Gesualdo (Fizm), 'doktorların kaçmasına karşı tıp fakültelerinde Kopernik reformuna acilen ihtiyaç var'

Leila

Global Mod
Global Mod
“İtalya'daki doktorların endişe verici kaçışı ve sağlık hizmetlerinin kritik sektörlerindeki uzman eksikliği göz önüne alındığında, İtalyan tıp okullarında daha önce hiç cesur, Kopernikçi bir reforma acilen ihtiyaç duyulmamıştı”. Bu nedenle, Adnkronos Selam'a, İtalyan Tıp-Bilim Dernekleri Federasyonu (Fism) Başkanı Loreto Gesualdo, Emirlerin “2024 yılına kadar İtalya'yı terk edecek 20 bin doktor olacağı ve %90'ının 40 yaşın altında olacağı” tahminine ilişkin olarak şunları söyledi: “, İsrail ve ABD gibi destinasyonları tercih ediyor.

Gesualdo, “Tıp fakültelerinin üniversite politekniklerine dönüştürülmesi; tıp fakültelerini, IRCCS'yi ve uzman eğitim ağlarını içeren gerçek 'eğitim hastaneleri'nin yaratılması”, önerisinde bulunuyor. Ve yine: “Mezunların, sabit süreli eğitim sözleşmeleriyle kademeli olarak Ulusal Sağlık Hizmeti'ne dahil edilmesi; bu sözleşmelerin, sertifikasyon sonrasında Avrupa ortalamasına uygun maaşlı kalıcı sözleşmelere dönüşmesi gerekir. Bunların tümü, etkili bir eğitimi garanti altına alacak temel adımları temsil eden reformlardır. ve doktorların Ulusal Sağlık Hizmetine kademeli olarak girişi”.

Gesualdo, eğitim hastanelerinin kurulmasının “yetenekleri ve kaynakları çekmeye yardımcı olacağını” vurgularken, yerel tıpta köklü bir reformun bakımı iyileştirebileceğini ve acil servise uygunsuz erişimi azaltabileceğini vurguluyor. Toplumun refahının temel dayanakları olarak insan kaynaklarına ve sağlık hizmetlerine yatırım yapmak İtalya'daki doktorların kaçışı ve uzman eksikliği sorununun çözülmesi çok önemli” dedi. Tıp fakültelerinde Kopernik tarzı bir reform önerisi, “NHS'nin yeniden başlatılmasının ve tüm vatandaşlar için verimli ve kaliteli sağlık hizmetinin garanti edilmesinin anahtarı olabilir” diye bitiriyor.