Son dakika: İstek Kayaalp’ten tarihi başarı! Dünya Güreş Şampiyonası’nda 5. şampiyonluk

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da gerçekleştirilen tertibin dördüncü gününde ulusal güreşçimiz Rıza Kayaalp final maçına çıktı.

Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 130 kilo finalinde İranlı Amin Mirzazadeh’i 1-1’lik birliktelikte son puanı alarak mağlup eden İstek Kayaalp, 5’inci kere dünya şampiyonu oldu

Rıza Kayaalp, 5. kere dünya şampiyonluğu yaşayan birinci Türk güreşçi oldu.

FİNALE NASIL GELDİ?

Grekoromen tarz 130 kiloda Ukraynalı Oleksandr Chernetskyy ile yaptığı ikinci çeşit karşılaşmasını 5-1 kazanan İstek Kayaalp, çeyrek finalde Alin Alexuc’u rahat bir biçimde 8-0 teknik üstünlükle geçti. Yarı finalde Özbek Muminjon Abdullaev’i 5-3 mağlup eden İstek, finalde İranlı Amin Mirzazadeh ile karşılaştı.

HEDEFİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONLUĞU

Daha evvel yaptığı açıklamalarda 2024 Olimpiyatları’nda altın madalya alması halinde güreşi bırakacağını lisana getiren Kayaalp, “Olimpiyat yolunda emin biçimde ilerleyip, son güreşimizi olimpiyatta yapacağız. Olimpiyatta mindere çıkıp, bırakmak en büyük hayalim aslına bakarsan. Buralar manidir bizim için. Buraları en yeterli biçimde geçmek, madalyaların habercisidir. Benim gayem tabi ki altın madalya ile bırakmak. O gururu yaşayıp, olimpiyat madalyasıyla bu işi sonlandırmak en büyük hayalim. Olmaz ise de yapacak bir şey yok. En güzel biçimde çalışıyorum lakin nasip olmayacaksa üzülmeye de gerek yok. Her şey dünyada kalıyor. Biz elimizden geleni yapalım kazanmak için, takdir Allah’ındır. Olursa da hoş olur inşallah” sözlerini kullanmıştı.

RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp 10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat’ın Kavurgalı köyünde dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin akabinde 2000 yılında Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde (GEM) Aydın Kısım, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer nezaretinde Grekoromen Tarzda güreşe başladı.

İlk memleketler arası madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran kentinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazandı. Birebir yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne transfer olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in nezarette hem sporda tıpkı vakitte eğitim alanında süratle basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 yılında liseden mezun olduktan daha sonra, Aksaray Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan da mezun oldu.

İlk Memleketler arası madalyasını Yozgat GEM’de alan Kayaalp, Lise senelerında ASKİ Güreş kulübüne transfer oldu. ASKİ’de, Teknik yöneticilik yapan Mehmet Akif Pirim’in elinde yetişti. Çocukluğundan beri güreşin ortasında büyüyen Kayaalp, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sayısız madalya aldı. Dünya Güreş Birliği tarafınca dünyanın en güzel güreşçisi seçildi.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen 2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen tarz 130 kiloda gümüş madalyanın sahibi oldu.

Okumaya devam et...