Omurilik yaralanmalarından multipl skleroza, beyin-bilgisayar ‘köprüleri’ vaadi

Leila

Global Mod
Global Mod
‘Beyin-bilgisayar arayüzleri’ olarak adlandırılırlar, sinir sistemi ile insan beyninin diyalog kurmasını sağlarlar. Sır: aynı “dili” konuşmak. “Sinir sistemi elektrik potansiyelindeki farklılıklarla çalışır, tıpkı bir bilgisayarın çalıştığı gibi. Bugün bu iki varlığı konuşturma imkanı var. Medya açısından bu sınırın standart taşıyıcısı Elon Musk’tı ama ben beyin yerleştirme çiplerini 20 yıldan daha uzun bir süre önce fiziksel olarak gördüm.Sorun, sonraki tüm BT yönetimiydi.İlerleme oldu ve bugün sadece bunun hakkında konuşmakla kalmıyor, aynı zamanda yapmış olmamız da teknolojik evrimin çok hızlı olduğunu gösteriyor. Bunun sadece travmatik hastalıkların tedavisi için değil, multipl skleroz ve kemik iliği fonksiyonlarının tamamen kaybına yol açan diğerleri gibi tüm dejeneratif hastalıkların tedavisi için bir gelecek olabileceğini düşünüyorum”. Bu, Milano’daki San Raffaele hastanesinin beyin cerrahisi başkanı ve 5 yıldır felçli olan 32 yaşındaki bir kıza omurilik nörostimülatörü yerleştirerek yürümesine izin veren ekibin başkanı Pietro Mortini tarafından ana hatlarıyla açıklanan senaryo. yine bir yürüteç yardımıyla.

“Yılların değil on yılların” bizi ayırdığı bir gelecek – Adnkronos Salute’ye işaret ediyor – her gün bu tip bir hastayı ameliyat eden öğrencilerimi görmek isterim. hayal edin ve hayalleri gerçekleştirme kararlılığına sahip olun. Bu – Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi’nin tam profesörüne işaret ediyor – bugün artık bir rüya değil, biz yaptık, herkesin görmesi için orada. Bu bir gerçek. Her şeyden önce insan kaynağı istemeye buradan başlayalım. Çünkü sorun gelen teknolojik kaynak değil. Teknoloji artık elektronikte etkileyici bir ilerleme kaydediyor. Şu anda bu tür faaliyetler için doğru mühendislere, rehabilitasyon uzmanlarına ve cerrahlara ihtiyacımız var” dedi. birlikte çalışın ve ayrıca farklı bir çalışma tarzına sahip olun, bireysellikten çok takıma dayalı”.

Mortini, medüller nörostimülatör için, “diğer endikasyonlar (kronik ağrı) için halihazırda kullanımda olan teknolojik araçları kullandık, medulladaki bu elektrotların çalışma modu ve bir kalp pili gibi olan bu stimülatörün programlanması değişir” diye açıklıyor. Kardiyolojik hastalıklar için kullanılanlardan: omuriliğe cerrahi olarak yerleştirilen bu elektrotlara hassas bir operasyonla elektriksel uyarı olan bir sinyal gönderir”.

Bu stimülatörün programlanması, “bir dizi matematiksel algoritma temelinde, stimülasyonun sırasını ve yoğunluğunu belirleyen bir grup özel mühendis tarafından gerçekleştirilir, çünkü her stimülasyon tipi bir kas grubunun aktivasyonuna veya deaktivasyonuna karşılık gelir. Medullaya ulaşan uyarı elektrik akımıdır ve oradan sinirlere oradan da kaslara gider.İtalya’da bu şekilde tedavi ettiğimiz ilk vakadır.Amerika Birleşik Devletleri ve İsviçre’de zaten çok sınırlı deneyimler var. bazı varyasyonlarla” diye açıklıyor uzman.

“Ircc’lerimiz – diye ekliyor – gerekli deneyimleri yoğunlaştırmayı başarıyor: cerrahi, nörofizyolojik, nörolojik, rehabilite edici. Bu hasta üzerinde birkaç haftadır çalışan yaklaşık otuz kişilik bir ekip var. ‘équipe çok cesaret verici sonuçlara yol açar”.

Mortini, bu önemli proje için, “Pisa’daki Sant’Anna Lisesi’nin mühendisleriyle, gerçek beyinlerle, birçok şey öğrendiğimiz ve pek çok bilgi alışverişinde bulunduğumuz, işbirliği yapma şansına sahip olduğumuzun altını çiziyor. Neredeyse birlikte yaşıyoruz. yaklaşık iki aydır”, gülümsüyor. Mühendisliği, tıbbi kısmı San Raffaele’ye koydular. “Tıp – Mortini’yi yansıtıyor – bize, bir uzman kendi alanının dışına, farklı bir disipline baktığında her zaman büyük ilerlemeler kaydedildiğini öğretiyor, çünkü bu karşılaştırma her zaman başkalarının sahip olmadığı veya sizin sahip olmadığınız bir fikre yol açar. .” “. Açıkçası “belirleyici hedef, gelişmiş bir klinik araştırma protokolünün bir terapiye dönüşmesidir – uzmanın gerekçesi budur – Kalp pillerinde olduğu gibi: onlarca yıl önce takılan ilk olanlar deneysel olarak kabul edildi, şimdi neredeyse her ailede onu takan biri var kesinlikle normal .”

Beyin-bilgisayar köprülerine dayalı bu uygulamalar gelecekte yaygınlaşabilir mi? “Evet,” diye yanıtlıyor Mortini – Bu teknolojilerin yalnızca motor işlevler için kullanılmasını düşünmek istiyorum, görme için de bazı uygulamalar var, diğer uygulamaları düşünmeye cesaret edemiyorum. İnsanların yaşamları için bu basit ve önemli şeylere konsantre olurdum. Beyin stimülasyonu ile bir kişinin karakterini değiştirmeyi hayal etmeye başlarsak çok tehlikeli bir döneme giriyoruz”.