Son dakika: Fenerbahçe’de Ali Koç önderliğinde olağanüstü toplantı sonucu! Adana Demirspor maçı daha sonrası ve Yüksek Divan Heyeti öncesi…

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Süper Lig’in 22. haftasında dün akşam oynanan ve 1-1 sona eren Adana Demirspor – Fenerbahçe maçındaki hakem idaresi ve tartışmalı durumlar konuşulmaya devam ediyor.

TARTIŞMALI KARARLAR

1- Mert Hakan Yandaş’ın 14. dakikada attığı gol, öncesinde elle oynama olduğu sebebi öne sürülerek VAR sonucuyla iptal edildi.

2- Müsabakanın 25. dakikasında ise Fenerbahçeli oyuncular, kullanılan korner sırasında Ndiaye’nin Batshuayi’ye ceza alanı ortasında yaptığı hareket için de penaltı bekledi. VAR incelemesinin akabinde oyun devam etti.

3- Maçın 69. dakikaasında Belhanda ile girdiği uğraşın akabinde Samet Akaydin yerde kaldı. Sarı-lacivertliler bir kere daha penaltı beklerken Ali Palabıyık devam sonucu verdi.

4- Müsabakanın 90+10. dakikasında ise Fenerbahçe, Miha Zajc’ın yerde kaldığı durumun akabinde frikik bekledi. Ali Palabıyık’ın devam sonucu daha sonrası yedek kulübesi ayağa kalktı.

5- Zajc’ın konumundan kısa müddet daha sonra maçı bitiren Ali Palabıyık’ın yanına koşarak gelen Jorge Jesus, reaksiyonunun akabinde kırmızı kartla cezalandırıldı.

FIRAT AYDINUS, TARTIŞMALI KONUMLARA NOKTAYI KOYDU

Hürriyet müelliflerinden Fırat Aydınus, Adana Demirspor ile Fenerbahçe’nin 1-1 birliktee kaldığı maçtaki durumları yorumladı.

1- FENERBAHÇE’NİN ‘ELLE OYNAMA’ DİYE SAYILMAYAN GOLÜ

DAKİKA 14: Kurala nazaran bir oyuncu, goldilk evvel ister eliyle oynasın, ister eline çarpsın; el ve top teması gerçekleştirdiği vakit VAR, hakemi çağırmaz. Ancak Fenerbahçeli Mert Hakan Yandaş’ın iptal edilen golünde asıl sorun; net bir ele geliş durumu var mı yok mu, orası muamma. Burada VAR’ın gösterdiği manzaralarda net bir delil gözükmüyor.

2- N’DIAYE’NİN BATSHUAYİ’YE YAPTIĞI HAREKET PENALTI

DAKİKA 25: Adana Demirsporlu Badou N’Diaye’nin ceza alanında Michy Batshuayi’yi tutarak yere hakikat savurup indirdiği durum net penaltı.

3- ADANA DEMİRSPOR’UN BİRİNCİ PENALTISI DOĞRU

DAKİKA 31: Topun İrfan Can Kahveci’nin eline çarptığı konumda Fenerbahçeli futbolcunun eli doğal pozisyonda olmadığı için penaltı sonucu hakikat.

4- BELHANDA’NIN SAMET’E HAREKETİ PENALTI

DAKİKA 69: Adana Demirspor ceza alanında baş topuna çıkan Belhanda, denetimsiz bir biçimde Fenerbahçeli Samet’in üstüne düştü. Penaltı verilmeliydi

5- MESKEN SAHİBİ GRUBUN İKİNCİ PENALTISI DA DOĞRU

DAKİKA 82: Fenerbahçe kalecisi Altay Bayındır, Demirsporlu Svensson topa vurduktan daha sonra denetimsiz halde rakibin üstüne düştü. Penaltı sonucu gerçek.

MAÇ daha sonraSI FENERBAHÇE’DEN TEPKİLER

1-1 biten maçın akabinde Fenerbahçeli futbolcular Mert Hakan Yandaş ve Altay Bayındır ile istikamet etici Selahattin Baki, hakem idaresi ile ilgili sert açıklamalar yaptı.

Mert Hakan Yandaş: Maçın önüne geçen VAR ve orta hakem vardı. Konuşmak istemiyoruz fakat canımız yanıyor. Benim durumumda kural yeni gelmiş. Kural bu biçimdeymiş. Haydi onu geçtim. Batshuayi ve Valencia’nın durumları %100 penaltı. Türk futbolunda enteresan şeyler oluyor. Birileri çıktı konuştu. Bir sürü şey değişti. Kamuoyunun vicdanına bırakıyorum. Bizim canımız yanıyor. Her şeyi geçtim. Son durum. Düdüğü ağzına gdolayıyor. Ne düşünüyor da çalmıyor? daha sonra vazgeçiyor. Susmak istiyoruz, susamıyoruz. Konuşunca reaksiyon görüyoruz. Fenerbahçe topluluğu bir arada kalsın. Daha hiç bir şey bitmedi. Biz Allah’ın müsaadesiyle buradan dönmesini biliriz.

Altay Bayındır: Bu hususlara fazla girmedim lakin durumlar incelenmeli. Samet, Batshuayi, Valencia’nın konumu var. Son dakikada Zajc’ın durumu var. Hakem düdüğü ağzına götürdü lakin niçin vermedi anlamadım. Emek veriyoruz burada. Nasıl bakıyorlar, pek fazla anlamış değilim. Top sektikten daha sonra topa çıktım. Topa gitme maksatlı elimi uzattım. İkimiz birebir anda topa çıktık. O başıyla benim elime vurdu. İkimiz de yere düştük. Penaltı verdi. Kazanmaya devam etmeliyiz. Devam edeceğiz. Devam edeceğiz. Bugün verilen kararlarla alakalı üzgünüz. Tüm durumlar konuşuluyor. Diyeceklerim bu kadar.

Selahattin Baki: Kısa ve net konuşacağım. Soru almayacağım. Bu akşam yalnızca bu dönemin değil son 4-5 dönemin özetini gördük. Ali Palabıyık, epey net söylüyorum, Fenerbahçe’ye operasyon yapmak için bakılırsavli gelmiştir bu maça. Beden lisanı, verdiği vermediği tüm kararlarda her şey ortada. Bir ekip, daha fazla nasıl katledilebilir? Öbür örneği var ise konuşalım. Başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm futbolseverler âlâ hatırlar. Ivan Bebek diye onur mahrumu, haysiyet mahrumu bir hakem vardı. Ali Palabıyık’ı tebrik ediyorum. Onu bile geçti. Bir kadro daha nasıl katledilebilir! Ali Palabıyık, seni kim atadı bu maça! Kim buyruk verdi sana Fenerbahçe’yi katletmen için? tekrar bu Ali Palabıyık’ı Fenerbahçe maçını bırakın, hiç bir Türk kadrosunun maçında görmek istemiyoruz. Sayın Büyükekşi soruyorum size; bu maçın şifresi çözülmeden Türk futbolunun şifresi çözülemez. Kâfi artık! Sivas – Galatasaray maçında ofsaytımsı skandalıyla, şampiyonluk yolundaki en büyük rakibimize 3 puan, bize bu üzere maçlarda 1 puanı sıkıntı toparlayacağımız durumlar.

FENERBAHÇE’DEN HARİKULÂDE TOPLANTI! ALİ KOÇ LİDERLİĞİNDE BAŞLADI

Dün akşam yaşananların akabinde Fenerbahçe İdaresi, Lider Ali Koç liderliğinde bugün öğlenden daha sonra olağanüstü kodla toplandı. Toplantının akabinde bir açıklama yapılması bekleniyor.

Yarın, Fenerbahçe Kulübü’nün Yüksek Divan Heyeti Toplantısı var. Adana Demirspor maçının akabinde oluşan ortam sebebiyle bu toplantının gergin bvir havada geçmesi bekleniyor. ALİ KOÇ ve idaresi de bugün gerçekleştirdiği toplantıyla Yüksek Divan Şurası toplantısına hazırlık niteliği taşıyor.

“DÜDÜK ASMA”LI PAYLAŞIM

Toplantının devam ettiği sıralarda Fenerbahçe toplumsal medya hesabından flaş bir paylaşım geldi. Dünkü maçı tartışmalı durumlarının olduğu görüntünün üstünde ‘asılı bir düdük’ yerleştirilen görüntü; “Ofsaytımsı, elimsilerin altında kalacaksınız! bu biçimde bitmeyecek!” notuyla paylaşıldı.

MURAT SANCAK’TAN ALİ PALABIYIK AÇIKLAMASI

Öte yandan Adana Demirspor Lideri Murat Sancak, Ali Palabıyık’ın maç idaresiyle ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Başkan Sancak’ın toplumsal medyadan yaptığı açıklama şöyle:

“Dün zevkli bir maç seyrettik. Yerde yatan, ancak her iki tarafın da kaybettiği 2 puan var. Hakem genel manada uygundu. En azından eyyamcı değildi. Kimine nazaran el, kimine nazaran gol, kimine bakılırsa ofsayt, kimine göre değil. Kimine nazaran ayak dışarıda kırmızı kart, kimine göre değil. Daha 45 puan var, rahat.

“Bazı şeytanlar var. Ellerini Türk futbolunun üzerinden çekmedikçe, birileri futbolu yönetmekten vazgeçmedikçe işimiz sıkıntı. Cezalıyım, susuyorsam para cezam 2 katına çarpılarak verilmesin diyedir. Kimi şeytanlar Adana’yı sevmiyor, niçin sanki?Adana Demirspor futbolu oynar, oyunu çirkinleştirmez. Adaleti herkese istiyorum, bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bağırmakla çağırmakla olmuyor maalesef. Söylenmesi gerekenleri en yüksek sesle dillendiren 3 liderden biriyim, başkanlarınıza sorabilirsiniz.”

Okumaya devam et...