Gıda bozuklukları. Bir leylak yayın hikayesi: “Uçuruma düş, şimdi oradan çıkmak istiyorum. Kolay yargılara hayır”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Bir gün bir uçuruma düştük.” Lucrezia’nın annesi Franca Rosa’nın hikayesi böyle başlar. Bu bir ‘leylak yayın’ hikayesidir. DCA (yeme bozuklukları), “kendini yetersiz hisseden” bir kız ve onun “karanlık anı”, yanan kırmızı ışığı görüp yardım isteyen bir ailenin, gidiş gelişli bir yolculuğun öyküsü. 19 yaşındaki oyuncu, “Umarım bundan kurtulurum” diye özetliyor.

Anne ve kızı deneyimlerini anlatmaya karar verdiler, “çünkü – diyor Lucrezia basitçe – umarım yardımcı olabilir”. Çünkü, Franca analiz ediyor, “yeme bozuklukları konusunda bilgi eksikliği var. Sadece anoreksiya, bulimia değil, başka birçok belirti de var. Hasta kadar aile desteği de önemli. Çünkü aile kendini çok iyi hissediyor. yalnız ve sevdiğine yardım edemiyor. Nasıl davranacağını, kullanacağı kelimeleri, tutacağı tavırları görmezden geliyor. Bunu her gün görüyoruz: tabu kelimeler ve konular var. Kızımla yemek hakkında konuşamazsın”. Bir yeme bozukluğu, ister kız ister erkek, ister bir çocuk, ister bir yetişkin olsun birini etkilediğinde, “tüm ailenin hayatı alt üst olur, artık eskisi gibi denge ve dinginlik yoktur, her şey tehlikeye girer”.

Franca için bir aciliyet var: “Tedavi edilmemek mümkün değil – ısrar ediyor – sadece ekonomik olarak daha şanslı olanlar tedavi edilemez. Ulusal sağlık hizmeti belli bir noktaya geliyor ve çoğu zaman gelmiyor bile. herkes için Kızım diyor ki bugün 19 yaşında, 2 yıl önce kendini “vücut şeklinde” yetersiz hissetti ve birkaç kilo vermek için diyetisyene gitmemi istedi. İnternetten bakar diye korktum. ve tek başına yap o yüzden onu getirdim ama azimli bir kız ve bir hedef koyduğunda ne pahasına olursa olsun bunu başarmak zorunda.Kendine kapıldı, verdiği diyet onu yarıya indirmeye başladı ve biz Düştü. Ancak, ebeveynlerin işaretleri göremediği doğru değil. Bir kızın durumu iyi olmadığında bunu anlayabilirsiniz.”

Uyarı ışıkları? “Kilo vermenin yanı sıra izolasyon, saç dökülmesi, solgun ten, boş bakışlar, kırılgan tırnaklar var” diye listeliyor. “Lucrezia artık aile hayatına aktif olarak katılmıyor, arkadaşlarıyla gitgide daha az dışarı çıkıyordu”. Teşhis: kısıtlayıcı anoreksiya. Oradan diyetisyen psikolojik destek önerdi. Ardından Lucrezia “farmakolojik yardım istedi ve psikiyatrist dahil oldu. Temel bir ekip çalışmasında. Bu alanda profesyonelliğe sahip olanlara güvenmemiz gerekiyor”, diye belirtiyor Franca. Şimdi, “Lucrezia fiziksel olarak çok daha iyi, ama onun içinde hâlâ halletmesi gereken çok şey var. Kendini daha çok sevmeyi öğrenmeli ve onun güzel bir insan olduğunu düşünmeli. Her birimiz kendi içinde birer bireyiz.” , fiziksel görünüme değil, kişinin ne olduğuna bakmalıyız”.

Dibe vurduğunuzda, sizi hayatınızı geri almaya iten şey nedir? “Dürüst olmak gerekirse – diyor Lucrezia – tedavi aramaya karar verdiğim hiçbir an olmadı, beni zorlayan hep ailem oldu. Çok karanlık bir anın üstesinden gelmek için farmakolojik destek istedim. Yapamıyorum yataktan kalkamadım ders çalışmak istemedim duş almak gibi ufak tefek şeyler için beni kaldıran annemdi ben bir sebep göremedim umut ediyorsan niye yapıyorsun ertesi gün uyanmamak”. Ancak şimdi, “Beni bu noktaya getiren şeyler üzerinde çalışıyorum. Kontrol ettiğim tek şey yemekti. Düşünürsem, bu şey çocukluğumdan beri bende var.” küçük kız: Mayo giyip göbeğimi çekerken kendimi beğenmedim”. Ancak 2021’de, Lucrezia’nın olgunluk yılı olan Covid salgınının ortasında, “Hala evde tek başıma kalmaya zorlandım”. Devam edene ve kısıtlamalar hafifletilene kadar.

Kız için bir şeyleri tetikleyen topluma dönüş. “Panik oldu. Artık insanların arasında olmaya alışkın değildim. Diyete başladım ve sosyalleşmeye başladım, kilo verdikçe ‘popülerliğim’ arttı”. Bağlantı otomatik: “Zayıfım ve kendimi daha çok seviyorum. Aslında nedeni kendimle daha iyi hissetmem ve daha iyi olmamdı. Dışarıda maske taktım, evde değil. Bugün bile fotoğraflara bakarsam o zamandan beri daha güzel olduğumu düşünüyorum. Ama o günlerde, hastalığımın zirvesindeyken kendimi bok gibi hissediyordum.” Lucrezia daha sonra sadece anoreksiya değil, aynı zamanda bulimia ve aşırı yeme karışımı bir dizi hastalık geçirdi. Ve eğer anoreksiya hakkında konuştuğunuzda insanlar belki üzülürlerse, alem saçmalık olarak görülür. Ve budur. Ancak, “omuzlarında başkalarını ‘kolayca kınama’ ile” zaten kendini kötü hisseden bir kişinin daha yargılanmış ve utanmış hissettiğini biliyorum. Bu yüzden bundan bahsediyorum ve umarım birilerine yardımcı olabilir”. Bugün Lucrezia’nın bir planı var. ” Diyetisyenle bir uzlaşmaya vardım ve kilo aldıktan sonra ondan birkaç kilo verebilmesini istedim. Bana takip etmem için bir model verdi ve her hafta beni kontrol edecek. Amaç, belirlenen ağırlığı korumak ve ondan kurtulmaya çalışmaktır. Ve şimdi gerçekten başarmayı umuyorum”. Takip edilmek önemlidir, anne Franca araya girer. “Gerçekler iyileştirir, kelimeler yetmez”. Nesnel somutluk.

Bugün Milano’da tanıtılan yeni doğan Fiocchetto Lilla Vakfı ile aynı. Aileler ve eski hastalar, artık “gerçek bir ulusal ve sosyal acil durum” haline gelen duruma karşı birleşti. Anoreksiya, bulimia, aşırı yeme, vigoreksiya, ortoreksiya: yeme bozuklukları – DCA veya daha yakın zamanda DNA (beslenme ve yeme bozuklukları) olarak bilinir – pandemi “artık göz ardı edilemeyecek sayılara” ulaştıktan sonra: yakın bir artış Yüzde 40, hastaneye yatışlarda yüzde 50’ye varan bir büyüme” dedi. Bu yeni gerçeklik, Grosseto’da bu patolojilere karşı kişisel olarak mücadele edenlerin (eski hastalar, anneler, babalar, erkek kardeşler, kız kardeşler, arkadaşlar, refakatçiler) deneyimlerinden ve bağlılıklarından doğdu. 4 çocuğundan birini kaybeden Francesca Lazzari’nin kurduğu ‘Così come sei’ gibi derneklerle inşa edilmiş güzel şeyleri bir araya getiren bir gerçeklik; Başkanlığını kızının ölümünü gören Stefano Tavilla, hastalığı kendi derilerinde yaşayan Micaela Bozzolasco ve Sebastiano Ruzza’nın yaptığı ‘Mi nutrito di vita’; Hastalığı yakından tanıyan Mariella Falsini, leylak kodunun yaratıcısı Simona Corridori ve çocuk doktoru Maria Carla Martinuzzi tarafından kurulan ‘Perle Onlus’. Bu üç dernek şimdi kurucu üyeler olarak “ulusal kapsamda” yeni bir gerçeklik yaratıyor.

Fiocchetto Lilla Vakfı, “bakım, araştırma, eğitim, önleme, hızlı tedavi, dinleme, güvenilirlik, bakımın sürekliliği ve iyileştirme yollarını teşvik etmeyi amaçlıyor. Tek bir kelimeyle: somutluk”, girişimin destekçilerini açıklıyor. İnsanlara yardım etmek, yerel ve ulusal kurumlarla diyalog kurmak, önleme ve bilgi sağlamak, vatandaşlar arasında farkındalık yaratmak, daha derinlemesine çalışmak ve mesleki becerileri teşvik etmek için harcanan yıllardan sonra, şimdiye kadar alınan uzun ve genellikle sancılı yolun zamanı geldi. yeni ve büyüyen zorluklara uygun araçlarla yeni yollar açın”. Rüya, “her leylak yayının arkasında yalnızca zafer hikayeleri vardır”.