Okuldaki ilk yardım kursları, 118: “Kaybedilen zamanın telafisi”

Leila

Global Mod
Global Mod
Okullarda çocuklara ve ergenlere hayat kurtaran manevraların nasıl doğru şekilde uygulanacağını öğreten kurslar. “Sağlık açısından acil bir durumda, dolayısıyla bariz ve yakın yaşam tehlikesi durumunda acil ve metodolojik olarak uygun ilk yardım etkili olabilir ve somut anlamda yaşamla ölüm arasındaki farkı yaratabilir. Kardiyak bir müdahalenin nasıl yapılacağını öğretmek kesinlikle önemlidir. “Yaşam” için o büyük ve yeri doldurulamaz eğitim kurumu olan okulla ilgili olan vatandaşın temel eğitimi yıllarından başlayarak tutuklamanın tanınması ve temel hayat kurtarıcı manevraların nasıl gerçekleştirildiği. Sis118 başkanı Mario Balzanelli, Adnkronos Selamı'na bunun altını çizdi ve Balzanelli, “Forza Italia Milletvekili Stefano Benigni'nin girişimini ve okulda ilk yardım kurslarının oluşturulması için Oda'ya sunulan tasarıyı takdir ederken” şunları hatırlattı: ” İtalyan okullarında ilk yardım, halihazırda tam olarak başarılmış bir yasal hedeftir”.

Balzanelli şöyle açıklıyor: “2015 yılının ilk yarısında Taranto'da doğan ve İtalya'yı bir araya getiren popüler bir yasama girişiminin ardından, 'iyi okullar' hakkındaki 13 Temmuz 2015 tarihli ve 107 sayılı kanunun 1. maddesinin 10. paragrafı” sağlanmıştır. İtalyan Sistem 118 Derneği ile birlikte destekçisi olduğum 93.000 imza. Birinci ve ikinci kademe ortaöğretim okullarında ilk yardım eğitimini kuruyor. Sadece bu da değil. Sis118 ve bilimsel toplulukların katılımıyla şimdiden oluşturuldu. 2015-2017 iki yıllık döneminde Miur ile Sağlık Bakanlığı arasında paylaşılan, öğrencilere yönelik derslerin eğitim içeriklerine ilişkin, aynı zamanda öğretmenlere ve ATA personeline yönelik, dört temel beceriye odaklanan bakanlıklar arası kılavuz oluşturuldu İlk yardım: kalp masajı, erken defibrilasyon, hava yollarının yabancı cisim tarafından açılması, dış kanamalarda hemostaz. Endikasyonlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinde yer almaktadır.”

Balzanelli şunları da hatırlatıyor: “7 Kasım 2017'de kurs yönergeleri, Bakan Valeria Fedeli'nin huzurunda MIUR genel merkezinde resmi olarak sunuldu ve bakanlık tarafından ülkenin 13 ilinde 5.000 öğrenciyi hedefleyen bir deney derhal başlatıldı. Anaokulu ve ilkokula ait olanlar da dahil olmak üzere Sis 118'e ücretsiz olarak emanet edildi. Daha sonra sonuçlar, 28 Mayıs 2018 tarihinde Taranto Valiliği'nde tüm bölgelerden Miur delegelerinin katılımıyla açıklandı. Yasayla belirlenen gerekli, vazgeçilmez uygulama yolunun tamamen ortadan kalkmasını – kınadı – Yetkili kurumların en mutlak ve içtenlikle açıklanamaz gölgede kalmasını”. Şimdi “Sayın Benigni'nin onurlu girişiminin, yasal ve özel eğitim-öğretim düzeyinde yıllardır var olan şeyin daha fazla zaman kaybetmeden derhal uygulamaya geçirilmesi için bir teşvik olacağını umuyoruz. Bir kurtarıcı tarafından gerçekleştirilmeyen herhangi bir canlandırma. Balzanelli'nin yorumuna göre, ara sıra yaşananlar, çoğu durumda, kaybedilen bir insan hayatına eşdeğerdir; aksi takdirde, kendini kurtarma ve yaşamaya devam etme konusunda tutarlı bir şansa sahip olacaktı. Kaybedecek daha fazla zaman yok”.