Kadınlara karşı şiddet. Milano’da yeniden doğacak bir çiftlik evinin inşaatı başlıyor

Leila

Global Mod
Global Mod
Sundurması, kemerlerinin yumuşak çizgileri, hayvan ahırları, çevresindeki bol yeşillik ve uzun, güven veren ağaçlarıyla büyük bir çiftlik evinin tanıdık havası. Milano’nun güneyinde, Corvetto bölgesinin dış ucundaki bu 19. yüzyıldan kalma kırsal komplekste bugün sessizlik hüküm sürüyor. Ancak Alessandra Kustermann’ın ve onun gibi şiddet mağduru kadınları savunmaya kendini adamış ve yıllarca çalışmış kişilerin hayali, yakında kahkahaları, çocuk seslerini, yemek kokularını, terzilerde ve laboratuvarlarda çalışan insanların pişirme aletlerinin gürültüsü. Bu nedenle Cascina Carpana’nın adı Cascina Ri-Nascita olarak değiştirildi. Çünkü burada, 2.600 metrekarenin üzerinde inşaat alanı ve 30 bin metrekarelik yeşil alan içerisinde, şiddetten kurtulan kadınlara “ekonomik ve aynı zamanda konut özerkliğini yeniden kazandırmanın” mümkün olacağı güvenli bir yer projesi hayata geçecek, ve çocuklarına” diye açıklıyor jinekolog Adnkronos Salute’a.

Lombardiya metropolündeki iki tarihi şiddet karşıtı merkez arasındaki işbirliğinden doğan bir proje olan Svs Donna, Donna ve Cadmi’ye (Milano’da istismara uğrayan kadınlar için barınak) ve “yumuşak sirk ve şefkatli binicilik” konusunda uzmanlaşmış Campacavallo spor derneğine yardım ediyor. sosyalliğe güçlü açıklık. Ekip, Ocak 2022’de Milano Belediyesi’nin açtığı ihaleye katılan Cascina Carpana’nın 90 yıllık imtiyaz hakkını kazandı ve bugün önemli bir dönüm noktasını kutladı: via San Dionigi’deki alanların yenilenmesi için inşaat sahasının açılışı. Kurdeleyi özel bir vaftiz annesi kesti: Şarkıcı Ornella Vanoni, Pierfrancesco Maran Hanesi’nin belediye meclis üyesi önünde Kustermann ve Cadmi başkanı Manuela Ulivi ile Gabriella Baldoni (Campacavallo), Marta Olivieri (DVision Mimarlık) tarafından karşılandı. Chiara Morandini (Carlo Ratti Associati).

Kustermann, aylarca süren çalışmaları ve bugüne kadar yapılan çalışmaları anımsayarak, hayalin “daha yakın” olduğunu söylüyor. Yerler hazır oldukça aşama aşama ilerleyeceğiz. İddialı projenin öngördüğü faaliyetlerin ilk kısmı “Şubat 2025 gibi erken bir tarihte” başlayabilir. Projenin maliyeti işlerin başlaması dahil 6 milyon avroyu buluyor. Gerekli fonların büyük bir kısmı “bulundu. Ve tüm bunlar projemize inanan ve onu destekleyenler sayesinde mümkün oldu. Ancak geri kalan kısmın karşılanması için bağışçılara hâlâ ihtiyaç var” çağrısı yapılıyor. Projenin özelliği? Kustermann, “Kadınlara şiddetten çıkış yolculuklarında eşlik etmek istiyoruz” diye altını çiziyor. Bunlardan 10 tanesi çocuklarıyla birlikte Cascina’daki bağımsız dairelerde kalarak şiddetten arınmış bir yaşamı yeniden inşa edebilecek. 90 kadın da eğitim kurslarına ve mesleki stajlara katılabilecek ve Cascina’daki üretim faaliyetleri kapsamında çalışabilecek.

Projenin destekleyicileri, “Ekonomik durumlarının sağlamlaştırılması, onları tam özerkliğe götürecek yolun öncelikli hedefi olacaktır” diye açıklıyor. Kustermann, “Aile içi şiddete maruz kalan kadınların %64’ü işsiz ya da günde birkaç saat süren güvencesiz işlerde çalışıyor ve bu da şiddeti bırakmaya karar verdikten sonra kendilerine destek olmalarına kesinlikle yardımcı olmuyor”, diye vurguluyor Kustermann. Bu nedenle seçim bu yöne odaklanmaktı. Cascina Ri-Nascita, kapalı ve açık alanlarında restoran, halka açık organik bistro, organik gıda üretimi ve satışı, evcil hayvan terapisi, köpek eğitimi, gündüz gibi çeşitli etkinliklerle kendisini destekleyecek ve kadınlara iş imkanı sağlayacak. köpek bakımı, binicilik ahırları, pazarlarda tarım ve zanaat ürünlerinin satışı, restorasyon atölyeleri, tasarımcı marangozluğu, nakış ve yüksek moda terziliği. “İki ‘yemek’ faaliyetini yönetecek şef, yılda 18 kadını işe aldığı ve diğer 18 kadına da mesleki eğitim verdiği bir projeyi düşünerek zaten bir iş planı hazırladı”, diye açıklıyor.

Dairelere gelince, çocuklu kadınlar için 10 daire ve 4 genç erkek çocuk için iki küçük daire olacak, “23 yaşına kadar olan, kişinin hâlâ annesine yakın olma ihtiyacı hissettiği ama belki de zor olduğu yaş grubu için” iki odalı bir dairede, hatta küçük kardeşleriyle birlikte kalmak.” Ve bir kez daha: Cascina Ri-Nascita’nın tanıtımcıları, tanık olunan şiddete maruz kalan kız ve erkek çocuklar, genç kızlar ve erkek çocukların, gerekli tüm destek ve iradeyle desteklenen, güzel, sakin ve teşvik edici bir ortamda yaşama fırsatına sahip olacaklarını söylüyor. mahallenin küçük sakinleriyle birlikte etkinliklere ve atölyelere katılın. “Şehre açık bir yer istiyoruz ve modern dünyanın ihtiyaçlarına uygun bir eğitim ve mesleki müfredatın yeniden inşası yoluyla bu kadınların ekonomik bağımsızlığa ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Çünkü aksi takdirde – diye düşünüyor Kustermann – asla kaliteli bir iş bulamayacaklar bu onların kendilerine ve çocuklarına destek olmalarını sağlar”.

“Dolayısıyla bu kadınları 6 ay boyunca eğitiyoruz, Cascina’da profesyonel staj yapmalarını sağlıyoruz, aynı zamanda bu aşamada kendilerini korumalarına yardımcı olmak için ek fon da buluyoruz ve ardından onları bir yıl boyunca Cascina’da gerçekleştirdiğimiz iş faaliyetleri için işe alıyoruz. dahili olarak yapacağız”. Uzman, bunun “gördüğümüz tüm sorunların çözümü değil ama bir yardım olduğunu” ekliyor: Projeye dahil olan iki merkezde her yıl şiddete maruz kalan 1.200 yeni kadın vakamız var. “Bu çok yüksek bir rakam ve açıkçası hepsinin işe ihtiyacı yok çünkü bazılarının işi var.”

Ancak Kustermann şöyle açıklıyor: “Birkaç vakada onları aktivitelerini bırakmaya zorlayan, istismarcı partner oluyor.” Ve eğer bir kadın ekonomik özerkliğe sahip değilse, oradan ayrılmak onun için çok zor. Biz her zaman şiddetin temelde fiziksel olduğunu düşünürüz, oysa şiddet En kötüsü psikolojik şiddettir, Giulia Cecchettin vakasında da gördüğümüz bir şiddettir, psikolojik şiddet sizi yalnızlaştıran, özgüveninizi yok eden, şantajdır (‘gidersen kendimi öldürürüm’ demek, yani gerçekte ‘eğer gidersen önce seni sonra da kendimi öldürürüm’ anlamına gelir. Ve ekonomik özerklik olmadan” psikolojik şiddetin pençesine düşerek “ayrılmak ve yeniden başlamak daha da zorlaşır, umudunuzu kaybedersiniz. bunu yapabilmek”.

Bu nedenle “sadece çocuk doğurmanın güzel tarafıyla değil, aynı zamanda şiddetten doğan kadınlarla da uğraştığım bunca yıl boyunca, yaptıklarımızın yeterli olmadığını fark ettim,” diye bitiriyor Kustermann: Bu çiftlik evi dolayısıyla sadece benim değil, aynı zamanda Cadmi’yi gerçekleştirenlerin de rüyası. “Kendi kendimize şöyle dedik: Hadi bir devrim yapmaya çalışalım, bu özerkliği yeniden kazanma yolunda bu kadınlara eşlik etmemiz gerektiği gerçeğinden başlayalım. Bu hayali geliştirmek, kendimi maksimuma adamak ve bu hayali gerçekleştirmek için iki yıl önce emekli oldum. ona gerçeğe dönüşme şansı verin”.