Son dakika: Yusuf Yazıcı birinci sefer konuştu! Rusya’da savaş günlerindeki ömrü, CSKA Moskova’daki birinci devri, Ulusal Grup maksatları…

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Yusuf Yazıcı, Lille ile yaşadığı Fransa Ligue 1 şampiyonluğunun akabinde bu dönem devre içinde sürpriz bir kararla Rusya temsilcisi CSKA Moskova’ya kiralık olarak imza attı. Forma giymeye başladığı anda gollere ve asistlere de start veren Yusuf, Moskova’da da dikkatleri
üzerine çekmeyi başardı. Hürriyet olarak, yaklaşan Portekiz maçı öncesi Yusuf ile Zoom üzerinden Lille’den Moskova’ya uzanan süreci, transferi sırasında epey konuşulan o tanıtım görüntüsünü, Rusya-Ukrayna savaşının yansımalarını, A Ulusal Grubu ve Trabzonspor’u konuştuk.

Potansiyelimizi gösterdik

Uygun performans yakaladığın bir dönemdesin, Katar 2022’de olabilecek miyiz?

Katar 2022 yolunda hayati mana taşıyan hayli kıymetli iki maça çıkacağız. Bizim için ulusal ekibin epey farklı bir kıymeti vardır. Ulusal Takım’la ilgili yorum yaparken bir teknik, bir de kalpten yorum yaparım ben. Teknik manada güç bir rakibimiz var, inkar edemeyiz. Hatta kuralarda en güç yol bizim. Lakin her vakit olduğu üzere rakibimizi elemek için alana çıkacağız. Bu grubun potansiyelini herkese gösterdik. Hiç bize yakışmayan bir Avrupa Şampiyonası oynadık lakin yeni bir muvaffakiyet öyküsü yazmak da elimizde. Düzgün bir kadroyuz, potansiyelimiz var, inancımız var. Bahtımızı, tüm bunları alana ne kadar yansıtabildiğimiz belirleyecek.

Kendimi epey güzel hissediyorum

Stefan Kuntz ulusal ekibe nasıl bir hava kattı? Onun gelişiyle birlikte neler değişti?

Teknik Yöneticimiz Stefan Kuntz ile birlikte Ulusal Takımımız’da da yeni bir yapılanma var. Hoş de bir hava yakaladığımızı düşünüyorum.
Birinci kamp devrinde bunu gördük. CSKA Moskova’ya gelirken ekipte nizamlı olarak forma giymek ve A Ulusal Ekip için hazır olmak da hedeflerimden bir tanesiydi. Şu anda da kendimi hem form birebir vakitte mental manada epeyce uygun durumda hissediyorum. Bu formumu ay yıldızlı forma altında da devam ettirmeyi başarmak beni daha da keyifli eder.”

LiLLE’DE YAŞADIĞIM ŞAMPiYONLUĞU ASLA UNUTMAYACAĞIM

Lille’de şahane bir dönem ve birinci şampiyonluğunu yaşadın. Muvaffakiyetin gerisindeki etkenler nelerdi? · KaĞıt üzerinde baktığınızda yalnızca bir şampiyonluk olarak görülebilir fakat futbol için bir şampiyonluktan fazlasıydı o. takımıyla, ekonomik gücüyle ligi domine etmesi beklenen PSG’yi geçerek elde ettik o başarıyı. Yıldızlar her vakit kıymetlidir lakin futbolda muvaffakiyet için yıldızları bir ortaya getirmekten daha farklı şeyler gerektiğini de göstermiş olduk.

ÇOK güzel BiR TAKIMDIK

Biz her manada epeyce düzgün bir ekiptik. Yetenekli, istekli, birbiriyle oynamaktan keyif alan, birlikte gülen ve üzülen. Hani kolej ekibi derler ya, o denli bir hava vardı. Bu beraberlik yanlışsız futbol yapılanmasıyla da birleşince ortaya tahminen o dönemin başında kimsenin hayal bile edemeyeceği bir muvaffakiyet çıktı. Mesleğimin en unutulmaz anlarından bir tanesiydi. Lille’de yaşadığım şampiyonluğu hiç bir vakit unutmayacağım.

YUSUF, LiLLE’DEN AYRILIŞ SÜRECiNi ANLATTI

GALTiER GiDiNCE FORMAT DA DEĞiŞTi

Galtier’den daha sonra istediğin bahtını bulamadın. Onun gidişiyle neler değişti?

Galtier ile 2 dönem geçirdik. Birinci dönemin büyük kısmında sakat olmama karşın epey yardımcı oldu ve takviye verdi. Geldiğimde Galtier’in 2 yıldır devam ettirdiği bir sistem vardı ve ben de bunun ortasında rolümü buldum. Ayrılmasıyla format değişti. Doğaldır, her teknik adamın kendine has bir oyun görüşü var. Bu sistemde daha farklı rol biçilmişti bana. Her futbolcu gruba en çok katkı yaptığı biçimde oynamak ister; bu da doğal. Gelinen noktada, daima oynayabileceğim bir opsiyon yaratmak istedim ve şu an CSKA’dayım.

BENi KEYİFLİ HiSSETTiRDiKLERi iÇiN CSKA’DAYIM

İsmin Barcelona dahil bir epeyce grupla anıldı. Kaldın, daha sonra sürpriz bir kararla CSKa’ya gittin. niye Rusya’yı seçtin? · BiRÇOK Avrupa kulübüne transferim gündeme geldi ancak birinci tercihim Lille’de kalmak oldu. bu biçimde da her röportajımda Lille’de ne kadar memnun olduğumu söylüyordum aslına bakarsanız. Fakat futbolda işler yalnızca memnun olmakla yürümüyor. Alanda da katkı vermeniz gerekiyor. İşler istediğim üzere gitmediğinde kendime bir yol çizmem gerekiyordu. Bana inanan, yeteneklerime güvenen yapılar içerisinde kendimi daha memnun hissediyorum. CSKA bana bunu hissettirdi. Şu anki formum hakikat sonucu verdiğimi gösteriyor. Umarım bu biçimde de devam eder.

PAYLAŞIMIN BEĞENİLEN GÖRÜLECEK BiR YANI YOK

Transferinin duyuruluş biçimi büyük reaksiyon çekti. O tanıtımı gördüğünde neler hissettin?

Benim ve takımımın hiç haberimizin olmadığı bir olaydı o. Fikir özgürlüğüne inanırım fakat bayana yönelik tüm uygunsuz davranışlara karşıyım, dünyanın neresinde olursa olsun. Bu paylaşımın da beğenilen görülecek bir yanı yok. Eminim onu hazırlayan arkadaş bir sefer daha düşünseydi yanlış olduğunu anlayacaktı. Paylaşım yapılır yapılmaz kulüp gerekli aksiyonları aldı. Burada onlara da teşekkür ediyorum; benim uygun hissetmem için ellerinden geleni yaptılar. Bir yanılgı oldu diyelim ve geride bırakalım. Nazar boncuğu misali.

SAVAŞTA KAYBEDEN DAİMA iNSANLIK OLUR

“Burada günlük yaşantı bir biçimde devam ediyor. Bizler koşullar ne olursa olsun işimizi en uygun biçimde yapmaya çalışıyoruz. Lakin umarım bir an evvel sıkıntılar çözülür. Zira savaştan galip çıkan varmış üzere görünür lakin daima insanlık kaybeder.”

Savaşın yaşandığı bir devirde Rusya’dasın. şu an Moskova’da neler yaşanıyor? Halkın bakış açısı nasıl? · DÜnYanın hiç bir yerinde savaş olsun istemem. Bunun milliyeti yok, nerede saf beşerler ziyan görüyorsa bu hepimizin sıkıntısıdır. Burada günlük yaşantı bir biçimde devam ediyor. Bizler koşullar ne olursa olsun işimizi en yeterli biçimde yapmaya çalışıyoruz. Ama umarım bir an evvel meseleler çözülür. Çün
kü savaştan galip çıkan varmış üzere görünür lakin daima insanlık kaybeder.

ALIŞMAYA ÇALIŞIYORUZ

Rusya’da irtibat kanalları bir bir kapanıyor. Whatsapp ve Instagram’sız bir hayat sürmek nasıl bir his?

Bilhassa bizim kuşak tam da dijital hayatın ortasında büyüdü. Ağabeylerimiz üzere, babalarımız üzere telefonun olmadığı, internetin olmadığı devirleri bilmiyoruz. Bizim için de yeni bir senaryo bu, alışmaya çalışıyoruz. Oradan arta kalan vaktimi farklı biçimde kıymetlendirerek bu durumu yönetmeye çalışıyorum. Dediğim üzere, hepimiz için yeni ve bir o kadar da farklı bir durum.

FUTBOLA OLAN HASRET DE ETKİLEDİ

Hocalarım ve arkadaşlarım buraya adapte olmam için ellerinden geleni yaptı. İspanya’daki devre ortası kampına hazır katılmıştım. Kamptaki ekstra çalışmalar, futbola olan hasretim hepsi birleşince ortaya bu biçimde hoş bir performans çıktı.

PERFORMANSIM FUTBOL OYNAMAYI NE KADAR ÖZLEDiĞiMiN BiR İSPATI

4 maçta 3 gol, 2 asiste imza attın, derbilerin yıldızı oldun. Bunun sırrı nedir?

Sanırım, CSKA mesleğimin başlangıcıyla birlikte futbol oynamayı ne kadar özlediğimi herkese bir nebze de olsun göstermiş oldum. Bu dönem Lille’de, yeni yapılanma niçiniyle istediğim forma talihini bulamamıştım. Dönem ortasına geldiğimizde bir karar vermeliydim, ben de yeni bir maceraya atılmaya karar verdim. Zira benim en büyük tutkum futbol.

CSKA TAM BiR FUTBOL KULÜBÜ

CSKA her manada fazlaca tutkulu bir futbol kulübü. Grubun yapısı, taraftarlar adeta futbol için yaşıyor. Beni de epey sıcak karşıladılar. Tarihinde epeyce kıymetli muvaffakiyetler elde etmiş, hayli değerli yıldızlara mesken sahipliği yapmış bir kulüp. Onu hissediyorsunuz. Grupta fazlaca güzel bir arkadaşlık havası var. Lille’deki o birinci periyoda emsal.

‘LiGiN EN düzgün FUTBOLUNU OYNUYOR’ TRABZONSPOR’UN ŞAMPiYONLUK YÜRÜYÜŞÜ BENi ÇOK KEYİFLİ EDiYOR

Trabzonspor’da emin adımlarla şampiyonluğa ilerliyor. Avcı’lı Trabzonspor hakkında neler söylersin?

Trabzon benim doğup büyüdüğüm yer. Trabzonspor benim formasını giydiğim birinci kadro, çocukluk aşkım. Trabzonspor’u şampiyonluğa emin adımlarla yürürken görmek beni epeyce memnun ediyor. Abdullah Hoca ile hayli güzel takım kurdular ve bana göre, ligin açık orta en âlâ futbolunu oynuyorlar. Umarım bu kıssa keyifli biter ve Trabzon bu şampiyonluğu doyasıya yaşar. Lille’in şampiyonluk kutlamalarında otobüste “Bize Her Yer Trabzon” diye tezahürat yaptığım bir görüntü düşmüştü toplumsal medyaya. Trabzon şampiyon olsun ki o görüntüyü da yenileyelim artık.

iŞTE O GÖZLÜĞÜN SIRRI

Uyku eğitimleri sırasında kullandığım bir gözlüğüm var. Bu gözlüğü genelde gün ortasında ve idmandan daha sonra konuta giderken uykudan evvel kullanıyorum. Gözlüğü uykudan 2-3 saat evvel kullanmaya başladığınızda derin ve canlandırıcı bir uyku ahenge fırsatı buluyorsunuz.

Okumaya devam et...