Galatasaray Lider Adayı Eşref Hamamcıoğlu’dan Fatih Terim ve Lucien Favre kelamları

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Galatasaray lider adaylarından Eşref Hamamcıoğlu, D-Smart Haftanın Konuğu programının konuğu oldu. Hamamcıoğlu, DHA Spor Muhabiri Serhan Türk’ün sorularına samimiyetle karşılık verdi.

Tempolu bir çalışma periyoduna girdiklerini söz eden Eşref Hamamcıoğlu, “Seçim niçiniyle fazlaca tempolu bir çalışma periyodu geçiriyoruz. Umarım Galatasaray için en yanlışsız karar verilecektir. her insanın fedakarlık yapması gerekiyor, tatil öncesinde genel şura üyelerinin seçime ilgi göstermesi gerekiyor. 3 bin – 3 bin 250 civarında bir iştirak bekliyorum. Seçim kestirimi yapanlar neye nazaran yapıyorlar bilmiyorum ancak topluluğa hizmetimiz muhakkak. Olağan ki biz kazanmak istiyoruz. Son dakika idari ibrasızlığın kalkması istikametinde bir kadro yöneticilerin müracaatını duydum. Seçim sürecini etkileyecek bir durum değildir, bunlar Galatasaray’ın alışık olmadığı süreçle” diye konuştu.

“CAYIR CAYIR YANAN BİR GÖMLEĞİ GİYMEK İÇİN YOLA ÇIKIYORUM”

Özkaynaklara yönelmek gerektiğine dikkat çeken Hamamcıoğlu, “Galatasaray genetik pahalarını kaybetti, toplulukta beraberlik kayboldu. Kulüpte mali sorunlar daima vardı. Lakin fazlaca değerli bir marka kıymetimiz olduğu unutulmamalı. İdari başarısızlık şu anda her sorunun üstünde. Cayır cayır yanan bir gömleği giymek için yola çıkıyorum. Dirayetli bir biçimde genel konseyin dayanağını alacak bir idare koşul. Galatasaray’da sportif başarıyı satın almak süreci sona ermeli. Öz kaynaklara dönmemiz gerekiyor. Real Madrid, Bayern Munih, Barcelona pandemide maç günü gelirlerinden yüzde 30-35 ziyan ederken, toplam bütçelerinden yüzde 18 civarında kar ettiler. Bunu nasıl yaptıklarını tahlil ettik, bizim de bu formları uygulamamız lazım” tabirlerini kullandı.

“E-SPOR ŞU ANDA TEK KAR EDEN BRANŞIMIZ DİYEBİLİRİZ”

Pazarlanabilecek biroldukca şey olduğunu bunun yanında altyapı konusunda da kıymetli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Eşref Hamamcıoğlu, “Mağazacılık dediğimizde bizim yalnızca store anlayışımız var. E-ticarete bir an evvel dönmemiz lazım. Dijital içerikleri paraya çevirmemiz lazım. NTF’leri, tokenları daha fazla ömrümüze sokmalıyız. İdareden nakit akış tablolarını alamadık. ötürüsıyla tokenlar konusunda net bilgi veremiyorum. Televizyon yayın gelirlerinin kesinlikle artması lazım. Gayrimenkul konusunda pazarlanabilecek fazlaca şey var. Merhum Selahattin Beyazıt liderimizin Riva’yı alması üzere gayrimenkul almamız gerekiyor. Galatasaray gittiği yere kıymet katıyor zira. Sabır isteyen bir iş doğal ki bu. Bir kıymetli kalem de altyapıdır. Altyapı konusunda önemli çalışmalarımız olacak. E-spor konusu epeyce değerli, şu anda tek kar eden branşımız diyebiliriz. Spor okulları bir öteki kıymetli husus, bunu gelir kalemine eklememiz lazım. Galatasaray ismini bu alanda epeyce yeterli kullanamıyoruz” formunda konuştu.

“ACİL ÖDEMELERLE İLGİLİ olağan olarak HAZIRLIKSIZ DEĞİLİZ”

Yöneticilerin kasa kolaylığı sağlamasının yanlış olduğunu belirten Hamamcıoğlu, “Kasa kolaylığı denen şey yöneticilerin kulübe para enjekte etmesidir ve bu hem Galatasaray’ın tıpkı vakitte öbür kulüplerin başına gelen en büyük beladır. Bu şeker üzere bedene ziyan veren bir metottur. Bunun yanlış olduğu yeni kanunla da ortaya kondu. Ben gerçekçiyim, yapamayacağım şeyi söylemem. Değerli bir borç olduğu muhakkak kısa vadede. Yapılması gereken tek bir mevzu var. Acil ödemelerle ilgili olağan olarak hazırlıksız değiliz. Kendi cebinden bütün borcu ödemek istesen bile yasa bunu yaptırmıyor. Çok kıymetli sponsorlarımız var. İsimlerini vermek istemiyorum lakin fazlaca âlâ Galatasaraylı iş insanları var. Ben kurumsal kelamlara fazlaca inanırım. Sayın Erden Timur fazlaca âlâ bir Galatasaraylı. Stadyum sponsorluğu ve basketbol sponsorluğu bilinenler lakin bilinmeyen de hayli dayanağı var. Biz âlâ olan şeyleri daha da güzel yapmak gayesindeyiz. Daha âlâ bir stadyum sponsoru bulursak Erden Bey’de çekilebileceğini söylemiş oldu” dedi.

“FLORYA’DAN KEMERBURGAZ’A TAŞINMAMIZ LAZIM”

Florya’daki arazindan çıkmaları gerektiğini, buranın Galatasaray’a önemli bir gelir sağlayacağını söyleyen Hamamcıoğlu, kelamlarını şöyleki sürdürdü: “Bankaların ödemesi başlıyor, faizler var. Burada bir daha devletin dayanağı olmadan kulüpler bu borcu ödeyemez. Riva, Florya ve Kemerburgaz’ı bir bütün olarak düşünmek lazım. Riva projesinin 2023 sonu bitmesi bekleniyor. 450- 500 milyon tl civarında bir geliri olacak kulübün. Birinci yapılacak iş Florya’dan çıkmak olacaktır. Buranın kıymetlendirilmesi Galatasaray’a önemli gelir sağlayacaktır. Burası Galatasaray’a nefes verecektir. Yumuşak bir geçişle Florya’dan Kemerburgaz’a taşınmamız lazım. 2023’te faaliyet başlar, tüm işler birbirine entegre bir biçimde yürütülmelidir. Ada konusunda uzun bir müddetç yaşadık. Bu yaza olmasa da önümüzdeki yaza kadar yetiştirilecektir Ada. Belediyeyle bağlarımız düzgün, 2023 yılında kimsenin tasası olmasın. Bir toplumsal tesis konseptinde orayı hizmete sokacağız.”

“BİRİNİN GALATASARAYLILIĞINI YARGILAMAK KİMSENİN HADDİ DE DEĞİLDİR”

Liseli – lisesiz ayrımına karşı olduğunun altını çizen Hamamcıoğlu’nun konuşması şöyleki: “Liseli – lisesiz ayrımı epey manipüle edilen bir husus. Evet ben liseliyim, 12 yaşında imtihana girip kazanmışım. Bu ayrıma karşıyım, ömrüm boyunca da yapmadım. Birinin Galatasaraylılığını yargılamak kimsenin haddi de değildir. Saygın bir lider adayıyla yarışıyorum. Galatasaray’ın en büyük zenginliği farklılıklarıdır. Ortak aklı masaya koyalım, Galatasaray’ın daha güzele gitmesi için çalışalım”

“YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEYİN KELAMINI VERMEYECEĞİZ”

“Bizim federasyonla olan ilgilerimiz prensiplerimiz dahilinde olacaktır. Her kurum önderinin karakterini taşır, ona bakılırsa hareket eder. Galatasaray’da yapamayacağımız hiç bir şeyin kelamını vermeyeceğiz, verdiğimiz tüm kelamları de yerine getireceğiz.”

“FATİH TERİM’LE İLGİLİ BİR FİKRİMİZ YOK”

“19 Haziran seçimlerinde verdiğim karşılığı tekrar edeyim. Fatih Terim kulübün kıymetli bir üyesidir, şu anda onunla ilgili bir niyetimiz yok.”

“FAVRE İLE RASTGELE BİR GÖRÜŞMEM YOK”

“Favre ile rastgele bir görüşmem yok. Cenk Ergün değerli bir futbol adamıdır, benim görüşümü almadan kimselerle görüşmez. Kısa bir listemiz var, buna nazaran hareket edeceğiz fakat ortada bir kontrat var. bilgilerinı bilmiyoruz, iki tarafa da ziyan verecek bir atılım de bulunmayız. olağan olarak taraftar olarak kanılarım var, sayın Torrent ve grubu kesinlikle katkı sağlıyor lakin orta ve uzun vade planlarımızda Torrent üzere bir fikrimiz yok. Verimliliğe kıymet veren, liyakata ve spor ahlakına sahip oyuncularla konseyi bir takımımız olacak.”

“YENİDEN JUPP DERWALL PERİYODUNU BAŞLATMAMIZ LAZIM”

“Bizim işimiz bütçe denetimi, vizyon denetimi. Benden şu futbolcuyu alacağız diye bir telaffuz duyamayacaksınız. Raporlara ve kontratlara bakacağız, kimseye peşin hükümlü yaklaşmıyorum. Galatasaray’da bir daha Jupp Derwall devrini başlatmamız lazım. Birebir periyotta bir Sepp Piontek geldi ulusal grubun başına. Türkiye’deki futbol ihtilali bu biçimde başladı ancak şu anda bu bitti. Yeni bir ihtilalin başlaması gerekiyor futbolda. Taraftarında üzerine düşeni yapması gerekecek. Galatasaray, düştüğü yerden kalkmasını olağan olarak kalkacaktır. Enseyi karartmaya gerek yok. Ben ve arkadaşlarım engebeli bir yola çıkmak üzere genel heyet üyelerinden müsaade istiyoruz.”

“YENİ BEDELLER BULMAMIZ GEREKİYOR”

“Sportif A.Ş. halka açık bir yatırım şirketiyse futbolcularımız ederini bulduysa satmamız gerekir. daha sonrasında birebir pahaya ulaşabilecek yeni pahalar bulmamız gerekiyor. Sportif başarıyı parayla satın alma tekniği olmuyor.”

“9 AYDA 28 MİLYON EURO HARCADIK”

“Falcao ve Diagne transferleri 50 milyon Euro. 28 milyon Euro da son 9 ayda harcadık. Toplam borcun 3’te 1’i ediyor bu sayılar.”

“ALKIŞLARLA UĞURLANACAK BİR İDARE OLMAK İSTİYORUZ”

“nazaranv alırsak bizden nasıl bahsedilmesini isteriz diye arkadaşlarımızla konuşuyoruz. bir daha yönetilebilir bir kulüp haline getirdiler, yeterli ki bu insanlara nazaranvi vermişiz dedirtmek istiyoruz 2 yıl 1 ay sonunda. Alkışlarla uğurlanacak bir idare olmak istiyoruz. Topluluk ardımızda, ben de 38 yıldır camiadayım. Genel Konsey üyeleriyle daima irtibat halindeyiz. Daima açık ve şeffaf bir biçimde onlarla konuşuyoruz. Yakından temas ortasındayız. 3 yıl Divan Başkanlığı yaptım. Bütçe genel heyeti ve tüzük tadili çabucak yapılması gereken hususlar, derhal yapmalıyız.”

“İBRASIZLIK BENİ DE RAHATSIZ EDİYOR”

“İbrasızlık beni de rahatsız ediyor, makûs bir sonuç. Bunu yeterli okumak lazım, uygun kıymetlendirmek lazım. her insanın 1 oy hakkı var, burada genel heyet iradesine karşıt düşmemek lazım. Şu anda maalesef dayanılmaz bir algı idaresi var. Beşerler bilgi sahibi olmadan fikir beyan ediyorlar. Bu yeni üye alımıyla başlayan bir müddetç. Üyelere şeffaf ve yanlışsız bilgi aktarılmalı. Genel konsey üyeleri seçecekleri üyeyi kuvvetli bir iradeyle seçmeli, yüksek bir iştirak için en az 3 bin 500 iştirak ve önemli farkla kazanan bir lider olması lazım.”

“İLETİŞİM KONUSUNDA OLUMLU GELİŞİMLER OLDU FAKAT KÂFİ DEĞİL”

“Son periyotta irtibat konusunda olumlu gelişimler oldu lakin kâfi değil. Kurumsal irtibat daha tertipli olmalı, Galatasaray üzere kıymetli bir milletlerarası kurumun daha yeni İngilizce web sayfası oldu. Galatasaray’da en şiddetli şey kulüp sözcülüğüdür. Her şeyden haberinin olması gerekir. Basın işçilerinin işlerini yanlışsız yapmaları için elimizden gelen şeyi yapacağız. Kurumsal olarak bunu en âlâ biçimde yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Florya’yı açma konusunda da nazaranvlendireceğimiz bireyler medyaya yardımcı olacaktır.”

Okumaya devam et...