Kovid Soruşturma Komisyonu'na yeşil ışık: Oda'da arbede

Leila

Global Mod
Global Mod
Daire, kurulma teklifini onayladı Kovid soruşturma komisyonu. Evet oyu 132, ret oyu ise 86 oldu. Daha önce komisyonun kurulması önerisine ilişkin oylamanın açıklanması sırasında salonda yaşanan arbede nedeniyle oturuma ara verilmişti. Muhalefetin var FdI milletvekili Alice Buonguerrieri'nin konuşması sırasında sert bir şekilde protesto edildi. Mevcut başkan Fabio Rampelli daha sonra çalışmayı askıya aldı.

Buonguerrieri konuşmasında şunları söyledi: “mahkum edildikleri cezalar…“, Giuseppe Conte ve Roberto Speranza'ya atıfta bulunarak. Kavgayı ve dolayısıyla salonun askıya alınmasını tetikleyen sözler. Yeniden başladığında Buonguerrieri, belgeleri vermeye mahkum edildikleri “TAR'ın iki cümlesinden” bahsettiğini açıkladı. FdI sayesinde insanlar dışarıda ölürken sarayda gizli tutulan belgeler”. Ve sözlerini şöyle tamamladı: “Bizi bir mahkeme, bir idam mangası kurmak istemekle suçluyorlar ama İtalyanların siyasi mahkemelere ihtiyacı yok: onlar zaten 25 Ekim'de sizi evinize göndererek hakkınızdaki hükmünü belirtmiş oldular.”

“Birçok kez Fdi vekilinin Speranza'ya ve bana doğrudan hitap etmesine izin verildi ve dahası, mahkum edildiğimizi söylemek iftira niteliğinde bir suçlamadır çünkü bu, Roma ve Brescia mahkemelerinin bizim yürüttüğümüz soruşturmaları karartmak anlamına gelir. , kamu malı olan eylemler. Utanç verici”, diye yanıtladı Giuseppe Conte Daire'de.

Elly Schlein de dahil olmak üzere PD milletvekilleri tarafından çevrelenen Speranza, “Benim soyadım ve Başkan Conte'nin soyadı 'kınama' kelimesiyle bağlantılıdır” diye ısrar etti. “Mahkemedeydik ama tam bir ihraç oldu ve kişiliğimizi belirsiz ve kafa karıştırıcı bir şekilde 'mahkum' kelimesiyle ilişkilendirmek çok ciddi ve kabul edilemez. Bakan olarak disiplin ve onurla hareket ettiğimi yineliyorum. Anayasa diyor.”

“Ben – diye devam etti Speranza – rahatsızım çünkü hükümet çoğunluğunun ana grubunun böyle bir müdahalesini dinlemek bizi düşündürüyor” ancak bu, “komisyonun hedefinin büyük bir ülkenin sahip olması gereken şey olmadığını açık bir şekilde ortaya çıkardı” bu da en büyük varlığımız olan ulusal sağlık sistemi için anlayıp birlikte bir şeyler yapmaya çalışmaktır” ama mevcut hükümete saldırmak. “Daha önce orada bulunanlara böyle bir müdahale yapıldığını hiç duymamıştım. Ülkemizin en kötü zamanlarını hatırlatan bir şey ve her şeyin onların adıyla anılması gerekiyor”: Fdi milletvekili Buonguerrieri'nin müdahalesi “kabul edilemez bir ekip müdahalesiydi”. Demokrat milletvekili.

“Bir soruşturma komisyonu teklif etmenin meşru olduğuna inanıyorum ve Conte'nin düşüncesine göre hiçbir korkum olmadığını açıklığa kavuşturmak isterim. Ancak bu komisyonun “kurulma şekli nedeniyle son derece kusurlu olduğuna inanıyorum. Verilen çerçeve nedeniyle ve ne yazık ki Bölgelere bırakılan sağlık yönetimine ilişkin soruşturmaları engelleyeceği için bu çoğunluğun korkakça bir eylemidir” diye ekledi. “Ve diğer sorun da sistemik. . Çoğunlukla zarar veren, çoğunluk tarafından yok olur: Önceki hükümete siyasi olarak saldırmak için soruşturma komisyonunu uygunsuz ve anormal bir şekilde kullanmaya çalışıyorsunuz“.

“Odada Fdi, konuşmacının ve Rampelli'nin salonun bir kısmındaki yönetiminin küfürlü ve şiddetli bir konuşmasıyla sınırı aştı; bu kişi sadece muhalefeti korumamakla kalmadı, hatta sandalyeden kalkıp sert bir şekilde hitap edecek kadar ileri gitti ve Çalışmaların durdurulması sırasında Roberto Speranza ve Giuseppe Conte'ye yakın yaklaşım içindeyiz” diyerek Meclis'te yaşananlara ilişkin Demokrat Parti kaynakları şu sonuca varıyor: