Katip Çelebi'nin eserinin tam ismi nedir ?

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Katip Celebi'nin eseri, Tuhfetu'l-Kibar Fi Esfaril-Bihar (Buyuklerin Hediye Butun Denizleri) olarak bilinir. Katip Celebi (1609-1657), 17. yuzyl Osmanl devlet adam ve bilgini olarak tannmstr. Katip Celebi, Tuhfetu'l-Kibar Fi Esfaril-Bihar adl eserinde Osmanl Imparatorlugu'nun siyasi tarihini, ticaret, diplomatik iliskileri, kultur ve sanat, dini inanclar, egitim sistemi, cografya ve cografi kesifleri, limanlar, kylar ve korfezler hakknda buyuk olcude bilgiler vermistir.

Katip Celebi'nin genis kapsaml eseri, buyuk bir cografi bilgi birikiminden faydalanmstr. Kitabn ozeti, Osmanl Imparatorlugu'nun askeri, ticari, ekonomik, kulturel ve dinsel konularn, komsu ulkeleri ve onlarn topraklarn, cografi kesifleri, halklar ve kabileleri, limanlar, kylar, korfezleri ve denizleri anlatmaktadr. Kitabn ozeti, Osmanl Imparatorlugu'nun siyasi, ekonomik, kulturel ve dini yapsnn ozetlenmesini icerir.

Katip Celebi'nin Tuhfetu'l-Kibar Fi Esfaril-Bihar adl eseri, daha sonraki donemlerde cok sayda bilim adamnn, yazarn ve akademisyenin calsmalarnn temelini olusturmustur. Kitabn ana temas, komsu ulkelerin ve bolgelerin tarihini, kulturlerini ve denizlerini arastrmaktr. Kitabn baslklar arasnda, Osmanl Imparatorlugu'nun siyasi tarihi, diplomatik iliskileri, kultur ve sanat, dini inanclar, egitim sistemi, cografya ve cografi kesifler, limanlar, kylar ve korfezler yer almaktadr. Kitabn onemli konular arasnda; Osmanl Imparatorlugu'nun cografi dusuncesi, ticaret, ekonomi, siyaset, kultur, dini inanclar ve diplomatik iliskiler yer almaktadr. Kitabn konular arasnda cografya, tarih, dilbilim, ticaret, ekonomi, kultur ve din de bulunmaktadr. Kitabn ozeti, Osmanl Imparatorlugu'nun siyasi tarihi, ticaret, diplomatik iliskileri, kultur ve sanat, dini inanclar, egitim sistemi, cografya ve cografi kesifleri, limanlar, kylar ve korfezleri anlatmaktadr.