Libya İktisat Bakanı Guveyl: Türkiye artık global istikrara sahip bir etaba geçti

Farrah

New member
Libya Ulusal Birlik Hükümetinin İktisat Bakanı Selame el-Guveyl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halihazırda iki ülkeyi ekonomik entegrasyonun bir ortaya getirdiğini, Libya’nın bir daha inşa sürecinde bir fazlaca hizmete ve teknolojiye gereksinim duyduğunu, Türkiye’nin de bunun için gerekli tecrübeye ve bilimsel birikime sahip olduğunu söz etti.

Libya ihtilalinden yıllar evvel Türkiye’nin Libya’da ekonomik açıdan faal olduğunu kazan-kazan prensibini hayata geçirdiğini hatırlatan Guveyl, bölgenin istikrarında iki ülkenin büyük bir rol oynayabileceğini kaydetti.

Türkiye-Libya münasebetlerinin eğitim, ticaret, iktisat, hizmet kesimi, sıhhat, altyapı, yol, güç ve öbür alanlarda sıcak bir periyot yaşadığını aktaran Libya İktisat Bakanı Guveyl, Türkiye endüstrisinin pazara gereksinim duyduğunu, Libya’nın ise Afrika’nın birfazlaca ülkesine açılan bir hudut kapısı niteliğini taşıyan, stratejik coğrafyada bulunduğunu, ötürüsıyla Türkiye – Libya iş birliğinin artabileceğinin altını çizdi.

Kuzey ve güney Akdeniz ülkeleri içindeki ekonomik entegrasyona işaret eden Guveyl, güney Akdeniz ülkelerinin coğrafik pozisyonu, tüketim kültürü ve Türk malı gereksiniminin yanı sıra zenginliğe, doğal kaynaklara ve petrol alanlarına da sahip olduğuna dikkati çekerek, şu biçimde devam etti:

“Libya, Türk deneyimini aktarmak ve Türkiye’nin sahip olduğu tecrübeye fırsat sağlamak için uğraş sarf ediyor. Karşılıklı yarar için fazlaca fazla bedelimiz, bilgimiz ve kaynağımız var. Libya-Türkiye ilgilerini önemsememizi sağlayan ortak tarihi ve dini bedellere sahibiz. Libya’yı altyapısı, gelişimi ve dünyadaki faal rolü açısından Türkiye seviyesinde görmeyi arzuluyoruz. Türkiye artık faal ve seçkin bir ülke ve global olarak da gerçek bir istikrara sahip bir evreye geçti.”

Türkiye’nin bölge ülkeleri içindeki rolüne değinen Guveyl, “Bugün Türkiye, ülkeler içinde stratejik bir orta bulucu rolü oynuyor. Bu konumu destekliyoruz.” dedi.

“ETKİLİ ÜLKELER ORTASINDA BİR UZLAŞI SAĞLANMASI TÜM BÖLGENİN MENFAATİNE”

Libya, Türkiye ve Mısır’ın stratejik bağlara sahip olduğunu söyleyen Guveyl, “Libya, Türkiye’yi Mısır üzere kıymetli bölge ülkeleriyle ortak haline getirmeye her vakit hazırdı.” sözlerini kullandı.

Guveyl, Libya’nın ekonomik, coğrafik ve sınai kimliğini belirlemek için daima Türkiye ve Mısır içinde kaldıklarını ve bu niçinle ülkesinin uzlaşı ve paydaşlık külçeşidini çağrıştıran bir öge olmak zorunda olduğunu anlatarak “Türkiye ile Libya probleminde tesirli ülkeler içinde bölgesel bir uzlaşı sağlanması, elbette tüm bölgenin menfaatine olacaktır.” diye konuştu.

Libya’nın birkaç Arap ve Afrika ülkesiyle hududu bulunduğunu, kara kıtaya açılan bir kapı olarak kabul edildiğini hatırlatan İktisat Bakanı, ülkesinin Afrika’nın can damarı haline gelmesi ve bir hür ticaret noktası olması ümidini lisana getirerek, “Ankara’nın bir pazara gereksinimi var. Libya, Türkiye ile Libya’yı çevreleyen Arap ve Afrika ülkeleri içindeki gerçek temas olacak.” biçiminde konuştu.

Libya’nın dünyaya açık olduğunu lakin tüketim kültürü ve tutkusunun Türkiye ile Mısır içinde farklılık gösterdiğini aktaran Libyalı Bakan, “Başka ülkelerden kimi kaynakları ithal etmemiz gerekebilir lakin gerçek pazar Mısır ve Türkiye. Türkiye ile Libya tarihinin birbirinden ayrılamayacağını düşünüyorum lakin yolun bağlamından saptığı durumlar olabilir. Libya’da siyasi bölünme, gerçekleşmesi gereken entegrasyonun büyük bir kısmına mahzur oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkesinde işlerin düzelmeye başladığını belirten Guveyl, tüm ülke yetkililerin Libya’nın kıymetini, bölgesel tesire sahip ülkeler içinde uygun bir ilişki olduğunu anlamaya başladığını lisana getirdi.

YAPILAN MUKAVELELERİN YÜRÜTÜLMESİ

Türk şirketlerinin Libya’ya göz arkası edilemeyecek mukavelelerle kontaklı olduğuna dikkati çeken Guveyl, bu kontratların teknik tarafları, vakit ve iş kalite denetimleri ele alınarak bir daha canlandırılması ve uygulanması için çalışılması gerektiğini vurguladı.

Guveyl, Türk şirketlerinin Libya’da, tüketim kültürüne ve ülkenin nitekim muhtaçlık duyduğu şeylere göre ve bölgesel oluşumlarla uyumlu biçimde garantili çalışma hakları olduğunu söz eden Guveyl, bunun göz gerisi edilemeyecek bir kazanım olduğunu kaydetti.

“LİBYA, TİCARET İÇİN BİR GEÇİŞ BÖLGESİ”

Ülkesinin ticari potansiyelini yinelayan Bakan Guveyl, “Libya, Orta Doğu’daki en büyük ticari hareketler için bir geçiş bölgesi olma gücüne sahiptir ve bunun için en nitelikli ülkedir.” dedi.

Bu durumu, 1 milyon 760 bin kilometrekarelik yüz ölçümü, yaklaşık 2 bin kilometreyi bulan kıyılarının uzunluğu, iktisat, sanayi ve hizmetlerde tecrübeli insan takımının yanı sıra bu mevzuda hazır bulunmasına bağlayan Guveyli, şöyleki konuştu:

“Halk ve yetkililer olmak üzere Libyalılar, topraklarını ülkeleri ve ortaklarının faydasına bir geçiş noktası haline getirmeye kararlı. Kazan-kazan unsuruna dayanan gerçek bir iştirake ve deneyim, teknoloji, gelişme ve bilgi birikimi getirmede düzgünlüğün ve barışın bir ögesi olacağımıza inanıyoruz. Libya, son devirde petrol zenginliğinden yararlanamadı ve siyasi bölünme, ülkeyi bir ortaya toplayacak gerçek bir iradenin olmaması, kazanan-kazanan prensibini somutlaştıramaması ve birfazlaca siyasi tarafın denetim teşebbüsleri niçiniyle epey şey kaybetti.”

Libya’nın bir daha imarına ait değerlendirmelerde bulunan İktisat Bakanı Guveyl, “Gelişme sona ermiyor ve vadeler vakit içinde ikiye katlanıyor, gelecek yıl bugünkünden daha fazlasına muhtaçlığımız olacak. Lakin işleri yoluna koymak için şu anda 100 milyar dolara muhtaçlığımız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

bir daha imar için birinci öncelikli bölümlerin güç, yol, köprü, konut, sıhhat, ticaret, bilişim ve eğitim olduğunu belirten, Libya Ulusal Birlik Hükümetinin İktisat Bakanı Selame el-Guveyl, yabancı yatırımlar konusunda Libya maddelerinin dünyanın en düzgünleri içinde yer aldığını savunarak, bu kanunların 2010 yılında güncellendiğini kaydetti.

Libya iktisadı, günde 1.3 milyon varil üretiminden dolayı yüklü olarak ham petrol gelirlerine bağlı. Ülke, Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip.