Conte'nin 4 yıl önceki duyurusu: İtalya Kovid nedeniyle karantinada

Leila

Global Mod
Global Mod
ben Dönemin Başbakanı Giuseppe Conte'nin İtalya'ya karantina ilan ettiği 9 Mart 2020'nin üzerinden 4 yıl geçti. Çin'den ülkeye gelen Kovid-19 acil durumuna karşı. Eski başbakan, “Alışkanlıklarımızı artık değiştirmemiz gerekiyor, hepimiz bir şeylerden vazgeçmeliyiz. Bunu hemen yapmalıyız ve ancak bu daha katı kurallara uyum sağlarsak başarılı olabiliriz” diye uyardı.

Andreoni: “Bu kaçınılmaz bir karardı, bilinmeyen bir virüse karşı doğru bir önlemdi”

“Solunum yolu virüslerinin enfeksiyonlarının bulaşmasını engellemek kaçınılmaz bir karardı ve tıp tarihinden bilinen en etkili önlemdi. Karantina, DSÖ için enfeksiyonları ve bunların yayılmasını önlemek için bir mihenk taşıdır. Bunun yararları tartışılmalıydı.” O zaman, bugün çok daha az müdahale olsaydı, gerçekten yanıltıcı olurdu.” Bu nedenle bulaşıcı hastalıklar profesörü ve İtalyan Bulaşıcı ve Tropikal Hastalıklar Derneği'nin (Simit) bilimsel direktörü Adnkronos Salute Massimo'ya teşekkür ederiz.

Andreoni şöyle devam ediyor: “Bugün araçlar farklı; sadece faaliyetlerin kapatılması değil, aynı zamanda yeni bir salgın durumunda, acilen uygulanabilecek başka müdahaleler bulunana kadar tecritin doğru bir seçim olacağını açıklıyor.” Yani, evet, yeni ve son derece bulaşıcı bir virüs söz konusu olduğunda bile bu doğru seçim olacaktır.”

Bassetti: “İki ay boyunca doğru karar, ardından aşırı derecede uzatıldı”

“2020 yılının ilk iki ayı için sokağa çıkma yasağı doğru bir karardı. Alternatif yoktu ve Kovid-19 salgınıyla karşı karşıya kalan ilk AB ülkesi bizdik, ancak bu süreç, hükümetin bilimsel tercih kisvesi altında verdiği siyasi bir kararla aşırı derecede uzadı. CTS. Bunun yerine siyasetin karar verdiği şey bilime bürünmekti, Baba'yı, sokağa çıkma yasağını, dışarıda maske takma zorunluluğunu, restoranların kapatılmasını hatırlayalım. Bugün anlamakta zorluk çektiğim önlemler.” Cenova'daki San Martino poliklinik hastanesinde bulaşıcı hastalıklar müdürü Matteo Bassetti'nin Adnkronos Salute'a söylediği şey buydu.

Bassetti, “Karantinaya alınmaya karar verildiğinde aslında buna katılmamıştım, sonrasında belli bir noktadan sonra başka alternatif kalmamıştı çünkü insanların ve dolayısıyla Sars-CoV-2'nin de dolaşımının azaltılması gerekiyordu. Bu yüzden ben de” Mart 2020'de bunun kaçınılması mümkün olmayan bir önlem olduğuna ve Avrupa'da birçok ülkede uygulandığına inanıyorum. Peki bu gerçekten Kovid'den ölümleri azaltmaya yardımcı oldu mu? – bulaşıcı hastalıklar uzmanına soruyor – Veriler çelişkili, Bir grup ekonomistin, etkilerinin ölümleri azaltmadığını ancak ekonomi ve toplum üzerinde sonuçlar doğurduğunu vurgulayan bir grup ekonomist tarafından yapılan 2022 meta-analizi. 4 yılın ardından karantinanın etkinliği konusunda hiçbir kesinliğimiz yok.”

Sonuç olarak Bassetti, “tecrit aşırı derecede uzundu ve iki ay sonra Fransa'nın yaptığı gibi ülkenin okullar ve ticari faaliyetler de dahil olmak üzere yeniden açılması gerekiyordu” sonucuna varıyor.

Lopalco: “Endişe ve korku karışımı ama faydalıydı”

Dört yıl önce Kovid nedeniyle karantinanın duyurulması “İtalyanlar için bunun ne anlama geleceği konusunda karışık bir endişe ama aynı zamanda bir rahatlamaydı çünkü yalnızca bu önlemin salgının ilerlemesini yavaşlatabileceğini biliyordum”. Bu, Salento Üniversitesi'nde Hijyen profesörü olan epidemiyolog Pier Luigi Lopalco'nun Adnkronos Salute'ye anlatılan anısıdır.

“Karantina – Lopalco'ya devam ediyor – İtalyan bölgelerinin çoğuna, özellikle de Güney'e, pandemi dalgasına karşı hastane müdahalesini organize etme zamanı verdi”.

“Pisa'dan Puglia'ya dönmek ve salgına müdahale koordinatörü rolünü üstlenmek için arabamla gittiğim o günü, başbakanın karantinayı duyuran basın toplantısı radyoda yayınlandığında çok iyi hatırlıyorum”.

Ricciardi: “Dramatik ama zorunlu bir karar”

Sokağa çıkma yasağı kararı “dramatik koşullarda alınmış dramatik bir karardı. Ancak Ulusal Sağlık Hizmetinin ölümleri ve felç olmasından daha büyük bir trajediyi önlemek için kesinlikle gerekliydi”. Roma Katolik Üniversitesi Hijyen profesörü Walter Ricciardi, Adnkronos'a Selam söyledi.

“Bu, bana bu yönde gidiyor gibi görünmese bile, alınan derslerin bizi gelecekte bundan kaçınmaya yönlendireceği umuduyla istisnai bir önlem olarak hatırlanması gereken bir karardı” diye bitiriyor : hafıza son derece kısa görünüyor” diye bitiriyor.

Speranza: “Unutulan ders, NHS bir önceliktir”

Ülkemizde Kovid acil durumu nedeniyle karantinanın başladığı günden dört yıl sonra, “Bu zor aylarda hepimizin şunu söylediğini hatırlamakta fayda olduğunu düşünüyorum: 'artık sağlık hizmetlerinde kesinti olmayacak, bir daha asla yatırım yapmayın, bir daha asla sağlık hizmetlerini Külkedisi olarak görmeyin'. Ne yazık ki duygu şu o dersi iptal ediyoruzBunun ciddi bir hata olduğunu düşünüyorum. Bu dramatik günler, sağlık hizmetlerini mutlak bir öncelik olarak görmemiz gerektiğini akılda tutmamız için bir uyarı olarak kalmalı.” Şu anda Demokrat Parti milletvekili ve salgın sırasında Sağlık Bakanı olan Roberto Speranza, Adnkronos Selam'a böyle söyledi.

“O yılların bize şunu anlamamızı sağlayan dersini silmemeliyiz – diye tekrarlıyor – Ulusal Sağlık Hizmeti sahip olduğumuz en önemli şeydir ve bu nedenle ülkemizin sağlık hizmetlerine daha fazla yatırım yapmamız gerektiğini. Geri dönüş yok. Ama ne yazık ki olanın tam olarak bu olduğunu hissediyorum. Ve bu çok büyük bir hata.”

Ayrıca okuyun