Son dakika: TFF Tahkim Şurası’nın hakemler için aldığı karar daha sonrası MHK ne yapacak? İstifa ihtimali…

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Merkez Hakem Konseyi, 8 Mart günü beklenmedik bir biçimde ortalarında Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Ali Palabıyık üzere deneyimli hakemlerinde bulunduğu 13’ü Muhteşem Lig olmak üzere toplam 21 hakem ve gözlemcinin tekrar nazaranv yapamayacaklarını açıklamıştı.

Futbol topluluğunda infial yaratan bu karar daha sonrası hakemler harekete geçerek mevzuyu TFF Tahkim Konseyi’ne taşımışlardı.

DURUŞMADA MHK LİDERİ FERHAT GÜNDOĞDU VE HAKEMLER HAZIR BULUNDU

TFF Tahkim Şurası, hakem ve gözlemcilerin itirazını TFF’nin Levent’teki binasında dün duruşmalı olarak görüştü. Tahkim Konseyi hakemler Abdulkadir Bitigen, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Caner Ak, Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Hüseyin Göçek, Hakan Ceylan, Koray Gençerler, Kutluhan Bilgiç, Mert Güzenge, Murat Erdoğan, Mustafa Öğretmenoğlu, Ramazan Keleş, Serkan Tokat ve Tugay Kaan Numanoğlu ile gözlemciler Ali Uluyol, Süleyman Abay ve Taner Gizlenci’nin itirazlarını kelamlı olarak dinledi.

5’E 2 OY ÇOKLUĞUYLA İTİRAZLAR KABUL EDİLDİ

Tarafların avukatları ve MHK Lideri Ferhat Gündoğdu’nun da kelamlı beyanlarının alındığı duruşma bitmiş oldukten kısa bir süre daha sonra karar belirtildi. Tahkim Heyeti, 5’e 2 oy oldukcaluğuyla sonucu kaldırdı.

Pekala artık ne olacak? Hürriyet müellifi eski hakem Murat Fevzi Tanırlı, Türk hakemliğinin seyrini değiştiren bu karar daha sonrası yaşanabilecekleri 3 hususta sıraladı.

1- Gündoğdu ve grubu istifa edebilir

Listeyi hazırlayarak TFF İdare Kurulu’na sunan MHK Lideri Ferhat Gündoğdu ve grubu bakılırsavi bırakabilir. Bu durumda dönem sonuna kadar süreksiz bir MHK oluşturulur ve 2022-23 dönemine da yeni bir konseyle girilir.

2- MHK devam eder ve maç vermez

MHK, hiç bir şey olmamış üzere bakılırsave devam edip Tahkim Şurası sonucuna karşın kelam konusu hakem ve gözlemcilere dönem sonuna kadar maç vermeyebilir. Haziran ayında da bu isimleri klasman düşürebilir.

3- Hakemler bakılırsavlerine döner

Ferhat Gündoğdu MHK’si, bakılırsavine devam eder ve Tahkim Konseyi sonucu mucibince kelam konusu hakem ve gözlemcilere bir daha maçlarda bakılırsav verebilir.

MHK LİDERİ GÜNDOĞDU NE DEMİŞTİ?

Merkez Hakem Heyeti Lideri Ferhat Gündoğdu, beIN SPORTS canlı yayınına katılıp sonucun münasebetlerini şu sözlerle anlatmıştı.

Karar 8 Mart günü alınmadı. 1,5 aylık bir çalışmanın geldiği bir noktaydı. 10 maç dahi bekleyemezdik artık. Bir gün beklemeye tahammül yoktu. Kamuoyunda kasıtlı yahut bencilde bir hareket ettiğimiz istikametinde bir niyet var ise bunu devre içinde yapabilirdik. Bu 1,5 aylık bahtı da verdik arkadaşlarımıza. Vakit zaman küçük ikazlarla düzelmeleri için talih verdik lakin olmadı.

Bu 4 aylık müddet boyunca hakem arkadaşlarımızı ve gözlemcileri inceledik ve sonuç olarak bu sonucu aldık.

4 aylık çalışmanın son 2 aylık devrinde eğitimlerimiz, seminerlerimiz, saha içi müşahedelerimiz, VAR kayıtları… Bunların hepsinin üzerinde çalıştık. Bu arkadaşlarım ve klasmanda kalan başka arkadaşlarımın hiç biri, hiç bir terör örgütüyle, yasa dışı bir durumla yan yana gelmemiştir. Ortaya atılan argümanlar asılsızdır. Bunun altını ehemmiyetle çiziyorum. Bunun konuşulmasından epeyce rahatsızız.

TFF LİDERİ NİHAT ÖZDEMİR: KARARI OY BİRLİĞİYLE ALDIK

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Nihat Özdemir, MHK’nın tarihi Hakem sonucuna ait şunları söylemişti:

“Merkez Hakem Heyeti’nden hakemlerle ilgili bir karar geldi. Ben de federasyon lideri olarak mevzuyu idare heyetimize taşıdım. Oy birliğiyle karar aldık. Gelen reaksiyonlarla ilgili bir yorumum olmaz. sonucumız nihaidir.”

SERVET YARDIMCI: MÜDAHALEM KURUMSAL BAZDA

UEFA İdare Heyeti Üyesi ve TFF Asbaşkanı Servet Yardımcı, MHK’nın tarihi hakem sonucuna ait birinci sefer Hürriyet’e değerlendirmelerde bulunmuştu.

Yardımcı, “Rizeliyim, Rize beni suçluyor; Fenerbahçe kongre üyesiyim, onlar suçluyor. Bakın Rize-Galatasaray maçı daha sonrası Kulüpler Birliği ile bir ortaya geldik. MHK’nın bir daha yapılandırılması ile ilgili olarak UEFA ve FIFA’ya uyumlu bir yapı oluşturmak istedik. Bu yapının tesis edilmesi için David Ellary ismini önerdim. Gelecek hakemlik kurumumuzun röntgenini çekecekti. UEFA’da 55 federasyonun bağlı olduğu komitenin lideriyim. Oradaki tecrübeyi aktarmak da öteki bir maksadım. Ben isimlerle değil, kurumsal olarak ne yapılması gerektiği ile ilgileniyorum. Benim hakemlik konusunda tek müdahalem kurumsal bazda bu oldu.” demişti.

Okumaya devam et...