Son dakika: Galatasaray’da Burak Elmas’ın eski yardımcısı Rezan Epözdemir’den ibrasızlık, seçim ve Fatih Terim açıklaması

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Galatasaray’ın eski yöneticisi Rezan Epözdemir’in Habertürk ekranlarındaki açıklamaları şöyle:

Seçildikten daha sonra Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin Lider Yardımcısıydım, Sportif A.Ş.’de ise lider vekiliydim. Ortadan geçen müddette TFF’nin Galatasaray’a karşı sistemik bir muhalefeti oldu. Burada bir reaksiyon ortaya koymam gerekiyordu. Sayın liderle yaptığım bütün görüşmelerde buna karşı hduruş sergilememiz gerektiğini söylemiş oldum lakin sayın lider ‘Nezaketli olalım, biz sistemi değiştireceğiz’ dedi. Türkiye’de futbol sistemini değiştirmek için TFF yahut futbolun öbür baş aktörleri yanınızda olmalı. 20 kulüp içinde maçlardan daha sonra inanılmaz hakem kusurları için açıklama yapmayan tek kulüp biz olduk. Burada derin ayrılıklarımız oldu. Muhalefetimi ortaya koydum, bunun çabasını verdim. Galatasaray’ın yatak odası olan idare konseyi toplantılarına Fenerbahçe üyesi olup da istifa etmiş danışmanlar katılıyordu.

“YÖNETİM KONSEYİ TOPLANTISINDA GALİZ TABİRLERLE KARŞILAŞTIM”

Galatasaray tüzüğü gereği CEO atanamaz. Yürütme yetkisini genel sekreterliğe devredebilrsiniz. CEO atandı, yöneticilerle konuşmayacaksınız, buyruğu benden alacaksınız dedi. Yetki bende fakat kullanamıyorum. Bunları söylemiş olduğimiz idare şurası toplantısında galiz tabirlerle karşılaştık.

“FATİH TERİM’İN GÖNDERİLİŞİ YANLIŞTI”

Fatih Terim gönderildi. vakit içindema ve metot bakımından son derece yanlıştı. Ne olursa olsun Fatih Terim Türk futbolunun en bedelli teknik erkeklerindan biridir. Ligde tahminen savınızı kaybettiniz lakin Avrupa’da devam ediyorsunuz, Barcelona ile karşılaşacaksınız… hayatı Galatasaray’a hizmetle geçmiş bir insan. Onun gönderiliş sürecindeki açıklamalar fazlaca yanlıştı.

“MALİ MANADA VERİLEN KELAMLAR TUTULMADI”

Bir idare heyeti üyesinin eril ve feodal bir lisan kullandığı cinsel ayrımcı paylaşımları vardı. Bu toplulukta epeyce reaksiyon topladı. Sportif muvaffakiyet gelmedi, ibra pazarlığı yapıldı. Genç üyelere baskı kurulmaya çalışıldı fakat bu da reaksiyon topladı. Mali manada verilen kelamlar tutulmadı. Ne sponsorluk ne kasa kolaylığı… Kemerburgaz, Florya, Riva, Mecidiyeköy projeleriyle ilgili adımlar atılamadı.

AYRILIK SEBEPLERİ…

Biz de içeride elimizden geldiğince muhalefet yaptık fakat baktık ki sözlerimize kıymet verilmiyor. Galatasaray’a hizmet onurdur bizim için ancak biz orada var olmadık, ismimiz aslına bakarsan vardı. Tüm bunları görür görmez ayrılma sonucu aldık.

“SEÇİM KARARI ALINSAYDI İBRASIZLIK ÇIKMAZDI”

Günün sonunda genel konseyde bir karar alındı. Karara hürmet duymak gerekir. Biz bunu içeride anlattık fakat değer bulmadı. Gerçekten genel konseyde üyelerin bu görüşü tecelli etti.

olağanüstü seçim sonucu alınsaydı ibrasızlık çıkmazdı. Ben ibranın bir seçim enstrümanı olmasını yanlışsız bulmuyorum. İdarelere pranga olmamalı fakat Galatasaray’ın tüzüğü belirli. Son senelerda bilhassa bu ibra fazlaca konuşulur oldu. Adnan Polat ve Mustafa Cengiz idareleri yargıya gitti. Bu son senelerda üçüncü ibrasızlık. Bunu teamül etmemek lazım fakat lider ve yöneticilerin de Galatasaray’a hizmet için gelmiş olmaları lazım. Birfazlaca kanaat başkanı sayın lidere ‘Lütfen seçim sonucu alın, ibra değersizliği yaşamayın’ dedi lakin lider ibra olacağı kanaatindeydi. Salona gittiğimde ibrasızlığın olacağını net gördüm.

Konuşma da yapacaktım lakin idari ibrasızlık olacağını görür görmez vazgeçtim. Seçim sonucu daha isabetli olabilirdi. Uzun yıllar hizmet edebilirdi. Artık aday da olamayacak tüzük gereği.

“SEÇİM DEVRİNDE YAPILANLAR GELENEĞİMİZE YAKIŞMADI”

Galatasaray Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu. Başkanlık yarışları olmaya devam edecek lakin Galatasaray kimliğinin kaybedilmemesi lazım. Bot hesaplar, karikatürler,değer yargılarına ters açıklamalar… Bu yanlışsız bir metot değil. Adaylar çıkar takımlarını ortaya koyar, neler yapacaklarını anlatır, sportif muvaffakiyet planlarını söyler ve oy bekler. Son seçimde yaşananlar Galatasaray geleneğine yakışmadı.

CEO atanmasaydı, idare şurası üyesine yaptırım yapılsaydı, Fatih Terim’in yanında durulsaydı, Fenerbahçeli danışmanlar kullanılmasaydı her şey farklı olabilirdi. Köksal beyefendi ve benim istifam olmasaydı ve devamında kusurlar yapılmasaydı ibra kelam konusu olmazdı. O kusurlarla buraya kadar geldik.

FATİH TERİM ADAY OLUR MU?

Adaylık Fatih Hoca’nın takdiri. 2 gün evvel telefonda konştum, genel kurla gelip gelmeyeceği hakkında konuştuk. Fatih Terim Türk futbolunun en büyük isimlerinden biri. Her bakılırsavi yapabilecek kalitede bir insan. Nerede isterse o işte başarılı olabilir lakin adaylık kendisinin sonucudır.

“GELECEK LİDER FİNANSMAN ÜRETEBİLECEKSE GELSİN”

Ben başkanlık için bir profil çizmek isterim. Bankalar Birliği borçları hayli önemli, Cicaldau ve Morutan’ın ödemeleri, Falcao’nun ödemeleri var. Galatasaray’ın yeni lideri finansman projelerle gelemezse bu yükü taşıyamaz. Temmuz’da 200 milyon Tl ödemesi var bu kulübün. Yayın ihalesi muamma, oyuncu gelirleri ortada 4-5 yıldır oyuncu satamıyoruz. Bu sene Kerem, MArcao ve tahminen Nelsson konuşuluyor. Bence satılıp maddi akış sağlanmalı ve destekler yapılmalı. Siyasetle münasebetleri uygun yönetecek bir lider olması lazım. Gayrimenkul projelerinin önemli biçimde sonuca bağlanması lazım. Galatasaray 4 büyükler içinde borcu en az olan kulüp. Bu üç niteliği taşıyan lider başarılı olur. Yoksa bir daha ibrasızlık tartışırız.

Kemerburgaz ve Florya bir kurtuluş reçetesidir. Buralarda hakikat projelerle borçları minimize edebilir. Oyuncu satmak, stat yahut UEFA gelirleri günlük gelirler. Bu borç yükünden kurtulmak için gayrimenkul gelirleri epeyce değerli. Ada da geri döndü. Tüm bunları yönetecek akıl olması lazım. O akıl şayet olmazsa kısa vadede Galatasaray’ın borçlarından kurtulmasına imkan yok.

Okumaya devam et...