Tıp, Fabio Cofano spinal cerrahi için Neuromed ödülünü aldı

Leila

Global Mod
Global Mod
Torino Üniversitesi’nden Fabio Cofano, Pozzilli Enstitüsü’nün (Isernia) Nöroşirürji homojen fonksiyonel alanı tarafından hazırlanan omurga cerrahisi için Neuromed ödülüne layık görüldü. Spinal onkoloji sektöründe araştırmaları olan Cofano, bilimsel çalışmalarının özetini gönderen 36 yaş altı beyin cerrahisi uzmanları arasından seçildi. Ödül töreni – Neuromed notunda yazıyor – bugün Irccs teknoloji parkında, Nöroşirurji I başkanı Gualtiero Innocenzi tarafından desteklenen bir tazeleme kursu olan ‘Spinal cerrahide teknolojik yenilikler’ konferansı sırasında gerçekleşti. Ödül, genç beyin cerrahına verildi. , Innocenzi ile birlikte İtalyan Nöroşirürji Derneği başkanı Maurizio Fornari vardı.

Cofano, “Bu, spinal metastazlar üzerinde yıllardır yürüttüğüm bir araştırmadır” diyor. Esasen, omurilik yaralanmalarını veya vertebral instabiliteyi önlemek veya tedavi etmek için bu hastalarda ameliyat ihtiyacını ortaya koyabilecek bir skor belirledim. Yani etkili bir önleme veya tedavi yolu tanımlamak için”.

“Şair Rainer Maria Rilke’nin belirttiği gibi – Innocenzi’nin yorumuyla – ‘gelecek bize dönüşmek için, daha gerçekleşmeden çok önce bize giriyor’, bu, geleceği çoktan geldiğini fark etmediğimiz bir şey olarak hayal ettiğimizi söylemek içindir. . Omurilik cerrahisi gibi tıbbın belirli alanlarında olan budur. Hem temel ve uygulamalı araştırma hem de teknolojik yenilik açısından gelişen bir sektör. Bu ikinci toplantıyı öncelikle spinal cerrahideki teknolojik ilerlemeleri derinleştirmek için tanıtmak istedim. Yeni teknikler tanınmalı, anlaşılmalı ve biz cerrahların performansını nasıl iyileştirebileceklerini anlamalıyız. Dijital dünya giderek daha etkileşimli hale geliyor ve ayrıca bilginin daha iyi iletilmesine izin veriyor ve bu nedenle ilerlemeyi eğitim açısından aktarmayı kolaylaştırıyor. Bugün Pozzilli’deyiz ama bölgesel değiliz. Bugün bile kurslarımızı takip etmek için İtalya’nın her yerinden gelen meslektaşlar var ve örneğin CadaverLab’ımızla birlikte dünyanın her yerinden geliyorlar ve Neuromed’i bu konuda İtalya’da merkezi bir role sahip bir Enstitü haline getiriyorlar”.

Fornari, teknolojik ilerleme alanında da vazgeçilmez olan eğitim ve öğretimin önemine müdahale ediyor. “En yenilikçi şey -düşünüyor- teknolojinin tüm dallarda yer alan ademi merkeziyetçiliğidir. Teknoloji, İtalya’nın birçok merkezinde kullanıma sunuluyor ve ulusal beyin cerrahisinin seviyesini o kadar yükseltiyor ki, bugün sürekli gelişiyor. örneğin tanısal görüntüleme veya robotik, intraoperatif ve bilgisayar destekli cerrahi”.

“Bu eğitim -diye devam ediyor- sahada gerçekleşiyor ve bilimsel topluluklar, kurumlarla birlikte üstün bir tıbbi ve cerrahi kültürü teşvik etmelidir. Cerrah ancak bu şekilde bu teknolojileri yönetebilir, onları canlı tutarken uygunluk ve hassasiyetle uygulayabilir. , aynı zamanda, beyin cerrahının manuel ve zanaatkar bileşeni”.