Türkiye’den Kudüs’te bulunan Makasıd Hastanesi’ne yardım

Farrah

New member
Makasıd Hastanesi’ndeki teslim merasimine, Türkiye’nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet İstek Demirer, Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Mirasımız Derneği Genel Sekreteri Abdullah Akçay ve Kudüs Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Cengiz Eroğlu katıldı.

Törene katılan Ahmet İstek Demirer yaptığı açıklamada, yapılan yardımın Türkiye ile Filistin içindeki “kardeşliğin, alakaların, kuvvetli bağların bir simgesi olduğunu” söylemiş oldu.

Kudüs’ün “neredeyse 100 yıllık bir müddetdir kasvetler ortasında olduğunu, buradaki halkın mağduriyete, sorunlara karşın ayakta durduğunu” kaydeden Demirer, “Türkiye için Kudüs her açıdan değerli ancak Filistin halkıyla birlikte olmak, dayanışmamızı sergilemek, her vakit, her daim birlikte olduğumuzu hatırlatmak değerlidir.” dedi.

Milletvekili Gülaçar da Türkiye devleti ve halkının Filistin’in haklı davasının yanında olduğunu belirterek; “Bizim fazlaca daha önemli dayanaklarla Filistinli kardeşlerimizin yanında olmamız gerekiyor. Bu, bizim beraberinde tarihi bir borcumuzdur. Asırlarca burayı biz yönettik. Onlar şu an dört gözle bizi bekliyorlar.” dedi.

Maddi ve manevi takviyenin burada olmasının ehemmiyet arz ettiğini aktaran Gülaçar, Filistin’e ve Kudüs’e bilhassa de Filistinlilere fiyatsız sıhhat hizmeti sağlayan Makasıd Hastanesi’ne Türkiye olarak yardım sağlamanın “bir onur olduğunu” lisana getirdi.

Mirasımız Derneği Genel Sekreteri Akçay ise Türk halkının yaptığı yardımları teslim etmek için burada olduklarını belirterek, “Mirasımız Kudüs Derneği ve Türk halkı olarak Filistinli kardeşlerimizin yanındayız. Makasıd Hastanesi’nin değerini ve gereksinimlerini biliyoruz. Bulunduğumuz her ortamda bunu lisana getirerek Müslümanların, Türk halkının Makasıd Hastanesi’ne yardımlarını sağlamaya çalışıyoruz. İnşaallah Ramazan ayı ile bir arada bu (yardımlar) çığ üzere büyüyecektir.” diye konuştu.

İşgal altındaki Kudüs’te bulunan vakıf hastanesi Makasıd; Kudüs başta olmak üzere Batı Şeria ve Gazze’den gelen Filistinli hastalara hizmet veriyor. Hastane, maddi ıstıraplar niçiniyle faaliyetlerini yürütmekte zorlandığını açıklamış, milletlerarası topluma yardım davetinde bulunmuştu. Mirasımız Kudüs Derneği, geçtiğimiz yıl da hastaneye 1 milyon 175 bin TL kıymetinde ilaç ve tıbbi gereksinim materyali temin etmişti.