Son Dakika! Galatasaray Lideri Dursun Özbek’ten baş karıştıran Yusuf Demir ve Ulusal Kadro açıklaması! FIFA kuralı ne diyor?

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Galatasaray Lideri Dursun Özbek, Nef Stadyumu’nda düzenlenen sponsorluk muahedesinin imza merasiminde sarı kırmızılı kulübün gündemine dair hayli değerli açıklamalarda bulundu.

Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynayamamasına ait çarpıcı tabirler kullanan Dursun Özbek, Konyaspor maçı öncesi ağır trafik niçiniyle stada yürüyerek giriş yaptığı anlarda çekilen fotoğrafın öyküsünü de anlattı.

“YUSUF DEMİR İÇİN TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR”

Dursun Özbek, Yusuf Demir hakkında, “Yusuf Demir ile ilgili temaslarımız sürüyor. Kıymetli bir oyuncu. Türk sporuna, Türk futboluna kıymetli hizmetler vereceğini düşündüğümüz bir kardeşimiz. Yusuf’un kazanılması gerektiğini düşünüyorum. Temaslarımız var. Türk statüsünde oynaması için temaslarımız sürüyor. Federasyonumuzun da buna müspet bakacağını düşünüyorum. Bilhassa Türk Ulusal Kadrosu’nun Yusuf’u kazanması gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Başkan ayrıyeten, “Ben de herkes üzere, olağan bir vatandaş olarak sokakta yürüyorum. Stada giderken fotoğrafım çekilmiş. Bu hayli kıymetli bir şey değil. Yürümek istedim ve yürüdüm. Çok da keyifli bir yürüyüş oldu.” tabirlerini kullandı.

AVUSTURYA İLE 4 MAÇA ÇIKTI, ULUSAL KADRO KAPILARI KAPANDI

19 yaşındaki Yusuf Demir, Avusturya Ulusal Kadrosu formasıyla bugüne kadar 4 maça çıktı. Yetenekli oyuncu bu sebeple Türk ulusal grubunda forma giyemeyecek.

FIFA KURALI NE DİYOR?

FIFA’nın ilgili kuralına göre; rastgele bir ulusal kadroda 3’ten çok maça çıkmış olan oyuncu, tekrar öbür bir ulusal kadro ismine oynayamıyor.

Önceki uygulamada, bir futbolcunun, oynadığı bir ulusal ekibi değiştirebilmesi için birinci formasını giydiği grupta sırf hazırlık maçına çıkmış olması gerekiyordu.

TFF STATÜSÜ NE DİYOR?

Yusuf Demir, 2015-16 döneminden daha sonra Ulusal Ekip tercihini yaptığı için yabancı statüsünde oynayacak. O dönemdilk evvel ulusal ekip tercihini yapan öbür gurbetçi futbolcular, Türk pasaportları yardımıyla Harika Lig’de yerli kategorisinde yer alıyordu.

TFF’nin bu dönem yürürlüğe koyduğu kurala göre; kadrolar 14 yabancı oyuncunun üzerine üç 21 yaş ve altı genç oyuncuyu belirli kriterleri doldurması halinde takımına katabiliyor. Yusuf Demir, 19 yaşında ve Avusturya’nın alt yaş kümelerinde sistemli oynadığı için TFF’nin yabancı kuralına takılmayacak.

TÜRK PASAPORTU VERİLİRSE NE OLUR?

Öte yandan Ajansspor’dan Hüseyin Özkök’ün haberine bakılırsa; Yusuf Demir’e Türk pasaportu verilirse, Avusturya’daki yasalar gereği Avusturya Ulusal Kadrosu’nda oynayamıyor.

GALATASARAY BİR AY EVVEL BAŞVURDU

Yaz transfer devrinde takımına kattığı Yusuf Demir’i Türk statüsünde oynatamayan Galatasaray’ın yaklaşık bir ay evvel bu mevzuyla ilgili somut bir adım attığı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet Gazetesi Galatasaray Muhabiri Ali Naci Küçük, sarı kırmızılı takımın transferdilk evvel ilgili başvuruyu yaptığını söylemiş ve Yusuf Demir’in transferi daha sonrasında sürecin hızlandığını söz etmişti.

ALİ NACİ KÜÇÜK’ÜN KELAMLARI ŞU FORMDAYDI:

Galatasaray, yaklaşık 1 ay evvel statünün değişmesi için müracaat yaptı. Yusuf Demir transferinden daha sonra da teşebbüslerini hızlandırdı. Bu noktada Galatasaray’ın presi devam edecek. Evet oyun oynanırken kural değişmez. Bu dönem bu biçimde oynanmalı, en azından devre ortasına kadar. Bana bakılırsa Türk futbolunun bu yanlıştan dönmesi gerekir.

Kasımpaşa’da Tırpan diye Belçikalı bir oyuncu var. Ne annesi Türk ne babası Türk, ancak yerli statüsünde oynuyor. Türkiye’de biroldukça futbol adamı kendi menfaatini muhafazaya çalışır. Bu noktada Başakşehir Teknik Yöneticisi Emre Belözoğlu’nu tebrik ediyorum. Emre Belözoğlu’nun da dediği üzere Yusuf Demir Türk ve Türk statüsünde oynamalı.

OKAN BURUK NE DEMİŞTİ?

Galatasaray Teknik Yöneticisi Okan Buruk, Muhteşem Lig’in 6. haftasında Kasımpaşa’yı 3-2 mağlup ettiği maçın akabinde Yusuf Demir’in Türk statüsünde oynaması gerektiğini tabir etmiş ve ulusal grubu seçmeme sürecini eleştirmişti.

Deneyimli çalıştırıcı, “Çok kaliteli, epey yetenekli. Bunu oyuna girince gösterdi. Yusuf’u keşke Türk olarak oynatabilsek. Her şeyi Türk olan çocuk ulusal kadro tercihi nasıl olmuş onu da bilmiyoruz. Biz mi tercih etmedik o mu Türkiye’yi tercih etmedi. Türk olan bir oyuncunun Türk olarak oynaması gerekiyor. Yalnızca Galatasaray değil tüm oyuncuların. Bilhassa Türk pasaportu olan Türk aileye sahip olan bizden birilerinin yabancı olarak oynaması makûs bir durum.” demişti.

ŞENOL GÜNEŞ’TEN YUSUF DEMİR CEVABI

Yusuf Demir’i ulusal ekibe almadığı argümanları ile toplumsal medyada gündem olan periyodun A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Şenol Güneş, TV100’e mevzuyla ile ilgili yanıt vermişti.

Şenol Güneş, “Yok o denli bir şey, bu biçimde 16-17 yaşındaydı, aslına bakarsanız Avusturya Ümit ulusal grubunda oynuyordu. Avusturya ulusal kadrosunu seçmişti. O periyot oraya gidip Mert Müldür’ü aldım, Yusuf’u niye almayayım ancak o tercihini yapmıştı. Avusturya, Ercan Kara ile birlikte Yusuf’u aldı” kelamlarını kullanmıştı.

TOLUNAY KAFKAS’TAN SERT SÖZLER

Ümit Ulusal Kadro Teknik Yöneticisi Tolunay Kafkas ise tıpkı tenkitlere cevaben, “Yusuf ile ilgili bilhassa genç ulusal gruplarda gerekli teşebbüsleri, ben isim de vererek söyleyeyim, Nedim hoca, Güngör hocamız ilgilendik. Biz kendisini davet ettik, elimizde yazılar var. Bunu konuşurken dikkatli konuşmak lazım. Ben Ümit Ulusal Ekip teknik yöneticisi olduğum vakit Yusuf Demir, Avusturya Ümit Ulusal Takımı’nda forma giymişti. Bizim Yusuf Demir’i Ümit Ulusal Takımı’na almamız kelam konusu değildi prosedür gereği. Yusuf Demir bir tercih yapması gerekiyordu A Ulusal Kadro için. Ya bizi seçecekti ya da Avusturya Ulusal Takımı’nı. Ortalara öbür beşerler girip öteki şeyler söylemiş olduği vakit işin boyutları diğer tarafa gidiyor. Okan Buruk benim arkadaşım. Kullandığı sözleri bilerek konuşmak lazım bu işlerde bu kadar söyleyeyim. İleri giderse onun da karşılığını ben veririm. Zira buradaki genç ulusal ekip hocaları ve biz epeyce emek sarf ediyoruz ve az imkanlar ile bu işi yapmaya çalışıyoruz. Onun için hakikat konuşmak, gerçek bilgiler vermek lazım. Ben hürmet duyuyorum. Yusuf Demir Avusturya Ulusal Takımı’nı seçmiş olması onun tercihi fakat biz Yusuf Demir ile ilgili gerekli itinası gösterdiğimizi düşünüyorum Hoffenheim’da epeyce kıymetli bir oyuncu var. O da Alman ulusal gruplarında oynuyor. Kendisiyle gidip konuşacağım. Gelmesi için elimden geleni yapacağım. Yusuf Demir ile ilgili hocaların bana söylemiş olduği eksik bırakılmış bir şey yok. Öbür oyuncular konusunda tahminen olmuş olabilir fakat Yusuf Demir için elimizden geleni yaptık.” demişti.

Okumaya devam et...