben de aslında bunun avantajını yaşayan çocuklardan birisiyim. 13 yaşına kadar altyapılarda oynayıp ondan sonrasında Kopenhag kadrosuna transfer olmuştum. Muhakkak bir süre altyapıda oynadıktan daha sonra da A gruba yükselme fırsatı buldum. Futbol mesleğimin başlangıcı da bu türlü oldu. Her vakit hamle oyuncusu olan bir futbolcuydum. Çocukken de hayli fazla gol attığımdan dolayı beni diğer mevkide kullanmayı düşünmediler. Tahminen direkt santrfor olmasa da kesinlikle atak konumlarında yer aldım diyebilirim.”

“EN ÇOK İLHAM VEREN FUTBOLCU RONALDO”

Çocukken de futbolu izlemek yerine oynamayı tercih ettiğini ve bütün golcülerin kendisi için ilham kaynağı olduğunu söz eden Danimarkalı golcü, “Bana en epey ilham veren kişi 2002 Dünya Kupası’nda izleme fırsatı bulduğum Brezilyalı Ronaldo’ydu. Hakikaten kusursuz bir oyuncu. Biz alışılmış ki onunla birebir şekilde oyuncular değiliz lakin bana en hayli ilham veren kişi olmuştur” dedi.

“ÖĞRENME YOLU ASLA BİTEN BİR YOL DEĞİL”

Kendisini rol model alan genç futbolculara da tavsiyelerde bulunan Cornelius, “Bu teknik yönetici olabilir, kadro arkadaşları yahut güvendikleri rastgele birisi olabilir, kesinlikle her insanın tavsiyelerini dinlemeli ve oradan bir çıkarım yapmalılar. Lakin futbol hakkında pek fazla şey bilmeyen birini dinlememeleri de onlara teklifim olacaktır. Her vakit mütevazı olmalı ve daha yeterli olmayı düşünmeliler. Öğrenme yolu asla biten bir yol değil. Örneğin, ben 28 yaşındayım fakat her gün nasıl yeni şeyler öğrenebileceğimi, kendimi nasıl daha uyguna ulaştıracağımı düşünen birisiyim. çabucak hemen 20 yaşlarında bir oyuncuyken her şeyi bildiklerini düşünmemeli ve her vakit daha yeterli bir yol olduğunu bilmeliler” dedi.

“GERVINHO, KUCKA VE SÖRLOTH OLUMLU ŞEYLER SÖYLEDİ”

Trabzonspor’a transfer olmadan evvel Parma’dan ekip arkadaşı olduğu Gervinho ve Kucka ile görüştüğünü, Sörloth’tan da fikir aldığını anlatan Cornelius, şöyleki konuştu:

“Gervinho’ya ekiple ilgili sorduğum sorularda fazlaca hoş şeyler söylemiş oldu. Neredeyse sorduğum soruların tamamına olumlu karşılıklar verdi. Kucka ile de gelmedilk evvel konuşma fırsatım oldu. Burada fazlaca yeterli vakit geçirdiğini, bu taraftarın önünde futbol oynamaktan büyük keyif aldığını söylemiş oldu. Sörloth ile de direkt olmasa da ortak arkadaşlarımız vasıtasıyla temas kurma fırsatım olmuştu. Onun da söylemiş olduği şeyler olumlu istikamette olunca benim de başımda soru işareti kalmadı.”

“DEĞİŞEN KURALLARIN EN DÜZGÜNÜ KALECİYE GERİ PAS ATILAMAMASI”

Futbolun dünyadaki en tanınan oyun olduğunu ve epeyce fazla değiştirilmemesi gerektiğini düşündüğünü belirten Cornelius, “Belki tek bir hakkım olsa bunu oyun içerisinde vakit geçirenler için kullanabilirdim. 90 dakikalık bir futbol maçında topun oyunda kalma mühleti 90 dakikadan epey daha düşük düzeylerde. Oyuncular bilerek vakit harcayıp topun oyunda kalma müddetini düşürebiliyorlar. Tam olarak net bir tahlil teklifim yok ancak ortak bir kararla bu durumun önüne geçilebileceğini düşünüyorum. Değişen kurallardan en güzeli de bence kalecilere geri pas atılamaması. Benim evvelce izlediğim maçlarda kaleciler kadro arkadaşlarından gelen topları ellerine alabiliyorlardı ama değişen kuralla bu artık mümkün değil” dedi.

“OĞLUMLA İLGİLİ TEK PLANIM UYGUN İNSAN OLMASI”

Geçtiğimiz aylarda babalık hissini yaşayan Cornelius, baba olmanın tarifsiz bir deneyim olduğunu, vakit buldukça eşine dayanak olduğunu söylemiş oldu. Danimarkalı golcü kelamlarını şu biçimde noktaladı: “Oğlumuz için en uygununu yapmaya çalışıyoruz. Baba olmak, aile olmak hakikaten kusursuz bir his. Bunun için epeyce memnunum. Oğlumun geleceğiyle ilgili bir planım yok lakin yetenekliyse, istekliyse futbolcu olmak konusunda elimden gelen dayanağı sağlarım. Lakin asla onu zorlamam. Benim oğlumun geleceğiyle ilgili tek planım âlâ bir insan olabilmesi.”

Okumaya devam et...