İstek Çalımbay: “Konferans Ligi’nde kümeden çıkacağımıza inanıyorum…”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Çalımbay, “Üç yıldır Avrupa’ya gidiyoruz, hayli kuvvetli ekiplerle oynadık. bir daha bu kuvvetli gruplardan birisi. Son üç maçlarına baktığınız vakit ligde 4-0,6-0, 7-0 üzere net galibiyetler alan bir grup. Her tarafı tehlikeli bir grup. Onun için bizim her şeydilk evvel fazlaca âlâ bir biçimde konsantre olmamız gerekiyor, her şeyin epey güzel olması gerekiyor. Bu kümeden çıkacağımıza inanıyorum. Bu kümenin bence iki kadrosu, biz ve Slavia Prag kümede çekişir. Lakin başka kadroları katiyen küçümsemiyoruz. Zira onlarda kendi ülkelerinin şampiyon grupları. Onun için bizim burada yapacağımız alanımızda oynayacağımız maçları yeterli bir biçimde bitirmemiz gerekiyor” dedi.

“Tek fikrimiz puan ve puanlar almak”
Maça puan yada puanlar almak için çıkacaklarını söyleyen Çalımbay, “Slavia Prag maçı üç ihtimalli bir maç olabilir. Tek niyetimiz burada alanımızda puan ve puanlar almak. daha sonrasında burada oynayacağımız iki maçımızı da epeyce uygun bir biçimde bitirdiğimizde bu kümeden çıkacağımıza inanıyorum. Ligde nitekim son maçlarımızda fazlaca güzel oynadık, epeyce konumlar yakaladık lakin maalesef değerlendiremedik. Kadromuzda bir düzelme var ve yeni gelen arkadaşlarımızın ahenk süreci yavaş yavaş uyguna yanlışsız gidiyor. Kondisyon olarak hazır olmayan arkadaşlarımızda oynadıkça daha âlâ duruma geliyorlar. Onun için bu kümeden çıkacak kapasitede bir kadroyuz ve bunu da yapacağız, bütün niyetimiz de bu” tabirlerini kullandı.

“Kapanık oynayan bir kadro istemiyorum”
Bir gazetecinin “Yarın nasıl bir futbol biçimi oynattıracaksınız?” biçimindeki sorusuna Çalımbay şu karşılığı verdi;
“Kapanık oynayan bir kadro istemiyorum. Taraftarımızda gelirse bir avantajımız var ve tek maksadımız buradan galibiyetle ayrılmak. Antrenörlük yaşantımda ve futbolculuk ömrümde kapanık futbolu yahut geriye çekilip puan almayı hiç düşünmedim. Yeni transferlerimiz yavaş yavaş güzel duruma geliyorlar ve onlardan da faydalanacağız. Buradan alacağımız 3 puan bizi epeyce düzgün yerlere getirir. Onun için ligden burayı karıştırmak yanlışsız değil. Ligde de epeyce hoş durumlara giriyoruz fakat değerlendiremiyorduk. İnşallah 2-3 hafta içerisinde de büsbütün güzel bir duruma geleceğiz. kuvvetli ve uygun bir kadroyuz, inşallah düzgün bir şeyler yapacağız.”

“Üst üste maçlar oynuyoruz”
Çalımbay, futbolcu Erdoğan Yeşilyurt’un sakatlığının bulunduğunu belirterek, savunma oyuncusu Murat Paluli’nin durumunun da maç saatinde belirli olacağını söylemiş oldu. Çalımbay, “Hem ligi hem Avrupa’yı bir ortada gdolayıyoruz. Üst üste maçlar oynuyoruz ve oyuncularımız yoruluyor. O yüzden ligde fikstür belirlerken bunların düşünülmesi lazım. Maç günü ve maç saati belirlenirken bu konulara dikkat edilmesi gerekiyor” dedi.

“Taraftar futbolcuları yuhalamasın”
Taraftarı stadyuma davet eden Çalımbay, “Geldiğim günden beri söylüyorum, bir muvaffakiyet yakalayacaksak taraftarın dayanağıyla yakalayacağız. Taraftarlardan bir ricam var. Son maçlarda oynayan oyuncularımızı yuhalamaktan vazgeçmeleri gerekiyor. hiç bir oyuncu alana makûs oynamak için çıkmaz, elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyorlar. Maçın içerisinde siz şayet onları yuhalarsanız, daha da inançsız hale gelir. Ne olursa olsun 90 dakika taraftarlar ekiplerine sahip çıkması lazım. Yarın oynayacağımız maç yalnızca bizi ilgilendirmiyor. Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Puan açısından, her açıdan. Bu yüzden her insanın takviye vermesi gerekiyor. Bizim taraftarımızın sayısının düşmesi kente yakışmıyor” diye konuştu.

Charisis, “Rakibimizin âlâ bir grup olduğunu biliyoruz. Tahminen de kümenin en âlâ kadrosu olduğunu söyleyebiliriz fakat bununla birlikte bizde epey güzel bir ekibiz. Kendi konutumuzda oynuyoruz, kendi konutumuzda her vakit 3 puan almak için oynarız” dedi.

“Biraz daha müddete gereksinimim var”
Bir basın mensubunun “Charisis adaptasyon sürecini tamamladı mı?” formundaki sorusuna Charisis, “Şu an adaptasyon sürecindeyim, biraz daha mühlete gereksinimim olduğunu düşünüyorum. Zira Türkiye Ligi’nde futbol farklı, daha epey fiziğe dayalı. Benim yeni adapte olduğum bir futbol şekli. Düzey çok yüksek bu ligde. Biraz daha müddete gereksinimim var. Fakat yakın vakitte yüzde yüz performansıma da ulaşacağımdan eminim. Hocalarımız, arkadaşlarım adaptasyon müddetinde bana epeyce yardımcı oluyorlar. Bende elimden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyorum ki en uygun düzeye ulaşacağım. Sivas kenti epey hoş bir kent, beşerler bana hayli düzgün davrandı. Kulüp olarak bakarsak herkes fazlaca profesyonel çalışıyor. Başarılı olmamız için kulüp bize gereken her şeyi sunuyor” karşılığını verdi.

Okumaya devam et...