“Jorge Jesus güzel hoca fakat İsmail Kartal’ı kaybetmek akıl dışı…” Futbol Kurulu’nda Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor yorumları…

Mustafa

Global Mod
Global Mod
1) Lig yarışını doludizgin sürdüren Fenerbahçe ve Konyaspor, bu haftaki maçlarını da kazandılar. Sarı lacivertlilerde İsmail Kartal’ın bu parlak performansına karşın teknik yöneticiliğe Jorge Jesus’un getirileceği söylentilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

UĞUR MELEKE: M.UNiTED MODELi OLABiLiR

Sahiden sıkıntı bir karar. Jesus büyük bir teknik adam. Şayet futbolu hâlâ seviyorsa, hâlâ çalışmak için iştahlıysa kolay kolay ‘Hayır’ diyebileceğiniz bir isim değil. Cruyff modelini benimser, geriden pasla çıkan, yalnızca kazanmayı değil eğlendirmeyi amaçlayan, ofansif mantalitesiyle çalıştığı her santrforunu yıldız yapan bir teknik adamdır. Cardozo, Teofilo, Gomis… Bir sürü örnek var Jesus’la uçan… Lakin İsmail Kartal’ı bu performansından daha sonra kaybetmek de akıl dışı. Sanki Manchester United’ın gelecek dönem Rangnick’e vereceği ‘danışman’ rolünü Fenerbahçe de İsmail Kartal’a mı önerse?

MEHMET ARSLAN: OLMAK YA DA OLMAMAK

İsmail Kartal’a büyük hürmet duyuyorum. Muvaffakiyetini ayakta alkışlıyorum. Ve bir talihi da hak ettiğini düşünüyorum. Ancak bu artık değil. Ali Koç ve yönetimi oldukça dikkatli karar almak zorunda. Onlar için önümüzdeki dönem “Olmak ya da olmamak” dönemi. Ve bu riski de İsmail Kartal ile almayacaklardır. Ve almamakta da haklılar. Taraftarın, topluluğun beklentisi çok yüksek. Keşke şampiyonluğun her şey demek olmadığı bir ülkede yaşasak ve İsmail Kartal o bahtı elde etse.

GÜNTEKiN ONAY: HAKSIZLIK OLUR

İsmail Kartal epey başarılı ve bu büyük çıkışı tartışılmaz. Jorge Jesus da büyük bir deneyim ve mesleğinde büyük muvaffakiyetler hayatış bir teknik adam. Takdir Fenerbahçe idaresinin. Lakin Kartal’ın ekibi aldığı ve getirdiği noktayı görmezden gelmek haksızlık olur.

“AVCI’NIN OLDUĞU YERDE BiR PLAN, PROJE KESİNLİKLE VARDIR, Değerli OLAN İdarenin TAVR”

2) Aylardır açık farkla tepede yer alan Trabzonspor, 38 yıl ortadan daha sonra büyük sükseyle gelen şampiyonluğa artık 1 puan uzaklıkta. Siz bordo mavililerdeki bu yapılanmanın 1 yıllık mı yoksa daha uzun vadeli mi başarılı olacağını düşünüyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: TRABZON iÇiN YENi BiR USUL

Abdullah Avcı’nın olduğu yerde bir plan, bir proje kesinlikle vardır. Kıymetli olan Trabzon idaresinin bu projeyi hayata geçirme niyetidir. Avcı’yı öteki Türk hocalardan ayıran özellik saha içi konsantrasyonu ve motivasyonudur. Saha dışı polemiklerden ekibini da, kendisini de uzak fiyat. Bu Trabzonspor’un karşılaştığı yeni bir şekil. Avcı’nın futbol aklı ile idarenin duruşu örtüştüğü sürece ortada bir plan vardır. Kâfi ki idare kararlılık sergilesin.

UĞUR MELEKE: Önlem ALDILAR

Bu dönem şampiyonlukta anahtar rol oynayan oyuncuların yaşlandığı bir gerçek: Hamsik’in, Nwakaeme’nin, Visca’nın, Peres’in, Djaniny’nin gelecek dönemlerde ne vereceklerini kestirmek şu anda hayli kolay değil. Lakin Trabzon’un bu yıl transfer de Taha üzere, Batuhan üzere, Enis ve Emrehan üzere değerli genç yetenekleri de takımına kattığını düşününce, takım dönüşümüne gereksinim duyulursa bunu da başara bileceklerini söyleyebiliriz.

GÜNTEKiN ONAY: VERiMSiZLERi GÖNDERMELi

Muvaffakiyete ulaşmak, tepeye çıkmaktan daha güç olan orada kalmaktır. Bakın, son şampiyonlar Başakşehir ve Beşiktaş bir daha sonraki dönemlerde nasıl da döküldüler. Takımın kıymetli taşlarını koruma etmek ancak gerektiğinde verimli olmayanlar ile vedalaşabilmek bu işin değerli bir kesimi. Kontrat müddetleri bilhassa yabancı oyuncuların performansı için başarıda en belirleyici faktör. Trabzon bu dengeyi bulursa önümüzdeki yıl da en kuvvetli aday olur.

“KASIMPAŞA’NIN BiR OYUN SiSTEMi VARDI, BEŞiKTAŞ’IN iSE ACELESi”

3) Valerien İsmael, 3-0 kaybettikleri Kasımpaşa maçından daha sonra, “Mesele 3’lü ya da 4’lü oynamak değil. Yanlışlar olunca nasıl oynadığınız fark etmiyor” dedi. Bu sizce yanlışsız bir yaklaşım mı?

UĞUR MELEKE: SiSTEM TAKIMA UYGUN OLMALI

Maalesef bu açıklamaları, Pereira’nın demeçlerine benzetiyorum. Evet, bence de problem 3’lü-4’lü oynamak değil. Sıkıntı alanı gerçek parsellemek, bütüncül oynamak, topluca hamle etmek, topluca savunmak. Ve oyuncu listen neye uygunsa, formasyonu o denli belirlemek. Pekala madem sorun 3’lü-4’lü sorunu değil; niye İsmael çalıştığı son 4 kadroda 160 maçın tamamında üçlü savunmayı tercih etmiş? Beşiktaş kaotik bir futbol sergiliyor, süratli oynamakla telaşlı oynamayı karıştırıyor. Pazartesi Kasımpaşa’nın bir sistemi vardı, Beşiktaş’ın ise ivedisi. Maçın özeti bu.

GÜNTEKiN ONAY: SiSTEMSEL SORUN ORTA ALANDA

Beşiktaş’ın sistemle ilgili sorunu orta sahanın merkezindeki Josef ve Pjanic’in epeyce geniş bir alanı denetim etmek zorunda kalmaları. Siyah beyazlılar, Rıdvan ve Rosier kenar çizgilere yakın oynayınca orta alanın denetimini eline alamadı. Emsal sorunu Fenerbahçe’de Pereira da hayatıştı. Beşiktaş, son 2 maçtır gol bölgesinde sorun yaşamakla beraber, Kasımpaşa karşısında da rakibin geçiş ataklarına deva üretemedi. İsmael’in son 2 maçtan dersler çıkarması kaide.

MEHMET ARSLAN: SONU PEREiRA Üzere OLMASIN

Bu mevzuda İsmael ile birebir paralelde düşünüyorum. Savunma da atak da bir kadro sorumluluğu ve disiplinidir. Değerli olan bunu uygulama becerinizdir. 3’lü ya da 4’lü defans oynadığınızda savunma kadar atak özelliğiniz de etkilenecektir. Bunu dengeleyebilecek olan oyuncu ve teknik adam performansıdır. İsmael bir sistem geliştirmeye çalışıyor. İnşallah sonu Pereira üzere olmaz. 3’lü, 4’lü diyerek onu da kaçırmazlar ülkeden.

“MUSTAFA DENiZLi’NiN iSMi ALTINDA EZiLDiLER”

4) Yeni Malatyaspor ve Göztepe düştü, Altay ile Rizespor’un işi mucizelere kaldı. Alt taraftaki grupların bu kadar erken kopması ve gayretlerinin zayıflığı Üstün Lig için enteresan değil mi?

MEHMET ARSLAN: BUZ DAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Bilhassa Altay’ın küme düşmesine yol açan olay, hırs ve ‘küçük olsun benim olsun’ anlayışıdır. Onlar temelinde Mustafa Denizli ile yollarını ayırdıkları an aslına bakarsan küme düştüler. Onun ismi altında ezildiler. Ve kaçınılmaz son geldi. Önümüzdeki dönem ise Üstün Lig’de daha hayli küme düşme adayı olacaktır. Zira yayın gelirleri tabana vuracak ve güç süz takımlar daha da fazlalaşacak. Bu dönem Muhteşem Lig’de yaşananlar buz dağının fakat görünen yüzüdür ne yazık ki.

GÜNTEKiN ONAY: NESTOR GiTMEMELiYDi

Bu gruplar daima teknik adam değiştirerek tahlil aradı. Altay âlâ uğraş etti lakin takımı zayıftı. Göztepe’de Nestor El Maestro’nun bir oyun kimliği vardı ve gönderilmesi bence küsurdu. Çaykur Rizespor ise teknik yönetici Bülent Korkmaz’ı daha evvel getirmiş olsa kümede kalma talihi daha fazla olurdu.

UĞUR MELEKE: İdare BECERiKSiZLiĞi

Ben de bu dönem dört grubun birden bu kadar erken kopmalarını beklemiyordum doğrusu. Fakat küme düşmeleri mutlakla şen kadroların kıssalarını incelediğimizde benzeri sebepler gözlemliyoruz: İdare beceriksizlikleri. Altay’ın Serkan Özbalta’yla, Göztepe’nin Nestor el Maestro’yla yolları ayırmaları hakikaten inanılmaz kararlardı. aslına bakarsan o kararları aldıkları gün fişi de çekmişlerdi. Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor ise aslına bakarsan uzun yıllardır epeyce makûs yönetilen kadrolar.

“GALATASARAY SiL BAŞTAN DEĞiŞMELi FAKAT Kâfi BÜTÇE YOK, GELECEK KARANLIK”

5) Hemen her insanın ‘iyi oynamadığı’ konusunda hemfikir olduğu Galatasaray’ın son 9 maçta 6 galibiyet almasını nasıl kıymetlendirmeli? Bunlar ferdî yeteneklerin hüneri mi?

MEHMET ARSLAN: OYUN KiMSEYE UMUT VERMiYOR

Galatasaray’ın çizgisi mizgisi, planı mlanı yok. Yaşlı, kendine inancını yitirmiş, fizik olarak zayıf ve yalnızca ferdi hünerlerle kazanan bir kadro. Ve o galibiyetler ile oyun kimseye umut vermiyor. Teknik yöneticisi Domenec Torrent ise neredeyse her maçta ıslıklanan bir hoca. Silbaştan yeni bir Galatasaray’a ihtiyaç var. Bu ise önemli bir bütçe gerektiriyor. Açıkçası onlar açısından gelecek son derece karanlık görünüyor. Ve tünelde de ışık görünmüyor.

UĞUR MELEKE: PULGAR’I 2.5 AY SAKLAMASI değişik

Ben de Galatasaray’ın Malatya ve Altay’ı yenerken çok güzel oynamadığını düşünenlerdenim. Muhtemelen kulüpteki gelişmeleri takip eden Torrent, dönemin kalan kısmında sonuç odaklı düşünüyor ve deneyimlilerle hanesine daha fazla galibiyet yazmayı hedefliyor. Evvelki hafta Halil güzel oynarken çıkmış, yerine giren Gomis 20 dakikada yalnızca 4 kere topla buluşmuştu. Torrent o 4 topla buluşmayı beğenmiş olmalı ki İzmir’de de Gomis’le başladı! Ayrıyeten Pulgar’ı 2.5 ay saklayıp grubu Taylan-Berkan’a mahkûm etmesi de enteresan.

GÜNTEKiN ONAY: KIPIRDANMA VAR FAKAT YETMEZ

Galatasaray, kabul etmek gerekir ki, Harika Lig’de kazandığı son 2 maçını küme düşme sınırında bulunan problemli kadrolarla oynadı. Akıcı ve kuvvetli bir oyun hâlâ yok. Kaleci Muslera, Marcao ve Nelsson’un istikrarlı performansları; son 2 maç Pulgar’ın iştiraki ile olumlu manada bir kıpırdama var lakin kâfi mi? Hayır. Galatasaray fazlaca daha düzgün olmak zorunda.

“OYUNCULARI BEN Mi ALDIM BEN Mi OYNATMIYORUM”

6) Hem Torrent hem İsmael, hayli gol kaçırdıklarından yakınıp, “Golcümüz yok” dedi. Bu kadar gol kaçması, forvetlerin kalitesiyle mi ilgili? G.Saray ve Beşiktaş transferde buna mı yük vermeli?

MEHMET ARSLAN: GÖRÜNMEZ GÜÇLER

36 yaşındaki Gomis savunma oyuncusu mu? Batshuayi kaleci mi? Takım ve teknik seçimlerini medyaya, hakeme, Futbol Federasyonu’na ve futbolcular ile görünmeyen düşmanlara havale etmek ne kadar güzel! daha sonrasında da Sayın Saffet Sancaklı’dan özür beklerler. Bu ülke futbolseverinin, (dikkat buyurun futbolsever dedim, taraftar değil) ortasından gönlün den geçeni en hoş cümlelerle özetliyor Saffet Sancaklı. Golcüleri yokmuş… Ben mi aldım o futbolcuları? Ben mi oynatamıyorum?

UĞUR MELEKE: GOLCÜDEN YANA ŞANSSIZ

Bu da aslında netameli bir husus. Kimi teknik adamlar var ki geliştirdikleri oyun, santrfora bağımlı değildir. Guardiola’nın oyunu santrforsuz da olsa ritmini kaybetmez örneğin. Fakat birkaç ay evvel sevgili Güntekin (Onay) kurulda “Ben Harika Lig’de santrforuna karşın şampiyon olan kadro hatırlamıyorum” diye üstün bir teşhis yapmıştı. Bu dönem sahiden de Beşiktaş ve Galatasaray’ın santrfor noktasında şanssız olduklarını kabul etmek gerek.

GÜNTEKiN ONAY: GOMiS ESKiSi Üzere DEĞiL

Atakta duruma giremiyorsanız, sorun oyun anlayışı ve oyuncu kalitesindedir. Duruma girip sonuçlandırmıyorsanız santrforların bitiriciliği ve vuruş kalitesi burada dev reye girer. Şurası bir gerçek; Gomis eski Gomis değil. Bir çok ağırlaşmış. Michy Batshuayi ise rakip savunmaların içinde vakit zaman yalnız kalıyor ve fazlaca hareketli oynadığı için de final işini yapacakken kâfi güce sahip olmadığı için epey gol kaçırıyor.

Okumaya devam et...