Ötenazi ve Veneto yardımlı intihar yasasına hayır dedi

Leila

Global Mod
Global Mod
Halk girişimi yasası Veneto Bölge Konseyi'nde kabul edilmedi tıbbi yardımlı intihar. Meclis, özellikle 'Hasta kişinin talebi üzerine tıbbi yardımlı intihar sürecinin her aşamasında sağlık bakımı' başlıklı 2. maddenin onaylanmaması üzerine oy kullandı. 38 kabul oyu ve 13 oy yokluğuyla Komisyon'a yapılan başvuru, popüler girişim yasa tasarısının 'Tıbbi yardımlı intihar için bölgesel sağlık yardımı prosedürleri ve süreleri'. Yasa teklifi, bu aylarda ele alınmazsa bir sonraki yasama meclisinin gündeminde kalacak. Düzenleyici metne toplanan 9.062 imza eşlik etti. 'Bilimsel araştırma özgürlüğü için Luca Coscioni' Derneği tarafından geliştirilen ve desteklenen bu belge, intihara yardımın suç teşkil etmemesi için tıbbi yardımlı ölüme erişim koşullarını ve yöntemlerini doğrulamak için rollere, prosedürlere ve zamanlara uygunluğu tanımlamayı amaçlamaktadır. . Halihazırda yürürlükte olan, hastalar arasındaki ayrımcılığı ortadan kaldıran ulusal bir yasaya duyulan ihtiyaç saklı kalmak kaydıyla.

Önerilen yasa

Teklif edilen yasa beş maddeden oluşuyor: 'Sağlık hizmetlerine erişim koşulları' başlıklı 1. madde, Bölge'nin ulusal mevzuatın belirlediği koşullar altında tıbbi yardımlı intihar prosedürlerine erişimi garanti ettiğini açıklığa kavuşturuyor; Madde 2 'Hasta kişinin talebi üzerine tıbbi yardımlı intihar sürecinin her aşamasında sağlık bakımı', kamu sağlık şirketlerinde erişim koşullarının varlığına ilişkin tıbbi kontrollerin yürütülmesinden sorumlu multidisipliner bir tıbbi komisyonun kurulmasını sağlar. ve Anayasa Mahkemesi tarafından belirtilen yardımlı intiharın en iyi yöntemleri; Madde 3 'Anayasa Mahkemesi'nin 26.10.2005 tarihli kararında belirtilen şartlar ve yöntemlere ilişkin kontrollerin yapılma süreleri. Tıbbi yardımlı intihar konusunda yardıma ilişkin 2019 tarihli 242 sayılı Kanun, klinik uygulama etik kurulları da dahil olmak üzere Bölgesel Sağlık Hizmeti yapılarının, yardımlı intihar tedavilerinin sağlanmasına ilişkin prosedürlerde uyması gereken prosedür ve süreleri düzenleyerek, aşağıdaki ilkesini yinelemektedir: ters uyumluluk (7. paragraf). İşlem hastanın isteği üzerine başlatılır ve hasta tarafından istenildiği zaman durdurulabilir ve durdurulabilir; Madde 4 'Ücretsiz hizmet', bakanlığın talimatlarına uygun olarak, tıbbi yardımlı intiharlarla bağlantılı ücretsiz sağlık hizmetleri sağlar; Madde 5 'Değişmezlik hükmü', Bölge'nin hâlihazırda garanti etmesi gereken sağlık hizmetleriyle ilgili olması ve dolayısıyla maliyetlerinin olağan finansman yöntemlerine göre karşılanması gereken sağlık hizmetleriyle ilgili olması nedeniyle teklif edilen yasa için özel bir kapsama gerek olmadığını dikkate almaktadır. Hizmetler.

Zaia: “Hayatın sonuna giden yol Anayasa Mahkemesi tarafından 2019'da zaten belirlenmişti”

“Bölgesel Konsey hiçbir şeye izin vermiyor, zira hayatın sonu yolunun zaten Anayasa Mahkemesi'nin 2019 tarih ve 242 sayılı kararıyla belirlenmiş olması, dört şartın varlığı halinde tıbbi yardımla intiharı garanti altına alıyor: Geri dönüşü olmayan patoloji, Yaşam destek tedavileriyle hayatta tutulan kişi, Dayanılmaz fiziksel veya psikolojik acı yaratan bir patoloji, Özgür ve bilgilendirilmiş rızasını ifade edebilen bir kişi. Bu nedenle, bugün Bölge Konseyinin intihara tıbbi açıdan izin verdiği tezini kabul edilemez buluyorum. yardım edildi: gerçeğe uymuyor”. Bunlar, bugün Veneto Bölge Konseyi'nde konuşan Venedik valisi Luca Zaia'nın sözleri.

Başkan, “Herkesin fikrine saygı duyuyorum ama böylesine hassas ve samimi bir konuda önceliğin kırılgan insanları korumak olduğunu açıkladı.” Fikirlerim biliniyor, bunları zaten siyah beyaz olarak yazdım ama bugün demokrasimizin dokunulmaz olarak kutsal saydığı bir hakkın garanti altına alındığını görmek için buradayız: en az 7 bin imza toplayan vatandaşların sunum yapmasına ve imza atmasına izin vermek. belirli bir proje incelendi. hukuk. PDL, tıbbi yardımlı intihar için belirli süreler öngörmektedir: başvurunun sunulmasından hizmetin yerine getirilmesine kadar en fazla 27 gün; bu sürenin ilk 20 günü kişinin gereksinimlerinin değerlendirilmesi içindir. Ayrıca Sağlık Hizmetlerinin, özellikle de Yerel Sağlık Otoritelerinin bu konudaki rolünü belirtir. Açıkçası anayasal olarak ne kadar sürdürülebilir bilmiyorum ama bugün Meclisimizin onayını almış bir tedbiri inceliyoruz. Her halükarda tekrar ediyorum, tüm görüş farklılıklarına saygı gösterilmesi gerektiği göz önüne alındığında, Anayasa Mahkemesi'nin müdahalesini en azından alışılmadık bulmadan edemiyorum.”

Ayrıca okuyun