Suudi Arabistan: Global piyasaların petrol tedarikinde olabilecek aksaklıklardan sorumlu değiliz

Farrah

New member
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Yemen’deki İran takviyeli Husilerin petrol tesislerine yönelik devam eden akınları gölgesinde global piyasalarda olabilecek petrol aksaklıklarının sorumluluğunun Suudi Arabistan’da olmayacağı açıklandı.

“Uluslararası toplum, İran’ın Suudi Arabistan’daki petrol ve gaz üretim yerlerini amaç alan terörist Husileri balistik füze ve gelişmiş insansız hava araçlarıyla (İHA) desteklemeye devam etmesinin tehlikeli boyutunun farkına varmalıdır.” denilen açıklamada, Husilerin kelam konusu ataklarının petrol bölümünde büyük tesirler bıraktığı aktarıldı.

Bahsi geçen atakların sonrasındasında Suudi Arabistan’ın üretim kapasitesini ve yükümlülüklerini yerine getirmesini olumsuz etkileyeceği vurgusu yapılan açıklamada, Husilerin düzenlediği atakların global güç güvenliği ile istikrarını tehdit ettiği kaydedildi.

Açıklamada, memleketler arası toplumun güç tedarikini müdafaa sorumluluğunu yerine getirmek üzere Husi milislere karşı kararlı adımlar atması gerektiğine dikkat çekildi.

Husilerin Suudi Arabistan’a yönelik akınları

Yemen’de hükümet güçlerine takviye veren Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki dün yaptığı açıklamada, Husilerin Suudi Arabistan’ın günebir daha gönderdiği dokuz insansız hava aracı ile bir balistik füzenin düşürüldüğünü duyurmuştu.

Akınlar kararı kimi araç, konut ve tesislerde hasar meydana geldiğini söz eden Maliki, ölen ya da yaralanan olmadığını kaydetmişti.

Suudi Arabistan Güç Bakanlığı yetkilileri ise İran takviyeli Husilerin Cazan’daki petrol eserleri dağıtım istasyonuna, bu sabaha karşı da Yanbu Doğalgaz Santrali ve akabinde Yanbu Aramco Sinopec Rafineri Şirketi’ne yönelik İHA saldırısı düzenlediğini aktarmıştı.

Bakanlık yetkilileri, atağın rafinerinin üretim düzeyinde süreksiz bir düşüşe niye olduğu ve bu açığın stoklarla telafi edileceğini tabir etmişti.