Siz hiçsiniz dedim

Farrah

New member
İsrail’in Ramazan’da saldırdığı Mescid-i Aksa’da ayak ayak üstüne attığı pozla adeta meydan okuyan Arif Tütüncü, tarihi kareyi “kahır pozu” olarak tanımladı. İstanbul kökenli olan Tütüncü, 56 yıllık ömrünü Mescid-i Aksa için çabayla geçirmiş. Vaktin değerli bir kısmında Mescid-i Aksa’nın bahçesinde bulunan Tütüncü, Yeni Şafak’a hem o kareyi birebir vakitte daha sonrasında yaşananları anlattı.

“SİZİ GÖRMÜYORUM” BİLDİRİSİ

Tütüncü, “Mekânın sahibi benim” diye kelamlarına başladı. Atak sırasında kararlı bir biçimde sandalyede oturmaya devam etmesini, İsrailli kolluk kuvvetlerine yönelik “Siz kimsiniz, hiç görmüyoruz sizi, sıfırsınız” demek istediğini belirten Tütüncü, “Plastik kurşunlarla, ses bombasıyla saldırıyorlar lakin ben hiç ilgilenmiyorum. Hiç etkisi yok” diye konuştu. Tütüncü, ayak ayak üstüne atarak saldırganlara ayağımın altındasınız iletisini verdiğini kaydetti.
Tütüncü, fenomen hale gelen o pozu bir daha verdi.

YORULMADAN UĞRAŞ

Tütüncü, Mescid-i Aksa gayreti için “Kur’an’da Allah diyor ki, beşere doğumundan vefatına kadar rahatlık yok. Yorgunluk var, çaba devam edecek” dedi. “Ben Aksa’da doğdum, çocuklarım Aksa’da doğdu ve inşallah Aksa’da şehit olacağım” diyen Tütüncü, Mescid-i Aksa’sız bir hayat düşünemiyor.

AKSA YOKSA HAYAT YOK

Tütüncü, “Aksa şayet olmazsa hayat yok. İki çocuğum var. İki çocuğumun canı Aksa’ya bağlı. Torunlarım bile Aksa’nın toprağına kurban olsun. Benim bütün çocuklarım mahpusa atıldı. Oğlum 15 yaşında tutuklandı, 17 yaşında hür bırakıldı. Konutum yıkıldı ataklarda. Zincir Kapısı’nda bir meskenim var, Cevizderesi’nde meskenim vardı. Museviler yıktılar. Artık Kudüs’ün bir mahallesinde yaşıyorum. Her gün 5 kilometreyi otobüsle geliyorum” dedi.

Her gün kahır ortasında yaşıyoruz

İsrailli askerleri Mescid-i Aksa’da görür görmez ne hissettiği sorulan Tütüncü, şöyleki konuştu: “Duygularımı anlatamam, kahrediyor. Çok sıkıntı. Gönlümü nazaranmezsiniz, bu yas, bu gam gönlümüzde kalır. Bütün Kudüs’ün hür, özgür, yiğit adamları ekseriyetle hasta ıstıraptan. Her gün kahır ortasında yaşıyoruz, hoş bir gün görmüyoruz. Anlatmak imkânsız. Benimi içimde söylesem, söylesem bir daha yalancı üzere olurum, içimdeki farklı. Benim kalbimi dışarıya çıkaramayız, nazaranmeyiz, anlatamam yani. Yas, hüzün ortasındayız. Anlatmak güç, ne anlatırsam anlatayım gerçekçi olamaz. Kanımızla, lisanımızda, dinimizde bu kahır. Bu kahır o günkü poza yansıdı. Aksa çabasının duruşunu gösterdi o poz. Bu pozdan daha sonra asker saldırdı, askerlerden dayak yedim. Bir genci dövüyordu İsrail askerleri onu kurtarmak için yaptım ve ben de dayak yedim. Hengame bittikten daha sonra bir daha ayak ayak üstüne attım ve ayak vurmaya başladım. Toprağa vurmaya başladım.“

Türk milleti bizi hiç bırakmadı

“Bu topraklardan hiç kimse bizi sökemez. Köklerimiz burada. Dünyayı da verseler ben buradayım” diyen Tütüncü, takviyesinden dolayı Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Tütüncü, “Yeter ki Türkiye’de bizim için dua etsinler, bizi desteklesinler. Bizi hiç bırakmadılar. Erdoğan ve bütün Türk milletini unutmuyoruz, unutmayacağız. Bize yardım eden kim olursa olsun dua ediyoruz. Ne kadar yaşasak bir daha öleceğiz yanımıza hiç bir şey almayacağız. Yalnız amel. Bu yerden hem Erdoğan’a birebir vakitte 7’den 70’e tüm Türk halkına selam olsun” dedi.