Spor yasası görüşmesinde ‘şerefli adam’ polemiği!

Mustafa

Global Mod
Global Mod
MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, TBMM’de görüşülen yeni Spor Yasası için ‘Bu haliyle yasalaşırsa kulüplere lider ve yönetici bulunamaz’ argümanını ortaya atan kulüp liderlerine sert çıktı.

YASA KARŞILARINA SESLENDİ

Sancaklı, TBMM’de yaptığı konuşmada, “Yönetecek lider ve yönetici bulamazsınız diyenler, Türkiye’de 500 tane, 1000 tane onurlu adam yok mu? Bir siz mi erdemlisiniz?” tabirlerini kullandı. Sancaklı’nın bu kelamlarına birinci reaksiyon Fenerbahçe Lideri Ali Koç’tan geldi. Yasanın bu formuyla çıkması halinde ileride epey büyük sıkıntılar yaşanacağını savunan Koç, şunları söylemiş oldu:

KOÇ: İNSANIN İÇİNİ ACITIYOR

“Süper Lig kulüpleri olarak fikirlerimizi ve telaşlarımızı anlattık. Görüştük, dinlendik mi? Hayır. Siyasetçiler ‘Kulüplerin görüşlerini aldık’ diyebilirler. Evet aldınız. Uyguladınız mı? Hayır. Sonuncu taslakta bizim görüşlerimiz var mı? Hayır. Bu kadar çabalarken bir milletvekilimiz tarafınca ‘Şerefsizler, namussuzlar’ olarak tanım ediliyoruz.

BÜYÜK SAKINCALAR VAR

Yasanın bu türlü çıkmasının ileride hayli büyük sakıncalar olacağından kuşkunuz olmasın. Birtakım siyasetçi tarafınca ‘olağan şüpheli’ hatta ‘namussuzlar, şerefsizler’ düzeyinde tanımlanmak da insanın içini acıtıyor. Bu telaffuzları şiddetle reddediyorum.”

‘KOÇ BENİ DİNLEMEMİŞ’

Koç’un bu kelamlarının akabinde Radyo Gol’e bir açıklama yapan Sancaklı, “Ali Koç büyük ihtimalle konuşmalarımı izlemedi. Muhtemelen ona durumu yanlış aktardılar. Ben kimseye hakaret etmedim. Yalnızca ‘Futbolda pislikleri yapanlar gidecek’ dedim” formunda konuştu.

NEFRET TELAFFUZUNA TASFİYE

Öte yandan Spor Yasası’nın birtakım unsurlarında değişiklikler yapıldı. Buna göre, nefret ve ayrımcılık hatalarından mahkûm olanlar da spor kulüpleri ile spor şirketlerinin idare, kontrol, disiplin ve ihtiyari heyet üyeliklerinde olamayacak. Bu durumdakilerin misyonları, mahkeme yahut ilgili heyet sonucunın katılaştığı tarihte zaten sona erecek. Uyuşturucu yahut uyarıcı husus imal ve ticareti yahut hatadan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama kabahatlerinden dolayı haklarında dava açılan şahıslar de vazifeden uzaklaştırılacak ve yerlerine yedek üyeler gelecek.

Okumaya devam et...