Filistin Devlet Lideri Abbas İsrail’de beş kişinin öldüğü saldırıyı kınadı

Farrah

New member
Filistin Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, bu akşam (29 Mart) İsrailli sivillerin öldürülmesini kınadı.” sözü kullanıldı.

Abbas’ın, “Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesinin, bilhassa kutsal ramazan ayı ile Hıristiyan ve Yahudi bayramlarına girilen bu periyotta, sadece durumun daha fazla kötüleşmesine ve istikrarsızlığa yol açacağını vurguladığı” aktarıldı.

Açıklamanın devamında, Beni Barak saldırısının, sivillere yönelik şiddet hareketleri için münasebet oluşturmaması uyarısı yapılarak, şu tabirlere yer verildi:

“Başkan Abbas, kınanmayı hak eden bu olayın, yerleşimciler ve öteki bireyler tarafınca Filistinli halkımıza yönelik reaksiyon ve hücumlar gerçekleştirmek için kullanılmaması konusunda uyardı.
Sayın Lider, bu şiddet sarmalının gösterdiği üzere, Filistin ve İsrail halkları ile bölge halkları için güvenlik ve istikrarı sağlamanın en kısa yolunun kalıcı, kapsamlı ve adil bir barış olduğunu belirtti.”

Beni Barak saldırısı

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 29 Mart akşamı Tel Aviv’in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı akında 5 kişinin ömrünü kaybettiği bildirilmişti.

Açıklamada, “otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin” güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

İsrail basını, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırganın, işgal altındaki Batı Şeria’nin Cenin kentine bağlı Yabed beldesi sakini olduğunu belirtmişti.