Son Dakika: Carlos Carvalhal’den Portekiz – Türkiye maçı sözleri! “Ronaldo – Burak Yılmaz düellosu olur”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Bir periyot Beşiktaş ve Başakşehir’de teknik yöneticilik yapan ve şu sıralar Portekiz Ligi takımlarından Braga’nın başında olan Carlos Carvalhal, Portekiz ile Türkiye A Ulusal Futbol Grubu’nun oynayacağı 2022 Dünya Kupası Elemeleri maçı öncesinde Fanatik’e konuştu.

Deneyimli teknik adam, Portekiz’in favori olduğunu fakat Türkiye’nin kazanması durumunda düzey atlayacağını söylemiş oldu. İşte Carlos Carvalhal’ın açıklamaları:

‘Defansa zahmet çıkaracak’

Yarın nasıl bir maç bekliyorsunuz?

“Portekiz konutunda oynayacak. Bu yüzden onlar için hisleri ağır, rakibe nazaran daha fazla konuma ve topa sahip olacakları bir müsabaka bekliyorum. Türkiye’nin üzerine gidecek ve pres yapacaklar. Türkiye de rakibinin top kayıplarını bekleyerek istikrarlı oynayıp, fırsatlar bulmaya çalışacak. Burak Yılmaz, Türkiye için fazlaca kıymetli. Portekiz defansına ıstırap çıkaracaktır. Türkiye top oynamaya çalışacak lakin ana amaçlarının süratli hamleler olacağını düşünüyorum.”

‘Eğer orada oynansaydı…’

Bu eşleşmede favoriniz kim?

“Portekiz favori. Zira 2016’da Avrupa Şampiyonu oldular, sistemli turnuvalara katılıyorlar ve bu maçı meskenlerinde oynayacaklar. olağan olarak kolay olmayacak. Şayet bu maç Türkiye’de oynansaydı, bahtlar yüzde 50-50 derdim. Türkiye’nin tehlikeli oyuncuları da fazla. Bu maçı kazanan finalde İtalya ile eşleşir. her insanın beklentisi ise İtalya-Portekiz finali. Lakin Portekizli oyuncular evvel bu maça odaklanacaklar. Perşembe günkü maç da finale kalırlarsa İtalya da güç olacak.”

‘Eksikler sorun değil’

Mesken sahibinin eksikleri, Türkiye için avantaj olur mu?

“Avantaj sağlayacağını düşünmüyorum. Zira Portekiz’in takımında epeyce fazla yıldız var. Her bölgede düzgün oyunculara sahipler. Örneğin Ruben Neves sakatlandı ve Vitinha takıma alındı. Vitinha, bana göre şu an Portekiz Ligi’nin en güzel oyuncusu ve orta alanda kusursuz oynuyor. Şayet Moutinho, Cristiano Ronaldo, Bernardo Silva ve Fernandes üzere isimler olmasaydı eksikliklerden bahsedebilirdik.”

‘Önemli bir imtihan olacak’

Türk Ulusal Grubu için neler söylersiniz?

“Türkiye düzgün bir kadro. Genel olarak onları tahlil ettiğimizde biroldukca oyuncusu İtalya, İngiltere ve Fransa üzere büyük liglerde oynuyor. Bilhassa en değerli isimleri başta Burak Yılmaz ve daha sonra Hakan Çalhanoğlu. Yeni bir hocaları var. Stefan Kuntz için de kıymetli bir imtihan olacak. Türkiye, şu ana kadar biroldukça orta düzey gruba karşı maçları kazandı ancak büyük gruplara epey fazla üstünlük kuramadı. Şayet Portekiz’i geçerlerse, bu onlar için düzey atlama olur.”

‘Ayakta kal, organize ol’

Her iki taraf için de kilit oyuncular kimler olur?

“İsimlerden hayli evvela ekip olarak hangi tarafın daha fazla organize olduğu, 90 dakika boyunca ayakta kaldığı ve oyuna odaklandığı kıymetli. elbette ekip oyundan daha sonra Portekiz’de Cristiano Ronaldo, Türkiye’de Burak Yılmaz’ın yapacakları değerli. İkisi de hayli deneyimli ve ülkelerinin sorumluluğu onların omuzlarında olacak. İkisi de fazlaca uygunlar. Burak hâlâ epey süratli ve savaşcı bir oyuncu. Fransa’da inanılmaz işler yaptı, yapıyor. Ronaldo, İngiltere’de şahane performanslara imzasını atıyor. İkisinin düellosunu büyük bir ilgiyle takip edeceğim.”

‘Akademiden 13 futbolcu aldım’

Braga ile Avrupa Ligi’nde çeyrek finale çıktınız. Maksatlarınız nelerdir?

“Sadece bu dönem değil, geçen dönem da şahane bir dönem geçirdik. Ligin yanı sıra iki kupada final oynadık. Avrupa Ligi’nde de uygunduk. çabucak sonrasında kıymetli oyuncularımızı satmak zorunda kaldık. Ekibi yeniledik ve akademiden 13 oyuncuyu takımımıza kattık. Yesyeni bir takım olduk. Bu dönem ligde 4. sıradayız, Avrupa’da, Şampiyonlar Ligi’nde Shakhtar Donetsk ve Real Madrid’i yenen Sheriff’i eledik. Son olarak Monaco’yu geçip, çeyrek finalde Rangers’la eşleştik. şüphesiz büyük şeyler hayal ediyoruz. 16, 17, 19 yaşındaki oyuncuları oynatarak bunları başardık.”

‘Gençlere güvenmek gerekiyor’

Türkiye’de de gençlerle bunu başarmak mümkün mü?

“İnanın Türkiye’de de olur. Kaliteli genç oyuncular epey değerli. Onlara güvenmek gerekiyor. Bizim gençlerimiz de yanılgı yapıyor fakat onlara güvenmeye devam ediyoruz; etmeliyiz de. Avrupa Ligi’nin en genç (24 yaş ortalaması) ekibine sahibiz. Tüm UEFA turnuvalarında bu dönemin en ofansif grubuyuz, top kazanmada ikinciyiz. Bunu gençlere güvenerek yaptık.”

‘Herkese hürmet gösteriyorum’

“İnsanlara her vakit hürmet gösteririm. Herkese; en alttan en aşağıya kadar bu türlü davranıyorum. Malzemecisinden liderine, oyuncusundan basınına herkese birebir biçimde davranıyorum. Bu benim hayat ideolojim. Kim olursa olsun hürmet göster, hürmet kazan.”

‘İyi proje olursa dönerim’

tekrar Türkiye’ye dönme hayaliniz var mı?

“Braga’daki mukavele dönem sonunda bitiyor. 2 ay daha sonra boşta bir teknik adam olacağım. Beşiktaş ve Başakşehir’de çalıştım. Türkiye her vakit benim için bir seçenek. Hala birtakım Türkçe sözler biliyorum ve bu ülkeyi seviyorum. elbette âlâ bir proje olursa dönmek isterim. Avrupa’dan kimi teklifler alıyorum lakin şu an Braga’ya konsantreyim. Neler olacağını daima bir arada bakılırsaceğiz.”

“Süper Lig fazlaca garip”

“Türk futbolunu takip etmeye çalışıyorum. Muhteşem Lig’deki puan tablosuna baktığımda ise gördüklerim bana epey garip geliyor. Önder Trabzonspor bu dönem mükemmel sonuçlara imzasını atarken, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe ‘yi oralarda goremiyorsunuz. Üçü de beklentilerin altında kaldılar. Olağanda bu 3 grubun da birinci 4 ortasında olması, birinin dorukta yer alması olağan bir durum. Bu hakikaten değişik.”

‘Adam olmaları için…’

“Türkiye’de gençlere güvenilmeli. Braga’da ben 17 yaşındaki Miguel Fale, 16 yaşındaki Roger Fernandes ve 18 yaşındaki Rodrigo Gomes’i A Kadro’da oynatıyorum. 16-17 yaşındaki oyuncuların genel olarak, Portekiz’de olduğu üzere rekabet düzeyinin yüksek olduğu ikinci, üçüncü liglerde oynatılmalı. Örneğin Braga’nın ikinci ekibi, 3. ligde oynuyor. Genç oyuncuların adam olmaları için bu düzeylerde oynamaları lazım.”

Okumaya devam et...