Max Gradel, Misli TV’ye deklare etti! “Sivasspor’da uzun yıllar kalmak istiyorum…”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
2022-2023 döneminde Muhteşem Lig’in yanı sıra UEFA Konferans Ligi’nde de çaba eden ve kümeden çıkarak kulüp tarihinde bir birincisi gerçekleştiren Demir Küme Sivasspor, Dünya Kupası ortasını Antalya’daki çalışmalarıyla kıymetlendiriyor.

Kırmızı beyazlılarda uzun yıllardır forma giyen 35 yaşındaki Fildişili orta saha oyuncusu Max Gradel, kamp otelinde Misli TV’ye özel açıklamalar yapıp değerli hususlara değindi.

“KONFERANS LİGİ’NE ÇOK FAZLA GÜÇ VERDİK”

* Sivasspor’un bu döneme yaptığı başlangıç ve ligin kalanı ile ilgili neler söylemek istersin?

Max Gradel:
Bence Üstün Lig’e istediğimiz üzere başlayamadık. UEFA Konferans Ligi maçlarına epey odaklıydık. Kümeden çıkmayı epeyce istedik. Bu durum kulübün tarihinde bir birinci olacaktı ve bizim için epeyce değerliydi. Bence küme basamağını geçebilmek ismine epeyce güç kaybettik. Bu sebeple ligde de istediğimiz sonuçlara ulaşamadık. Sanırım artık; ligde ortaya düzgün performanslar koymaya ve puanlar kazanarak ayağa kalkmaya hazırız.

“SİVASSPOR’DA UZUN YILLAR KALMAK İSTİYORUM”

* Mesleğinde Sivasspor ile Türkiye’nin yeri ve manası nedir?

Max Gradel:
Şu anda Sivasspor’da 3. yılım… Buraya birinci geldiğim vakit içinder kent ve kulübe dair epeyce net ayrıntılarım yoktu. Kulübün fazlaca uygun bir kulüp olduğunu ve buradaki insanların hayli dürüst beşerler olduğunu gördüm vakit içinde… Güvenebileceğin beşerlerle yürümek her vakit hayli kıymetlidir. Kentteki insanların bana ve aileme yaklaşımı da hayli uygundu her vakit.

Burada fazlaca keyifli oldum ve olmaya devam ediyorum. Burada uzun yıllar kalmak istiyorum. Zira kulübü seviyorum, kenti seviyorum. Sivasspor’da çalışan herkes bana kusursuz davranıyor. Teknik heyet, grup arkadaşlarım, hepsi buna dahil… Nerede memnun olursan, orada kalmak istersin… Bu yüzden, hakikaten epey memnunum.

“GENÇLERE TEK TAVSİYEM: ASLA PES ETMEYİN!”

* Geçmişte kritik sakatlıklar ve güç günler yaşadın. Bunların üstesinden daima geldin. Genç atletlere genel olarak tavsiyelerin nelerdir?

Max Gradel:
Maalesef yaptığımız işin tabiatında sakatlıklar var. Sakatlanabilir ya da öbür zorluklar yaşayabilirsin lakin en değerli husus asla pes etmemektir! Her vakit savaşmalısın, her gün… Zira futbolcu olduğun için şanslısın. Zihnine yerleştirmen gereken en kıymetli şey şu; Senden hayli daha sıkıntı koşullarda yaşamaya çalışan beşerler var. Bu yüzden; sakatlandığında pes etme!

Mücadele et, kendini yenile ve geri gelip devam et… Düşebilirsin lakin kalkmayı ve ilerlemeyi de bilmelisin. Benim mantalitem budur ve bu mantaliteyi korumak kıymetlidir. Düştüğün her vakit kalk ve devam et! Her vakit bu biçimde düşündüm. Sakatlıklar yaşadığımda hiç pes etmedim. Benim tavsiyem budur.

“HERKESLE YOL YÜRÜNÜR LAKİN KİMSEYE YÜZDE 100 GÜVENMEYİN”

* Genç Max Gradel’e şimdiki deneyiminle bir tavsiye verecek olsaydın ne söylerdin?

Max Gradel:
Dürüst olmam gerekirse; Yaptığım bir kusur, menajer olarak yanlış insanlara güvenmekti. Rastgele biriyle yürüyebilirsin ancak sakın ona %100 inanma. Zira bir fazlaca menajer, atlet hakkında düşünmüyor. Sadece kendisini ve ne kadar para kazanacağını düşünüyor. Benim kusurum buydu. Genç oyunculara tavsiyem dikkatli olmalarıdır. Kiminle yürüdüklerine… Şayet paradan evvel seninle ilgileniyorlarsa onlara inanç. Yaptığım kusur buydu.

“İDOLLERİM: MARADONA, DROGBA VE VAN BASTEN…”

* Profesyonel futbolcu olmadan evvel idol olarak kimleri görüyordun?

Max Gradel:
Rol modellerim… 3 futbolcu… Gençken ve profesyonel futbolcu olmadan evvel… 3 oyuncu var… Olağan ki Maradona… Drogba. Üçüncü ise Van Basten… Onun görüntülerini ve kliplerini izlerdim, süperdi.

“TANRIYA ŞÜKÜR; DROGBA İLE BİRLİKTE FUTBOL OYNADIM”

* Drogba niye rol modellerinden bir tanesiydi?

Max Gradel:
Drogba zira… Genç bir oyuncuyken, Paris’teydim. O periyot Drogba, Marsilya’ya gitmedilk evvel Guingamp’ta oynuyordu. Paris’te ve gençtim. Herkes onun hakkında konuşuyordu. Onu izliyordum, takip ediyordum. Zira çılgınca goller atıyor ve benim ülkemi temsil ediyordu. Hayalim; bir gün onunla oynamaktı. Allah’a teşekkür ediyorum ki onunla bir arada ulusal ekipte oynadım. O benim ülkemin efsanesi… Çok yakın bir arkadaşım da oldu. Benim için büyük bir ağabey üzere. Çok memnunum.

“TÜRKİYE’DEKİ FUTBOL TUTKUSU, İNGİLTERE İLE BÜSBÜTÜN AYNI”

* İngiltere ve Fransa’da da oynadın Türkiye’dilk evvel. Türkiye ile bu ülkeler içindeki en büyük fark nedir?

Max Gradel:
Benim için Türk futbolu, İngiltere Premier Ligi’nden farklı değil! Çok fazla fark yok Türkiye ile İngiltere içinde… Taraftarlar tıpkı tutkuya sahip! Futbola aşıklar, futbol için yaşıyorlar. İngiltere’deyken de bu birebirdi. Futbolu hayli seviyorlar, futbol için çıldırıyorlar. Türkiye de birebir durumda. Herkes maçlara koşuyor ve büyük ilgi gösteriyorlar. Birebir İngiltere üzere. Tek fark tahminen de Premier Lig’de daha büyük oyunculara ve kaliteye sahipler. Benim için tek fark bu.

“TÜM DÜNYADA SAVAŞLARI BİTİRMEK İSTERDİM”

* Dünyada tek bir şeyi değiştirme talihin olsaydı bu ne olurdu?

Okumaya devam et...