Marc Bartra: Trabzonspor’a vakit geçirmeye gelmedim

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Trabzonspor’un savunma oyuncusu Bartra, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde, Kayserispor maçı hazırlıkları öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İspanyol oyuncu, bir geçiş süreci yaşadığını belirterek, “Başka ligden geldim, adapte olmaya çalışıyorum, vakit gerekir. Bu lige geldiğimde geçişlerin epeyce fazla yapıldığını, boş alanların olduğunu gördüm. Bu da ötürüsıyla hem savunma yaparken hem dü atak ederken faulle kartla sonuçlanabilecek aksiyonlara niçiniyet verebiliyor” dedi.

Geldiği birinci andan itibaren çok kısa müddette epey fazla maç oynadıklarını belirten Bartra, “Ben de ligi, grup arkadaşlarımı, rakiplerimizi daha güzel tanıyacağım. Ligi daha güzel tanıma fırsatı bulacağım. Birinci maçlarda geçiş sürecinden kaynaklanan bir şey olduğunu düşünüyorum. Geldiğim birinci andan itibaren maçlara, ekibe adapte olmaya çalıştım. Grupla birlikte çalışmaktan kendimi epey keyifli hissediyorum” tabirlerini kullandı.

Bartra, hiçbir transfer süreci kolay olmayacağını, vakit aldığını söyleyerek, “Real Betis’te benim durumuma baktığınızda son yılda Kral Kupası’nı kazanmıştık. Ekipteki teknik yöneticinin itimadını kazanmış ve her vakit oynayan oyuncuydum. Trabzonspor’un teklifi gelmeden birkaç hafta evvel transfer durumunu sorsanız ‘kalacağım’ derdim. Trabzonspor’un teklifi geldikten daha sonra hem Betis’in satış yapma gerekliliği, birebir vakitte Trabzonspor’un benle ilgili projesi, ekibin gelecek yönelik planları, son lig şampiyonu olması, Avrupa’da yer alacak olması ve kadronun sizden beklentileri net olarak belirtildiğında fikirleri değiştirebiliyor. Ancak bu hiç bir vakit kolay süreç olmayacaktır. Benim de sürecim bu biçimde işledi. Gelmedilk evvel Betis’te memnundum. Orada kalmak ve mesleğime devam etmek istiyordum” açıklamasında bulundu.

“Burada olmaktan dolayı mutluyum”

sonrasındasında Trabzonspor’un teklifi geldiğini vurgulayan başarılı savunma oyuncusu, “Benimle olan fikirlerini anlattılar. Neler beklediklerini, ne istediklerini, beni niye istediklerini hayli düzgün derecede anlattılar. Yoksa bundan fikirlerinizin değişmesine yol açıyor. Buraya gedikten daha sonra yalnızca keyifli olmadım, burada ne kadar epey sevildiğimi de gördüm. Burada olmaktan dolayı da memnunum. Gerçek tercih yaptığımı düşünüyorum.” tabirini kullandı.

Trabzonspor’un birinci İspanyol oyuncusu bulunmasına ait ise Bartra, “Aslında bahsetmiş olduğuniz durumu ben Dortmund’da hayatıştım. Dortmund tarihinin birinci İspanyol futbolcusu olmuştum ve benden daha sonra bir ok İspanyol futbolcu orada oynamıştı. Trabzonspor’un birinci İspanyol futbolcusu olduğumu gelirken bana söylemiş olduler. Ben de hayli şaşırdım ve keyifli oldum. Türk futbolunda daha evvel oynamış, eski kadro arkadaşlarım, şu an Trabzonspor’da oynayan oyuncularla, sonrasındasında tanıdığım Türk oyuncularla daima Trabzonspor’u konuştuk. Trabzonspor’un onlar için ne söz ettiğini, onlarını Trabzonspor hakkındaki görüşlerini sordum. Aldığım bütün teklifler yahut duyduğum bütün fikirler epey olumluydu. Değerli projeye geldiğimin farkındayım. Zira şampiyonluklar, muvaffakiyetler kazanmak için buradayım. Yanlışsız adreste olduğumu düşünüyorum” dedi.

“Takımın geneli geniş ve kaliteli”

Geçen dönem az gol yiyen bir grup olduklarını lakin bu dönem fazla gol yemelerine ait ise 31 yaşındaki futbolcu, “Bunun biroldukça niçinini sayabilirsiniz. Baktığınızda ortamıza yeni katılan fazlaca sayı arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımızın bir birçok geldiği birinci andan itibaren egzersiz yapamadan maçlara çıkmak zorunda kaldı. Ağır tempodan geçiyoruz ve art geriye hayli maç oynuyoruz. Ekibin geneli geniş ve kaliteli. Her oyuncunun yerine oynayacak hayli kaliteli oyuncularımız var. Kümedeki oyuncu düzeyinin bir birine fazlaca yakın. Bunların birbirlerinin oyun biçimlerini büsbütün anlamak için vakit gerekir. Lakin maalesef dönem başladığı andan itibaren hayli ağır maç olduğu için hayli fazla egzersiz yapma ve birbiriyle olma talihi olmuyor. Lakin bu ortada son maçlarda bilhassa ekip daha geliştiğini ve birbirine epey daha ahenk sağladığını görüyorsunuz. Bu bahsetmiş olduğum kaliteden kaynaklı. Ligin geneline baktığında ekip alana çıktığında ben rakipten daha uygunum niyeti oyuncunun başına girdiğinde hamleye gitme isteği olabiliyor. Şansız olarak rakiplerin yakaladığı o durumlarda, geçişlerde goller yedik. Son maçlarda bunu düzelttiğimizi ve güzel oyunlar ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. birlikte vakit geçirme ve idman yapma talihi olduğunun da bunun hayli daha güzele gittiğini görüyoruz. Son maçlarda bunu gösteriyor” açıklamasında bulundu.

“Geliş hedefim yalnızca vakit geçirmek değil Trabzonspor’un en üste tutabilmek”

Dünyada hangi oyuncuya sorulursa sorulsun ulusal grupta oynamak isteğinin olduğunu kaydeden İspanyol futbolcu, “Her oyuncunun en büyük hayali Dünya Kupası’nda oynamak. Kolay olmadığının farkındayım lakin en ufak talih var ise bunu zorlayacak karakterdeyim. İspanya kadrosunda Luis Enrique, benim daha evvel çalıştığım hocam. Her oyuncuyu izler, hepsi ile fikri vardır. Ben de bana burada talih açılırsa kesinlikle o bahtı sonuna kadar zorlayıp Dünya Kupası’nda yer almak istiyorum. Benim buraya geliş maksadım yalnızca vakit geçirmek değil Trabzonspor’un en üste tutabilmek, hak ettiği yerlere getirmek. Benim de bireyler gayem Dünya Kupası’nda bu biçimde bir baht olursa yer almak isterim” halinde konuştu.

Okumaya devam et...