Son Dakika: MHK Lideri Ferhat Gündoğdu tarihi hakem sonucuna ait konuşuyor! Canlı aktarıyoruz…

Mustafa

Global Mod
Global Mod
MHK Lideri Ferhat Gündoğdu, Türkiye’de futbol gündemine damga vuran tarihi hakem sonucunın akabinde birinci defa açıklamalarda bulunuyor.

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’ta soruları yanıtlayan Ferhat Gündoğdu’nun açıklamalarını canlı olarak aktarıyoruz.

“Bu sonucun açıklanmasının üzerinden 48 saat geçti. Bu aldığımız karar bir operasyon yahut paklık üzere sözlerle değerlendirilmesini kabul etmiyorum. Bunlar gerçek değil. MHK olarak yaptığımız bir çalışmanın, projenin, Türk hakemliğinin geleceği için yaptığımız projenin birinci etabı olarak söyleyebilirim. Hakemlerimiz ve bizler hayli yıpratılıyor. Bunun bir proje olduğunu ve sistemsel bir çalışma olduğunu bilerek yorum yaparsak fazlaca daha yeterli olur.”

“goreve geldiğimiz günü düşünürsek birinci vakit içinderda bütün liglerin sağlıklı bir biçimde oynanması için devamlılık gerekiyordu. Bir yandan da yıllardır konuşulan Türk hakemliği değişim sürecinin başlangıcı için bir projeyi üretmek gerekiyordu. Bir plan yaptık, bunu da idareye sunarak onay aldık. 4 ay boyunca herkese müddet tanıdım. Buna çalışma arkadaşlarım da dahil. Sorumluluklarımız var, biz Türk futboluna hizmet sunuyorsak, bu hizmetin de kalitesi sorgulanıyorsa biz de kendi içimizde sorgulamayı yapmalıydık. Bu 4 aylık müddet boyunca hakem arkadaşlarımızı ve gözlemcileri inceledik ve sonuç olarak bu sonucu aldık.”

“Bu karar bir klasman belirlemedir. Her yıl yapılır bu klasman belirleme. Alışık olmadığımız mevzu bunun dönem ortasında yapılmadı. Klasman belirlemeler dönem sonunda ve devre içinde yapılır. Bendilk evvelki idare bunu 4 periyoda çıkarmıştı, biz de devam ettirdik. bu biçimde bunun gerekliğini bu kadar güzel anlamamıştım fakat şu 48 saatte bunu fazlaca düzgün anladım.”

“TFF’nin MHK talimatlarında klasman belirleme talimatları vardır. MHK’ye klasman belirleme hakkı verir bu algoritma. Her an sizi sıralar. Dönem başında ve devre içinde, yıl ortasında de iki kere sizi bu algoritma sizi sıralar. En altta kalan arkadaşlarımız klasman düşer.”

NELER OLMUŞTU?

Merkez Hakem Heyeti, Muhteşem Lig’de nazaranv alan hakem takımını bir daha belirlerken 13 ismi listeden çıkarmıştı. Hem yaş sonu tıpkı vakitte kulüplerin şikayetlerini göz önünde bulunduran MHK, bu dönemi tamamlayacak hakemleri güncellemişti.

Federasyonun resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran; Muhteşem Lig’de düdük çalann Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Aldulkadir Bitigen, Fırat Aydınus, Bahattin Şimşek, Burak Şeker, Suat Arslanboğa, Hüseyin Göçek, Mert Güzenge, Tugay Kaan Numanoğlu, Alper Ulusoy, Halis Özkahya listeden çıkarılırken Özgür Yankaya’nın ise yalnızca VAR hakemi olarak bakılırsav alacağı kaydedilmişti.

METE KALKAVAN HAKEMLİĞİ BIRAKTI

Üstün Lig’in deneyimli hakemlerinden Mete Kalkavan, MHK’nin 13 hakemle ilgili aldığı sonucun akabinde hakemliği bırakma sonucu aldı. Hakemlikten istifa eden Kalkavan, istifasını MHK’ye sundu.

Kalkavan’ın istifaya münasebet olarak, 13 hakemin MHK tarafınca bakılırsavlerine sebepsiz yere son verilmesi olduğu açıklandı. 43 yaşındaki Mete Kalkavan, liste dışı bırakılmamasına karşın hakemliği bırakma sonucunı Merkez Hakem Heyeti’ne iletti.

“İNSAN OLMAK KURUŞ İLE DEĞİL DURUŞ İLE ÖLÇÜLÜR”

Hakemliği bırakma sonucunı akabinde Mete Kalkavan’ın kardeşi Melis Kalkavan Erdoğan’dan dikkat çeken bir paylaşım geldi. Melis Kalkavan Erdoğan Twitter hesabından, “İnsan olmak kuruş ile değil, duruş ile ölçülür” sözlerini kullandı.

NİHAT ÖZDEMİR’DEN BİRİNCİ AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Nihat Özdemir, MHK’nın tarihi Hakem sonucuna ait sessizliğini dün bozdu.

“Merkez Hakem Şurası’ndan hakemlerle ilgili bir karar geldi. Ben de federasyon lideri olarak mevzuyu idare konseyimize taşıdım.” diyen Nihat Özdemir, oy birliği ile karar aldıklarını açıklarken, “Gelen yansılarla ilgili bir yorumum olmaz. sonucumız katidir.” sözlerini kullandı.

SERVET YARDIMCI: TEK MÜDAHALEM KURUMSAL BAZDA

UEFA İdare Konseyi Üyesi ve TFF Asbaşkanı Servet Yardımcı, MHK’nın tarihi hakem sonucuna ait birinci kere Hürriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

Yardımcı, “Rizeliyim, Rize beni suçluyor; Fenerbahçe kongre üyesiyim, onlar suçluyor. Bakın Rize-Galatasaray maçı daha sonrası Kulüpler Birliği ile bir ortaya geldik. MHK’nın bir daha yapılandırılması ile ilgili olarak UEFA ve FIFA’ya uyumlu bir yapı oluşturmak istedik. Bu yapının tesis edilmesi için David Ellary ismini önerdim. Gelecek hakemlik kuruluşumuzun röntgenini çekecekti. UEFA’da 55 federasyonun bağlı olduğu komitenin lideriyim. Oradaki tecrübeyi aktarmak da öbür bir hedefim. Ben isimlerle değil, kurumsal olarak ne yapılması gerektiği ile ilgileniyorum. Benim hakemlik konusunda tek müdahalem kurumsal bazda bu oldu.” dedi.

REVİZYON daha sonraSI ÜSTÜN LİG HAKEMLERİ

Yaşar Kemal Uğurlu
Halil Umut Meler
Atilla Karaoğlan
Arda Kardeşler
Erkan Özdamar
Ümit Öztürk
Ali Şansalan
Sarper Barış Latife
Zorbay Küçük
Yasin Kol
Volkan Bayarslan