Son dakika: Galatasaray’da Lider Vekili Erden Timur, yeni transferler için tarih verdi

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Spor Toto Üstün Lig’in 5’inci haftasında Galatasaray alanında Gaziantep FK’y 2-1 mağlup etti. Müsabakanın akabinde Galatasaray Sportif A.Ş Lider Vekili Erden Timur, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aldıkları galibiyetten ötürü oyuncuları tebrik eden Erden Timur, “Süper bir uğraş vardı. Gaziantep FK bir evvelki maçlarda sergilediği futbolla bu dönemin kıymetli ekiplerinden birisi. çok hoş bir oyun ortaya koyuyorlar. Onları da ayrıyeten tebrik ediyorum hem ekibi hem idaresi. 10 kişi kalmadan evvel yeterli bir gayret vardı. Bundan daha sonra daha da düzgün olacak. Set oyununu en yeterli oynadığımız maçtı, 10 kişi kalana kadar. 10 kişi kaldıktan daha sonra da muazzam bir gayret ortaya kondu. Oyuncularımızı teker teker tebrik ediyorum. Sıkıntı bir çabayla bu maçı kazandık. Ana mevzumuza gelecek olursak, bugün neler yaptığımızı isterdim. Biz seneye başlarken, dedik ki Türk futbolunun, bunu transfer devrinde yaşıyoruz. En uygun oyuncular 5 büyük lige gitmek istiyor. Bunun kuvvetliklerini herkes yaşıyor. Artık 6 büyük lig olacak. Uzun bir maraton, tahminen 5, tahminen 8, tahminen 10 sene daha sonra. Her şey inanarak başlıyor. Şu an uzak görülebilir. Ancak inana inana neler yapıldığını Türk toplumu biliyor. Bunu romantik bir telaffuz olarak nitelendirmeyin. Samimi olarak söylüyorum. Galatasaray o kadar zorluğa karşın hem UEFA’yı hem Muhteşem Kupa’yı almış. Örnek bir grup. Diğer grupların şampiyon olması, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi şampiyon olabilmesi için 6’ncı lig olmak lazım diye başladık.” dedi.

ABDÜLKERİM BARDAKCI’YI GÖSTERİLEN KIRMIZI KART

Hakem kararları hakkında konuşan Erden Timur, “Bunun için de hakem kusurlarında biz konuşmayalım, gerekli incelemeleri yaptırıp, bağımsız görüşlere inceletip, durumları muhatabımıza aktaralım dedik. Ama her maçta hakemleri de yenmek zorunda kalmak, artık bayağılaştı bizim için. Bu maçta da hangi grup olursa olsun, hiç kimsenin sarı kart demeyeceği yaklaşık 5, 6 gün evvel federasyonun Salı günkü toplantısında denilen şey, ikinci sarı kartın tam bir sarı kart olması lazım. Hakemin yakın bulunmasına karşın bu karar En az 8, 9 tane daha mevzu vardı. Üst üste gelmesi, bundan birkaç gün evvel rakip ekiplerden bir adedinin epey net bir hareket olması karşın görülmeyen bir olay var. 10’da biri etmeyen bir durumda kırmızı kart gösterilmesi. Her vakit güzel niyetli olmanın karşılığının bu olmaması lazım. Ses çıkarmak, bağırıp çağırmak kolay. Onların kararında olanları görüp, hakikat davranmaya devam edince olanların kararınu görür görmez bu işe dur diyeceğiz. Bunu buradan net bir biçimde söz ediyorum. Her vakit düzgünlük kazanacak. Sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin neticelerina katlanması gerekiyor. Yalnızca bizler değil, tüm futbol ailesinin takipçisi olması gerekiyor. Yalnızca bize yapılırken değil, diğerlerine yapılırken de takipçisi olunacak. Muhataplarımızla, federasyon yetkilileriyle gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Bugün de net bir biçimde yaptık. Şunu yine edeyim, biz dışarda her vakit Galatasaray üslubuna yakışan, Galatasaray bedellerine yakışan biçimde olacağız. 10 kişi kaldıktan daha sonra maçı farklı da kazanabilirdik, farklı da kaybedebilirdik. hiç birisi değerli değil. daha sonrasındaki durumlara bakılmasının değeri yok. Yanılgı var ise niyet sorgulanmaz, kasıt var ise niyet sorgulanır. Niyetlerin sorgulanmasını bekliyoruz. Bu kasıtlar yalnızca bize değil, yeni seçilmiş federasyonun idaresine de yapılmak isteniyor. Bunun da altını çizmek istiyorum. Yürütülen bu yanlışsız sistem, kendimizin uyguladığı aslında epey gerçek. Yoksa Türk futbolunun gelişmesi için bütün paydaşlara dayanak olmak gerekiyor. Bundan daha sonra da bu biçimde şeyler olduğu surece çıkan gereken şeyleri söyleyeceğiz. Kimsenin ne bize ne diğer gruplara ziyan vermesini kabul etmiyoruz. Devre içinde ilettik, bundan daha sonra randevu alıp bir daha teker teker ileteceğiz. Aslan üzere gayret ettik. Yalnızca 10 kişi kalmak değil. Penaltılar var. Kastedenlerin hepsinin niyetinin sorgulanması gerekiyor. Bu bir biçimde son bulacak. Son bulana kadar her platformda çabamıza devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

“AMACIMIZ BU SİSTEMİN BU TÜRLÜ SÜRMEMESİ İÇİN TAKVİYE OLMAK”

Türkiye’de futbolun gelişmesi için tüm paydaşların dayanak olması gerektiğine dikkat çeken Timur, “her insanın alıştığı hak savunma formları var. Ne kadar tesirli tartışılır. Kızıp, bağırdığınız vakit taraftar tarafınca sahipleniliyorsunuz lakin sonuçta ne kadar tesirlidir, tartışılacağına inanıyorum. Bizim her masada olacağızdan kastımız en ufak uzatma dahil, kalecinin topu elinde tutması dahil her zerreyi tespit ediyoruz. Şu an anlatmakla gideceğiz. Şayet bu bu biçimde devam edersek yayınlayarak, kamuoyunun her şeyi bilmeye hakkı var. Lakin gayemiz bu sistemin bu biçimde sürmemesi için takviye olmak. Tüm paydaşların dayanak olması gerekir. Biz bugüne kadar sabrettik, sabrımızın kararında farklı şeyler gördüğümüz için evet konuşacağız. Her masada olma tabirinin hakkını yerine getiriyoruz. Avrupa’da ekiplerimizi görüyoruz. yıllardır Türk futbolunun geldiği yeri görüyoruz. Galatasaray bu ülkeye biroldukça branşı getirmiş, pahalı bir topluluk. Galatasaray’ın sorumluluğu, vizyonu yabancı ekipleri yenmek. Futbolu o basamağa taşımak için, yalnızca kendi taraftarımıza güzel görüşmenin yapacak seviyede değiliz. Galatasaray daima daha büyük düşünmüştür” formunda konuştu.

“TRANSFER BAŞLADIĞI GÜN, TRANSFER BAŞLAMIYOR”

Transferlerin Çarşamba ve Perşembe günü Türkiye’ye geleceğini belirten Erden Timur, “Transferle ilgili bir şey diyemeyeceğim. Birkaç gün ortasında hepsi gelmiş olacak. 1 ay evvel kampta sizlerle konuştuktan daha sonra rastgele bir açıklama yapmadım. Ağustos’un son 3, 4 ve Eylül’ün birinci haftasında bu iş bitecek demiştim. Rakiplerimizden yaklaşık 3 ay transfere geç başladık. Transfer başladığı gün, transfer başlamıyor. Evvel başlıyor. Finansal olarak bir gerçeklik var. Biz yöneticiler olarak, lider olarak ne kadar para koyarsanız koyun FFP diye bir şey var. Yöneticilerin koyduğu paralar, FFP kapsamında gelir olarak kabul edilmiyor. Yalnızca geçen seniçin bu yana UEFA gelirimiz, Galatasaray token gelirimiz ve kurda yaşanan düşüşten dolayı hem yayın tıpkı vakitte sponsorluklardaki kur düşüşü daha sonrasında 52 milyon Euro üzere bir gelir azlığı var. Bu yüzden epey âlâ futbolcular almak zorundayız. Biz 5 büyük ligden teklif alan, orta ve üst kadrolardan teklif alan, yanılmayacağımız nitelikte oyuncular almamız lazım. Zira, geçen sene güç bir dönem geçirdik. Ekibin büyük kısmın revize etmemiz gerekiyor. Bunu FFP çerçevesinde yapmamız gerekiyor. Eylül’ün birinci haftasını bekledik. tıpkı vakitte o liglerde oynamak isteyen oyuncuların, teklif alamaması ya da bekledikleri maaş seviyesini bulamayacaklar. Yarından itibaren transferler, Çarşamba ve Perşembe günü ülkemize gelmiş olacak” diye konuştu.

Okumaya devam et...