“Ssn dünyanın en iyileri arasında ama 45 yıl sonra revizyona ihtiyacı var”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Dünyanın en iyilerinden biri olmaya devam eden NHS'mizin, üzerinden 45 yıl geçmesi nedeniyle yenilenmeye ihtiyacı olduğuna inanıyorum. Bu arada sağlık dünyası da değişti, her şeyden önce takip edilmesi gereken birçok teknolojik yenilik var. Neyse ki daha uzun yaşayan ama sıklıkla kronik-dejeneratif hastalıklara yakalanan bir nüfus var.Bu nedenle acilen korunmaya yatırım yapmalı, sağlık harcamalarını bir gider olarak değil, vatandaşların sağlığının geleceğine yapılan bir yatırım olarak görmeli ve her şeyden önemlisi, Pnrr'den gelen fonların çoğunun nihayet güvenilir yerel ilaca sahip olması ve teletıp ve olası yeni tedavilerle ilgili her şeye odaklanması daha iyi.” Bu, Sağlık Bakanlığı tarafından bugün Bari'de düzenlenen “Sağlık için büyük bir taahhüt” etkinliğinin oturum aralarında Sağlık Bakanı Orazio Schillaci tarafından söylendi.

“Doktorların ve sağlık çalışanlarının güvenliği konusunda – diye devam ediyor bakan – geçen yıl sözde Kanun Hükmünde Kararname'ye müdahale ederek sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara yönelik cezaları artırdık. Ancak inanıyorum ve her zaman da öyle yaptım bunun sadece bir penis sorunu olduğunu, bunun kültürel bir sorun olduğunu söyledi. Bir kişi doktora, hemşireye başvurduğunda beyaz önlük giyen kişinin yardım ve bakım sunduğunu anlamalıdır. Cinsiyet rakamı da endişe verici: %70 Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü saldırılar bile kadınları etkiliyor. Dolayısıyla bu, kültürel açıdan da ele alınması gereken, kabul edilemez, anlatılamaz bir durumdur.”

“Personel sıkıntısı – bakanın altını çiziyor – önümüzdeki üç yıl içinde önemli bir sorun, özellikle de bildiğiniz gibi, doktorlar açısından emeklilik kamburluğu denilen bir durum olacak. Bunun üzerinde çalışıyoruz. Yıllardır var olan ve 15 yıldır kimsenin kaldırmayı düşünmediği işe alım gider tavanını bu yıl içinde kaldırmak istiyoruz.Bu yola çıktığımız ilk günde üzerinde çalıştığımız ilk niyetlerimizden biri. bakanlıktaki ofis”. “Benzer, hatta daha ciddi bir sorun, diye ekledi Schillaci, eğer OECD verilerine bakarsanız, sadece İtalya'da değil, aynı zamanda Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer ülkelerde de eksik olan hemşirelik personeliyle ilgilidir. Bu yüzden inanıyorum ki oradadır.” “Yurt dışından profesyoneller getirmeye çalışmak gerekecek” ama “aynı zamanda çok önemli olan hemşirelik mesleğinin, bugün genellikle üç veya beş yıl eğitim gören ve eğitim gören insanlar olduğu dikkate alınarak yeniden değerlendirilecek şekilde çalışılması gerekecek.” bu nedenle hem ekonomik hem de çalışma boyutu açısından özel bir ilgiyi hak ediyor”.

Günümüzde sağlık hizmetleri yalnızca Puglia'da değil, İtalya'nın diğer birçok bölgesinde de genellikle ışıklı ve gölgeli bir sağlık sistemidir. Bu nedenle, tüm vatandaşların çıkarına olacak şekilde, belki de daha fazlasını yapan Bölgelerin, çoğunlukla örgütsel nitelikte olan bu sorunların üstesinden gelebileceklerini içtenlikle umuyorum. Ve Bakanlığın her zaman her şeyden önce belirli bölgelerde yaşayanların ilgisine ve ilgisine ve talep edilmesi halinde destek sağlamaya hazır olduğunu yineliyorum” diye bitiriyor Schillaci.