İsrail’e 6. seçim göründü: Koalisyon görüşmeleri çıkmaza girdi

Farrah

New member
Son 4 yılda 5 kere seçime giden siyasi istikrarın sağlanamadığı İsrail’de, pazar günü gerçekleştirilen koalisyon görüşmeleri tıkandı, ülkede seçimlerin bir daha düzenlemesi gündeme geldi. Son olarak kasımın birinci haftası yapılan seçimlerde, Likud Paritisi başkanı eski Başbakan Binyamin Netanyahu, çok sağcı Otzma Yahudit Partisi Lideri Itamar Ben-Gvir ve Dini Siyonizm Önderi Daniel Smotrich ile ortak listeyle girmiş, 120 sandalyeli meclisin 64’ünü kazanmıştı. Kabine pazarlığı yapan Netanyahu, ırkçı, Filistin düşmanı Ben-Gvir ve Smotrich’in bakanlık taleplerini kabul etmedi. Savunma Bakanlığı için direten Smotrich’in istediğini alamadığını yazan İsrail Medyası, koalisyon görüşmelerinin durduğunu deklare etti. Jerusalem Post, geçtiğimiz günlerde Netanyahu’nun, Savunma Bakanlığı’nı, ABD idaresi ile bir çatışmaya yol açmasından telaş duyduğu için Smotrich’e devretmediğini yazmıştı.

SABIKALI SİYASETÇİYE BAKANLIK

Dini Siyonizm milletvekilleri, yarısından fazlası İsrail ordusunun denetimi altında olan Batı Şeria’daki siyasetleri etkileyebilmek için parti önderi Betzalel Smotrich’in savunma Bakanı olmasını talep ediyor. Likud ise kilit konumu elinde tutmak istiyor. Koalisyondaki çatlak niçiniyle ülkede bir daha seçimlerin düzenlenmesi gündeme gelirken, İsrail Hayom Gazetesi, bir daha seçimlere gitmek gerekse bile Netanyahu’nun Smotrich’e Savunma Bakanlığı’nı vermeyeceğini yazdı. Geri adım atan Smotrich ise, dün yaptığı açıklamada, otorite alanının Batı Şeria ve bölgedeki sivil idareleri de kapsaması koşuluyla Savunma Bakanlığı yerine Maliye Bakanlığı vazifesini de üstlenebileceğini deklare etti. Benzeri biçimde Netanyahu’nun işgal altındaki Filistin topraklarında şurası yasa dışı yerleşim birilmlerinden sorumlu bakanlığı isteyen Ben-Gvir’le yaptığı görüşmeler de durma noktasına geldi. Ülke medyası, iki parti içindeki müzakerelerin evvelki gece olumsuz sonuçlandığını yazdı. Netayahu’nun Ben-Gvir ve partisine vaad ettiği Negev ve Celile Etrafını Kalkındırma Bakanlığı’nı vermekten vazgeçmesi niçiniyle masanın dağıldığı tabir edildi. Öte yandan Netanyahu’nun, rüşvet ve vergi kaçırmaktan 22 ay mahpus yatan Şas Paritsi önderi Arye Dery’yi kabineye almanın yollarını aradığı kaydedildi. Netanyahu, ülkenin eski İçişleri Bakanı olan Dery’nin bir daha bakanlık misyonu almasın yargıya bağlı olduğunu, mahkemenin onay vermesi sabıkalı siyasetçinin kabinede bakılırsav alabileceğini kaydetti.