“Patlayıcı bir durum ama kalıyorum”

Leila

Global Mod
Global Mod
“İtalya’daki acil servis durumunun zor olduğu inkar edilemez”, çünkü giderek artan acil sorunların yükü altındalar. Her şeyden önce “yetersiz yerli ilaçtan başlayarak çok fazla uygunsuz talebe yol açan organizasyon”. Buna “doktor sayısının azalması, akut sorun çözüldükten sonra hastalara tedavi sunacak araçların bulunmaması, yalnızca yardım değil aynı zamanda vatandaşların hoşnutsuzluğunun da yönetilmesi ihtiyacı” da ekleniyor. Bütün bunlar “kesinlikle operatörler için çok yüksek bir stresi de beraberinde getiriyor. Kısacası patlayıcı bir durum. Ama her halükarda güzel bir çalışma, bence doktorluk mesleğinin maksimum ifadesi. Çünkü” Bu nedenle her şeye rağmen kalıyorum. Aynı zamanda bu sektöre daha fazla ilgi ve koruma gösterilmesini de rica ediyorum.” Büyük bir Roma hastanesinde acil servis doktoru olan Gabriele Valli’nin Adnkronos Salute’ye anlattığı hikaye, sektör için böylesine karmaşık bir çerçevede, yüksek maaşlı hastanelerin sirenlerinden etkilenmeyenlerin seçimini motive ediyor. ‘jeton sahipleri’ veya özele kaçar.

“Acil servis odaları – Valli’nin altını çiziyor – hastane bakımına açılan kapıyı temsil ediyor. Sağlıkla ilgili acil durumlar ve benzeri görülmemiş acil durumlarla uğraşmaya alışkınız. Zaten zorlukların olduğu bir aşamada bizi şaşırtan Kovid ile inanılmaz sorunları yönetmek zorunda kaldık, üstelik sıradan ve covid olmak üzere iki farklı acil servisini kontrol altında tutmak son derece zordu. Ancak genel olarak beklenmedik sorunlarla yüzleşmek ve çözmek bu işin bir parçası. Tıbbın aciliyetinin cazibesi ama aynı zamanda stres kaynağı. Bu işi seviyorum, değişmeyeceğim, değişmeyeceğim. Bu harika çünkü tedavide anahtar bir role sahip: mesleğin şifacı değil, iyileştiren kişi olduğunu düşündüğüm şeyin maksimum ifadesidir. Tedavi etmek mutlaka hastalığın iyileşmesi anlamına gelmez, ancak hastanın sorumluluğunu üstlenmek anlamına gelir. Bize başvuran insanlar bunu her şeyden önce son derece güvenle yapıyorlar. Bu benim deneyimimdir”.

Ancak bunu söyledikten sonra, “mesleğe eşlik eden stres yorucu hale gelebilir, bu nedenle NHS’nin bu özel aşamasında halk sağlığı krizinden bunalan bu rakamın korunması gerekir. Biz ön saflardayız, biz Haberlerde giderek daha fazla ortaya çıktığı gibi, “dalgasından” ilk etkilenen kişi. Ancak düzeltici önlemler alınmazsa, eksikliği giderek artan aile hekimlerinden uzmanlara kadar diğer sektörler de benzer sorunlarla karşılaşacak”, diye devam ediyor Valli. “Stres, tekrar ediyorum, bu mesleğin bir parçası. Ani bir akını yönetmeniz gerekir. Ancak her gün saatlerce 40 sedyeyi idare ederken bulursanız ve sayılar hiçbir zaman kritik eşiğin altına düşmezse, stres patlayıcı hale gelir. Bu, benim yapımda olmasa bile, büyük ve belirgin bir şekilde ülkenin farklı bölgelerindeki meslektaşlarımın hikayelerinde giderek daha sık ortaya çıkıyor – kendisi belirtiyor.

Bu nedenle “acil uzman olmayı seçen doktor sayısının azalması” şaşırtıcı değil. Her şeyi daha da karmaşık hale getiren şey, bir “kısır döngü” içinde, “çok az işe yarayan, uygunsuz erişimleri filtrelemeyen yerel bir ilacımız” varken, sosyal sağlık düzeyinde “genellikle bir boşluk var. Tek açık kapı biziz” Ancak ne yazık ki, tedavi görenleri sonraki bakım yollarına yönlendirecek araçlara sahip değiliz, örneğin evsizler hakkında düşünüyorum: Tedaviden sonra kime güvenmeliyiz? Çoğu durumda, Evde yardım alabilecek yalnız yaşlı adamı hastaneye yatırmak zorunda kalıyoruz, çünkü ona en ufak bir ihtiyaçta bakabilecek kimse yok. Bütün bunlar doktorların omuzlarında, yalnızız. Daha fazla alete sahip olmak olurdu. stresi azaltmak”.

Ve “operatörler için sadece para açısından değil, aynı zamanda zaman, tatillerin kullanılabilirliği açısından ve hepsinden önemlisi profesyonel bakış açılarını teşvik etme açısından da bahşişler olsa bile, bu daha az külfetli olurdu. Örneğin, kişisel olarak, eğitimi yönetebilme imkanı beni çok motive etti. Ama aynı zamanda deneyimlerimizi acil durumlarda araştırma yapmak için kullanmak da faydalı olacaktır. Acil serviste çalışmayan ve tam anlamıyla bilgi sahibi olmayanların yaptığı çalışmalardan bize birçok araç geliyor. Aynı anda birden fazla hastayı takip etme ihtiyacı gibi kritik konuları anlıyoruz”.

Gerçekten de, aktivitede ‘hareketlilik’ ve uyaranlara sahip olmak, “psikolojik baskı ve yorgunluğun azaltılması açısından temeldir. 30’da vardiyalı çalışmak başka, 60’ta başka bir şey. Bir doktorun altı saat uyanık uyuması düşünülemez.” 30-35 yıllık bir faaliyetten sonra ayda bir kez, sanki bir gün önce başlamış gibi. Zaman içinde kendi faaliyet türünü değiştirmeye dair gerçek ve somut bir olasılık görememek çok yorucu ve biraz da korkutucu oluyor – kendisi de itiraf ediyor – Valli, “siyasi ve kurumsal karar vericilerin daha fazla ilgisinin, acil durum doktorlarının kendilerini daha az yalnız hissetmelerini mümkün kılacağının” altını çizerek sözlerini bitiriyor.