İtalya’da bugün Kovid, enfeksiyonlar arttı mı? Daha fazla örnek var ama alarm yok

Leila

Global Mod
Global Mod
“Eczanelerde yapılan Kovid örneklerinde hafif bir artış var ama iki yıl öncesine göre çok çok çok daha düşük rakamlardan bahsediyoruz. Bugün acil durum yıllarına göre testlerde yüzde 5 seviyesindeyiz” . Federfarma’nın başkanı Marco Cossolo, Adnkronos Salute’a rapor veriyor. Eris varyantı enfeksiyonlarda artışa neden olur. Geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanlığı-Istituto Superiore di Sanità Covid izlemesine göre, yapılan sürüntü örnekleri yaklaşık %22 artarak 168.704’ten 206.748’e çıktı. “Eczaneler Kovid cephesinde çalışmaya devam ediyor, sürüntü alıyoruz, maskeler kontrollü bir fiyata satılıyor – diye ekliyor Cossolo – Kovid’in yeniden ortaya çıkması durumunda hazırız, ancak açıkça buna gerek olmadığını umuyoruz”.

Peki yeni anti-Covid aşısı ve sonbahar kampanyası ne olacak? Cossolo şöyle yanıtlıyor: “Diğer yıllarda olduğu gibi grip aşısıyla birlikte katılmalıyız, ancak bu bölgeden bölgeye farklılık gösterecek” diye yanıtlıyor Cossolo – Gelecek hafta Piedmont’ta bir toplantı yapacağız, Lombardiya’da aşı kampanyası tanımlandı ve sanırım 2019’da da Lazio”.

Son olarak, Ulusal Sağlık Hizmeti’ne bağlı 18 binden fazla özel eczaneyi temsil eden ulusal federasyon olan Federfarma’nın başkanı, mevcut durum ile 2020-22 iki yıllık dönem arasındaki karşılaştırmaya odaklanıyor. “Durumu görünce endişelenmiyorum, yaşadıklarımızı düşünüyorum ve bana durum tamamen kontrol altında gibi geliyor, o zaman belki 15 gün sonra yanıldığım ortaya çıkar ama endişelenmenin bir anlamı yok” Hastaneye yatışlar ve yoğun bakıma erişimlerle ilgili veriler çok düşük.”