Sonbaharda sadece zayıflar ve yaşlılar için ücretsiz anti-Covid aşısı mı? Uzmanlar bölündü

Leila

Global Mod
Global Mod
Covid, çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Kuzey Amerika’da da yeni varyantlar nedeniyle başını kaldırıyor ve İtalya önceden oynamaya çalışıyor. “Bölgeler tarafından epidemiyolojik eğilimin sürekli izlenmesi devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ve yardımcı organlar, mutlak bir sükunet durumunda olmalarına rağmen, varyantlar da dahil olmak üzere sürveyans sistemini değiştirmeden tutuyorlar. Paniğe kapılmayın, aynı zamanda hafife almayın “. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Önleme Direktörü, Francesco Vaia, dün haftalık Covid bülteninde, iki haftalık iyileşmenin ardından düşen vaka ve ölümlerle ilgili yorum yaptı. Vaia’nın imzası, sonbaharda başlayacak, yıllık olacak, 60 yaş üstü ve kırılganlara tavsiye edilecek yeni Kovid-19 aşı kampanyasının temel ilkelerini belirleyen genelge. Aşı büyük olasılıkla Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından bu kategorilere ve sirkülerde belirtilen diğer benzer kategorilere sunulacaktır. Ve diğerlerine? Uzmanlar bu konuda ikiye bölünmüş durumda.

Sonbaharda anti-Covid aşısının önerildiği kategorilerde olmasa bile isteyenlere ücretsiz olarak sunulması gerektiğine inanıyorum” dedi. Massimo Andreoniİtalyan Bulaşıcı ve Tropikal Hastalıklar Derneği’nin (Simit) bilim direktörü, Sağlık Bakanlığı’nın bu çizgide hareket edeceğini umuyor. Genelge “geçmişe göre hız değiştiren bir belgedir, aşılama yıllıktır ve 60’ların üzerinde ve zayıf, tam olarak sonbaharda en fazla risk altında olabilecek nüfus grubu için tavsiye edilir. İtalya Kırılgan nüfusun %95’i son Covid aşısını altı aydan uzun bir süre önce yaptırdı, yaşı 65’e kıyasla 60’a indirme seçimi çok doğru çünkü bu, nüfusun bağışıklığının güçlenmesini sağlayacak.”

O farklı düşünüyor Matthew BassettiCenova’daki San Martino Polikliniği Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü, “Covid aşısının yapılması gerektiğine inanıyorum ama ücretsizden sakının. Son yıllarda ücretsiz seçimin milyonlarca dozu çöpe attığımızı gördük çünkü çok sayıda aşı var.” İtalyanlar bu aşıların önemini anlamadılar, bu yüzden devletin aşılara çok para harcadığına, önemli bir yatırıma gözlerini açmalarının zamanı geldi, bu nedenle NHS’nin anti-Covid aşısını ücretsiz olarak sunması doğru. risk altındaki kategoriler “Sağlık Bakanlığı Önleme yönetim genelgesi tarafından sağlanmıştır, ancak diğerleri bunun bedelini öder”.

İçin massimo ciccozziRoma’daki Bio-Medico Kampüsü Tıp ve Cerrahi Fakültesi Tıbbi İstatistik ve Epidemiyoloji Birimi Başkanı, Kovid’in “artık sorun değil” aşı için “kırılganların ve yaşlıların sonbaharda yapması doğru ama sadece onlara. Diğerlerine gerek görmüyorum yani sadece Sağlık Bakanlığı Önleme Müdürlüğü’nden genelge ile belirlenen kategoriler için ücretsiz olması gerektiği açık, diğerleri ödeyecek” .