Kovid, Eylül senaryosu: Uzmanların görüşü

Leila

Global Mod
Global Mod
Yaz sona eriyor, büyük şehirlere ilk dönüşler devam ediyor, ticari ve çalışma faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor ve hatta Kovid rakamları bile etkileniyor. Dün Sağlık Bakanlığı’nın haftalık Kovid bülteni, 17-23 Ağustos tarihleri arasında 11.606 vaka bildirdi; bu sayı önceki haftanın neredeyse iki katıydı ve yapılan sürüntü örneklerinin sayısı 91.402’den 126.215’e yükseldi. Eylül ayında ne beklemeliyiz? “Enfeksiyonlarda küçük bir artış olacak ama endişelenecek bir şey yok”. Yani Adnkronos Selamında Massimo CiccozziRoma’daki Bio-Medico Kampüsü Tıp ve Cerrahi Fakültesi Tıbbi İstatistik ve Epidemiyoloji Birimi başkanı, Kovid verileri hakkında yorum yaptı. “Bugüne kadar çok düşük olan tamponlar artarsa, epidemiyolojik bir eğrinin fizyolojik bir durumunu keşfederiz, stabildir ve zirveleri değil, virüsün sürekli varlığını kaydeder”. Eylül ayı için tavsiyeniz? “Sağduyu – Ciccozzi yanıtlıyor – zayıf veya yaşlı bir kişiyi ziyarete gidersem maske takarım“Peki kapalı ve kalabalık yerlerde olmanız durumunda?” “Ben maske takıyorum, bunu yapmakta bir sakınca görmüyorum. Bu bir öneridir, zorunluluk yoktur.”

Saniye Matthew Bassetti, Cenova’daki San Martino Polikliniği Bulaşıcı Hastalıklar Direktörü, bugün “İtalyanların en kırılgan kesimi olan, var olan, etkileyen ve gelecekte de etkilenecek olan Kovid’e karşı XBB’ye karşı tek değerlikli aşı ile korunmalıyız. Nüfusun bu kesimini mutlaka korumalıyız.” Büyüklerle birlikte öncelikli olun. artık diğer pek çok virüs gibi klinik ve hastane açısından pek ilgi çekmeyen bir virüs; aslında çok az ciddi vaka ve hastaneye yatış var. Dolayısıyla eylül ayında da enfeksiyonların olacağı açık ama öncelik kendimizi en kırılgan ve yaşlılara adamak olmalı” dedi..

“Herkesin her türlü koruma, tedbir ve ihtiyat tedbirini bir kenara bıraktığı minimum alarm anında virüsün dolaşıma girme riski var. Dolayısıyla, BA.2.86 ve Omicron’un diğer olası alt değişkenlerinin bizi bir durumda bulduğunu varsayarsak bile, çok daha güvenli bir durum ve dolayısıyla ne yazık ki bilinen 2020 ile 2021 arasındaki yıllarla hiç karşılaştırılamaz, şunu gözlemliyorum: Mauro MinelliKişiselleştirilmiş Tıp Vakfı’nın klinik immünologu – özellikle riske maruz olduklarını bilenlere asgari düzeyde ihtiyatlı dikkat gösterilmesi ve artık zorunlu olmasa da hala tavsiye edilen iyi anti-Covid uygulamalarının iyileştirilmesi yönündeki daveti yenilemek. Yaşlı, onkolojik veya bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerin, bağışıklık sistemini baskılayan tedavi devam ederken maskeleri yeniden kullanması, yakın temastan kaçınması ve en azından bazı durumlarda cep temizleyicileri ve dezenfektanlarıyla donatılması bana hiç de sakıncalı veya cezalandırıcı gelmiyor. aşırı kalabalık veya kapalı mekanlarda“.

Sağlık Bakanlığı Önleme Dairesi Başkanı, Francesco Vaia, Facebook’taki bir gönderide bu noktaya değiniyor. “Alarm yok! Her zamanki gibi büyük ilgi ve asla hiçbir şeyi küçümsemiyorum ama tekrar ediyorum, alarm yok. Hafta boyunca izleme göstergelerini, hastalığın ciddiyeti ve hastaneler üzerindeki etkisi açısından enfeksiyonun gerçek etkilerinin gözlemlenmesine daha fazla uyarlamak için değiştireceğiz.”