Beysu Konyaspor’da ikili maksat: Evvel istikrar, daha sonra Avrupa!

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Basketbol Federasyonu Ligler Yöneticisi Turgay Çataloluk’u Sportif Yöneticiliğe getirerek hayli kıymetli bir atak yapan Yeşil-Beyazlılar, Konya’yı ‘geleneksel basketbol şehri’ yapmak için kolları sıvadı.

İşte Basketbol Üstün Ligi’nin yeni takımı Konya’nın basketboluna idari manada ‘yön veren’ isimlerinin yeni döneme ve yeni oluşuma dair görüşleri:

Banvit’teki başarılı devrin akabinde TBF’de Ligler Yöneticiliği yaptınız. Sizi yeniden alana iten faktör neydi?

Turgay Çataloluk (SPORTİF DİREKTÖR)

“Banvit devrinin akabinde Basketbol Federasyonu’nda bir yıl kadar çalıştım. Sahiden de orada fazlaca keyifli oldum. İşimle ilgili en ufak bir düşünce yaşamadan âlâ bir periyot geçirdim. Hem profesyonel sporculuktan geldiğim için tıpkı vakitte devamında kulüp seviyesinde profesyonel yöneticilik yaptığım için biraz sahayı da, adrenalini de özlemiştim. Konyaspor’un da Muhteşem Lig’e yükselmesi ve onların da beni bu tertibi yönetmek, takviye olmak üzere davet etmeleri üzerine süreç de fazlaca çabuk gelişti. Ve ben de Konyaspor ailesine katıldım. Konyaspor benim için aslına bakarsan uzak bir topluluk ya da kent değil. Ben oyunculuk dönemimde 4 yıl mühletle Konyaspor formasını giydim. Çok da hoş günlerimiz geçti. daha sonrasında da çeşitli yapılar oluştu. Konya’da aslına bakarsanız basketbol kültürü hem oyuncu tıpkı vakitte kulüp bazında geçmişten beri mevcuttu. Lakin belirli bir istikrara oturmuş değil. Artık bizim amacımız de bu istikrarı yakalamak. Hem basketbolda tezli, ligde kalıcı tıpkı vakitte basketbolun klâsik kent kulüplerinden biri haline getirmek istiyoruz. Hem Liderimiz birebir vakitte yöneticilerimizle birinci konuştuğumuzda da bana birinci söylemiş oldukleri buydu. Bu da beni epey etkiledi. Bana ‘Biz futbol kulübü olarak görünüyoruz. Lakin basketbol bizim üvey evladımız değil. Olağan ki bütçeler, imkanlar farklı. Lakin futbolun geldiği yere basketbolu da hem kurumsal tıpkı vakitte sportif manada taşımak istiyoruz.’ dediler. Futbol olarak baktığımızda hem sportif tıpkı vakitte kurumsal manada fazlaca gelişmiş, kuvvetli bir kulüp. Ben de açıkçası kendi gözlerimle görür görmez anladım. Stadyumuyla, kulüp yapısıyla, idare üniteleriyle, profesyonel yapılanmasıyla şirket üzere yönetilen son derece profesyonel bir yapı oluşturulmuş. Tıpkı yapıyı basketbolda da oluşturmak en büyük maksadımız olacak. Fakat olağan sportif muvaffakiyet bu işin şayet olmazsa olmazı… Coachun da söylemiş olduği üzere 12 yeni oyuncuyla epeyce sert bir ligde yola çıkacağız. Hiç kolay değil işimiz. Bana nazaran bu dönem geçen senelera kıyasla bilhassa alt küme gruplarının hayli daha çetin, güçlü gayretler vermesi gereken bir dönem olacak diye düşünüyorum. Genel olarak bütün gruplar bütçelerini arttırdı, güçlendirdi. Ben kimsenin şu maçı kazanırım diyebileceğini düşünmüyorum. En azından kağıt üzerinde o denli görünüyor. Son senelerda birtakım dengesizlikler görünüyordu fakat bu dönem o denli olmayacak. Biz de ona bakılırsa bir takım oluşturduk ve hazırlıklarımızı ona nazaran sürdürüyoruz. Umarım gönlümüze nazaran olur ve dönemi güzel bir yerde bitiririz. Natürel ki birinci amacımız ligde kalıcı olmak. Lakin temel olarak gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz.”

‘SEYİRCİ FAKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ’

“Sporda, bilhassa de basketbolda seyircinin tesiri yadsınamaz. Bence yüzde 20-30 müspet tesiri var diye düşünüyorum. Bilhassa de bizim üzere yeni kurulmuş, biraz vakte muhtaçlığı olan kadrolar için seyirci takviyesi fazlaca değerli. Ben bunu sağlayacağımızı düşünüyorum. Onu sağladığımız andan itibaren de sakatlığımız olmadığı sürece bu çabayı vereceğiz. Konya’nın çıkılması güç bir deplasman olacağını söyleyebilirim.”

Bu dönem Basketbol Harika Ligi’nde hedeflediğiniz yer neresi?

Okumaya devam et...