Mircea Lucescu Rusya-Ukrayna savaşı daha sonrası hayalini deklare etti, o dayanağa isyan etti! ‘Çatışmalar bitince…’

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Dinamo Kiev’in Rumen teknik yöneticisi Mircea Lucescu, İngiliz The Guardian Gazetesi’ne kapsamlı bir röportaj verdi ve Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günlerde Bükreş’e giderken yaşadıklarını ayrıntılıca anlattı.

76 yaşındaki futbol adamı, savaşın oluşturduğu olumsuz havanın dağılmasında futbolun değerli bir rol oynayacağını söylerken, özlediği ve hayal ettiği şeyleri deklare etti.

Savaşın başladığı 24 Şubat’ta en evvel gece yarısı uyandığını ve sabah yeniden kalktığında savaşın başladığını öğrendiğini söyleyen Lucescu, “Gecenin bir yarısı uyandım ve havanın ne durumda olduğunu düşündüm. Sanki Şubat ayında fırtına mı vardı? daha sonra büyük bir gürültü duydum ve ses korkutucuydu. tekrar yattım ve sabah alarm beni bir daha uyandırdı. Neler olduğunu öğrendim. Her yerde panik vardı” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasının birkaç gün daha sonrasında Kiev’den ayrılan ve ülkesi Romanya’ya giden Lucescu, “Ukrayna’dan ayrılmak istemedim. Bunu yalnızca Bükreş’te, oyuncularıma Kiev’de olduğundan daha fazla yardım edebileceğimi fark ettiğim için yaptım. Romanya Büyükelçiliği ayrılmam için ısrar etti ve kulübüm de gitmem gerektiğini düşündü. Fakat evvel, ekipteki oyuncularıma ne olacağını bilmek istedim” diye konuştu.

Dinamo Kiev ve Shakhtar Donetsk’te forma giyen yabancı oyuncuların, Romanya ve Moldova futbol federasyonlarının da takviyesiyle ülkeden çıkarıldığını ve kendi ülkelerine gönderildiğini belirten deneyimli teknik adam, öbür futbolcuları ve ailelerini de Bükreş’e getirmek için gayret gösterdiğini söylemiş oldu.

“Kulübün, Kiev’in birkaç kilometre haricindeki idman tesislerinde daha inançlı olacaklarını düşündük.” diyen Lucescu, “Bükreş’e vardığımda oyuncuları ve ailelerini inançlı bir yere götürmeyi planlamaya başladım. Futbolcuların eşlerini, anne-babalarını ve çocuklarını, toplamda 80’den çok kişi, iki otobüsle Ukrayna’dan çıkarıp Bükreş’e götürdük. Bunları yaparken bunalmadım. Birilerinin bir şeyler yapması gerekiyordu. Yapabileceğim kadar yardım ettim. Yardım etmek için elimden geleni yaptım. Aileleri inançta ve futbolcular da bundan yürek alıyor” formunda konuştu.

Savaş niçiniyle Ukrayna’da yaşananlardan büyük keder duyduğunu söyleyen başarılı çalıştırıcı, “Bükreş’e giderken şahit olduğum sahneler benim için zordu. Çocukları olan beşerler, huduttan kilometrelerce uzakta otomobillerini bırakıp bir elinde bagaj, başkasında çocuklarla sona daha süratli varmayı umarak yürüyorlardı. Sondaki otomobil kuyrukları muazzamdı. Gelişmelerden haberdar olmaya çalışıyorum lakin haberleri fazlaca fazla izlemiyorum. Ukrayna’da olanları gördüğümde ruhum acıyor” tabirlerini kullandı.

Dinamo Kiev 19 Yaş Altı Kadrosu, 6 Nisan’da UEFA Gençlik Ligi’nde Sporting’le karşılaşacak ve bu maç, bir Ukrayna grubunun savaş başladığından bu yana oynadığı birinci resmi maç olacak. Maçın 6 Nisan’a ertelenmesinde büyük uğraş sarf eden Mircea Lucescu, savaş devam ederken futbol maçı oynanmasına yönelik tenkitlere reaksiyon gösterdi.

“Biroldukca insanın, kimilerinin savaşırken kimilerinin futbol oynamasının ahlaki olarak yanlış olduğunu söyleyeceğini biliyorum” diyen Rumen teknik adam, “Ama herkes şahsi olarak savaşabilir, ülkede olanlara yardım etmek yahut onları desteklemek için ellerinden geleni yapabilirler. Alandaki performans bir epeyce kişiyi cesaretlendirebilir ve ilham verebilir.” formunda konuştu.

Dönemi alanda bitirmeyi dilediğini lakin bunun mümkün olmadığını belirten 76 yaşındaki teknik adam, Ukrayna’daki tüm kulüplere şu an tıpkı biçimde baktığını ve rekabetin devre dışı olduğunu söyleyerek “Sezonun alanda bitmesini isterdim ancak şu anda fazlaca güç. Güney Amerikalıların meskenlerine dönmesiyle Shakhtar 10’dan fazla oyuncusunu kaybetti. Şu anda rekabete yer yok, biz biriz. Birbirimize bağlıyız ve mümkün olduğunca yardım etmeye çalışıyoruz. Tek maksadım bu. 2014’te Shakhtar’da çalışırken de benzeri bir şey yaşadım.” tabirlerini kullandı.

Savaşa dayanak veren kimi atletlere reaksiyon gösteren 76 yaşındaki teknik adam, “İşgalden yana konuşanların bakılırsavden alınması gerektiğine inanıyorum zira sporun bununla hiç bir ilgisi yok. Spor, adil oyun ve tutkuyla ilgili olmalıdır. Savaşa dayanak vermek, bir atletin yapısında olmamalı. Bunun hakkında olumlu konuşanlar propaganda kurbanlarıdır, bunu kimse yapamaz. Ukrayna’da yaşananların bedelini Rus atletlerinin ödememesi gerektiğini söylemiş oldum ve birçoğu bunun için bana reaksiyon gösterdi. Lakin sporun barış eforlarına katkıda bulunabileceğine inanıyorum. Tahminen kabul ettiremez ancak hepimizin istediği bir şeye giden yolu açabilir. Çatışmalar bittikten daha sonra ne yapacağız? Aramızdaki barışı nasıl sağlayacağız?” dedi.

Lucescu yaşanan kritik günlere karşın emekli olmayı düşünmüyor ve alanlara döneceği günün hayalini kuruyor. Başarılı teknik adam, “Günlük rutinimi özlüyorum, idmanları özlüyorum zira onların hepsi benim çocuklarım. Oğlum (Razvan Lucescu) PAOK’un teknik yöneticisi olduğu için şanslıyım ve onun maçlarını her vakit takip ediyorum. Benim hayalim ve tek isteğim Ukrayna’nın ve halkının bir daha gülümsediğini görmek. Gücüm olduğu ve sağlıklı olduğum sürece asla durmayacağım ve çalışmaya devam edeceğim” sözlerini kullandı.

Okumaya devam et...