Tıp, meslektaşları ve Roma'daki dostları Franco Romeo'yu anıyor: “Halk arasında kardiyolog”

Leila

Global Mod
Global Mod
Doktor, kardiyolog ve profesör. Roma'da meslektaşlar ve arkadaşlar şu figürü hatırladılar: Franco RomeoTor Vergata Üniversitesi'nde Kardiyoloji profesörü ve Kardiyoloji alanındaki prestijli uzmanlık okulunun yöneticisi, aslen Fiumara di Muro'dan (Reggio Calabria) olup, 12 Ocak'ta 74 yaşında başkentte vefat etmiştir. 'Franco Romeo Anıtı' Etkinlik, profesörü tanıyanların hem profesyonelliğine hem de Calabrialı olduğuna dair bir anı ve tanıklık getirmesi için bir fırsattı. Calabra Akademisi ve Adnkronos tarafından desteklenen etkinlikAnma gecesinde ayrıca Gerardo Sacco'nun bir eserinin Romeo'nun kızlarına hediye edildiği görüldü. Konuşmacılar arasında: Sapienza Üniversitesi'nden Giuseppe Germanò; Calabria Akademisi başkanı Giacomo Francesco Saccomanno; San Camillo-Forlanini Hastanesi Kardiyoloji Ünitesi Direktörü Domenico Gabrielli; Francesco Barilla, Tor Vergata Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanlık Okulu müdürü. Calabria başkanı Roberto Occhiuto da uzaktan konuşarak bölgesel bir yapıya Romeo'nun adının verilmesi çağrısında bulundu.

Franco Romeo, Yüksek Sağlık Konseyi'nin bir üyesiydi. 2013 yılında Cumhurbaşkanı tarafından Halk Sağlığı Altın Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi. “Franco Romeo benim bir arkadaşımdı. Önemli bir Calabrialı, değerli bir insan, başkalarıyla ilgilenen biri. sağlık konularına her zaman özel önem vermiş, ayrıca AdnKronos'un sağlığına daha spesifik bir bağlılık göstererek, her zaman değerli, yetkin, dost canlısı bir muhatap olmuştur.Ve bilgi ve iletişimi sağlayanların görevi her şeyden önce hafızayı korumaktır, değil. unutmak”, dolayısıyla konuşmasında Giuseppe MarraAdnkronos grubunun başkanı ve yayıncısı.

Tor Vergata Üniversitesi Tıbbi Genetik profesörü Giuseppe Novelli, “Franco Romeo harika bir arkadaştı” diye anımsıyor: Amerika'dan döndüğünde beni aramaya geldi çünkü bana “Bazı insanların neden kalp krizi geçirdiğini ve neden kalp krizi geçirdiğini araştırıyorum” dedi. ateroskleroz ve diğerleri değil. Ve böylece kolesterolün hücrelere girmesi için bir geçit olduğunu ve bir reseptör olduğunu keşfettik. Reseptör genetiğini çalışmamız gerektiğini söyledim ve bu yüzden geni izole ettik, onu karakterize ettik ve keşfettik kendilerini koruyan farklı bir 'forma' sahip insanlar olduğunu ve buna Loxin adını verdiğimizi söyledi. Artık bu protein, kalp krizlerine karşı koruma sağladığı için tüm dünyada ünlüdür. Onun sezgilerinden birinden, onun için bir keşif geldi. bilim dünyası işbirliklerine açıktı.”

Akşamın açılışında konuşan Giacomo Francesco Saccomanno, Franco Romeo, “öğretmen bir aydındı, ancak bir zamanlar olduğu gibi doktor olmanın insanlığını hatırlıyorum: her zaman hastanın yanında onu rahatlatmaya hazırdı” dedi. Tor Vergata Üniversitesi'nde Romeo'nun yerini alan Francesco Barilla'ya göre, “Franco Avrupa kardiyologlar kongresinin Roma'da yapılması için savaştı, statinler için verdiği mücadele daha sonra hastaların geçmişini değiştirdi”.