Son Dakika: Andriy Shevchenko, Rusya-Ukrayna savaşındaki korkusunu gözyaşları ortasında anlattı! ‘Putin’i ikna etmeliyiz’

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Ukrayna futbolunun en büyük efsanelerinden Andriy Shevchenko, Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili İtalya’da dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bir televizyon progamına katılan Shevchenko, duyduğu telaşları lisana getirirken gözyaşlarına hakim olamadı.

Savaşın çıktığı birinci günden bu yana halkına olan takviyesini her fırsatta gösteren efsane futbolcu, son olarak İtalya Serie A takımı Genoa’nın teknik yöneticiliğini yapmış ve kulüple yollarını ayırdıktan daha sonra İtalya’da kalmaya devam etmişti.

“AİLEM UKRAYNA’DA, AĞLAMADAN DURAMIYORUM”

İtalya’daki RAI televizyonunda yayınlanan bir programa katılan Ukraynalı futbol adamı, Ukrayna’da bulunan ailesi niçiniyle büyük bir kaygı yaşadığını belirtti.

“Ağlamadan duramıyorum. Bunun için özür diliyorum” diyerek yaşadıklarını gözyaşları eşliğinde anlatan Sheva, “Annem, ablam ve akrabaların Ukrayna’dalar. Onları her gün arıyorum, orada kalmış olmaları beni fazlaca endişelendiriyor. Bana neler yaşadıklarını anlatıyorlar. Kentler bombalanıyor, çocuklar ölüyor lakin yaşlılar hala ülkedeler ve kaçmıyorlar. Oradan gelen kimi manzaralara bakmakta zorlanıyorum, bakınca da ağlayarak bakıyorum” dedi.

“PUTIN’İ İKNA ETMELİYİZ”

Sporun, barış için farkındalık yaratmak için büyük bir araç olduğunu belirten Shevchenko, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in barış için ikna edilmesi gerektiğini belirterek, “Sporun gücü, bilhassa insanlara verdiği ileti bakımından epey fazla. İnsanların fikrini bu sayede değiştirebiliriz. Yapılacak şey, daha fazla konuşmak ve asla susmamak. Vereceğimiz şey barış iletisi olmalı. Putin’i masaya oturmaya ve diplomatik tahliller bulmaya ikna etmeliyiz” diye konuştu.

İTALYA’DAN YARDIM İSTEDİ

İtalyan halkının kendisine verdiği dayanağa teşekkür eden Ukraynalı efsane, ayrıyeten yardım da talep etti ve “İlk geldiğimden bu yana İtalya bana daima kalbini açtı. Beni kendinizden biri üzere hissettirdiniz. İtalya’nın ikinci konutum olduğunu hissediyorum. Sizden rica ediyorum, lütfen kalbinizi halkıma da açın. Bayanlara, çocuklara, yaşlılara yardım edin. Sizin yardımınıza gereksinimleri var.” tabirlerini kullandı.

“ZELENSKI BİR SEMBOL, AVRUPA’YI İSTİYORUZ”

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski’ye övgü dolu kelamlar sarf eden efsane isim, “Biz Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydık fakat Ukrayna’nın her vakit bir ömür şekli ve kültürü vardı. Ne yazık ki bu artık silinmeye çalışılıyor. Zelenski bir semboldür. Ukrayna halkını bu sıkıntı periyotta birleştirmeyi başarmış biridir. Biz haklarımızı, topraklarımızı ve özgürlüğümüzü savunuyoruz. Avrupa’nın bir modülü olmak istiyoruz ve bu bizim sonucumız” diyerek kelamlarını noktaladı.

Okumaya devam et...