Burjuvazi ne demek TDK ?

Hypophrenia

Global Mod
Global Mod
Burjuvazi Ne Demek TDK?

Burjuvazi, herhangi bir toplumda ekonomik ve siyasal gucu elinde tutan gruptur. Bir toplumun burjuvazisi, kendisine ozgu ozellikleri olan entelektuel, ekonomik ve siyasal guce sahiptir. TDK tarafndan burjuvazi olarak tanmlanr: Bir toplumda ekonomik ve siyasal gucu elinde tutan kesim. Burjuvazi, her zaman ureticileri ve uretim sureclerini kontrol etmeye calsmstr.

Burjuvazinin Tarihsel Kokeni

Burjuvazi, Fransz Devrimi'nden once koklu bir tarihe sahiptir. Fransz Devrimi'nden once, uretim sureclerinin kontrolu, kraliyet ailesi ve geleneksel ayrcalkl snflar tarafndan kontrol ediliyordu. Fransz Devrimi ile birlikte, artk burjuvazi tarafndan kontrol edilmeye basland. Devrimle birlikte, burjuvazi, ekonomik ve siyasal gucunun sahibi olmaya baslad.

Burjuvazinin Sosyal Kokeni ve Islevi

Burjuvazi, sosyal bir kokene sahiptir. Burjuvazi, toplumdaki uretim sureclerini kontrol etmeye calsan snflardan olusur. Bu snflar, uretim sureclerini kontrol etmeye calsrken, ayn zamanda toplumun uretim sureclerinden elde ettikleri kar artrmaya da calsrlar. Burjuvazinin kontrol ettigi uretim surecleri, toplumun refahn arttrmaya yoneliktir. Bu uretim sureclerinin kontrolu, burjuvazinin temel islevidir.

Burjuvazinin Iktidara Gelisi

Burjuvazinin iktidara gelisi, Fransz Devrimi'yle baslamstr. Devrimin sonucunda, kraliyet ailesi ve geleneksel ayrcalkl snflarn elinde bulunan uretim sureclerinin kontrolu, burjuvazinin eline gecti. Burjuvazi, artk ekonomik ve siyasal guce sahipti ve bu gucu kullanarak toplumun refahn arttrmaya calst.

Burjuvazinin Bugunku Durumu

Burjuvazi, bugun hala uretim sureclerinin kontrolunu elinde tutmaktadr. Burjuvazi, toplumun refahn arttrmaya calsmaktadr, ancak ayn zamanda ekonomik ve siyasal gucunu kullanarak baz gruplarn faydalanmasn da onlemektedir. Bu nedenle, burjuvazinin bugunun toplumunda onemi, cok buyuktur.