Francesco Le Foche, bir ay önceki saldırı: nasıl?

Leila

Global Mod
Global Mod
“Daha iyiyim. Perşembe günü küçük bir lazer göz ameliyatı olacağım çünkü retinada hafif bir iltihaplanma var. Üç gün içinde ampul patlaması ve çok kaliteli üç ameliyat geçirdiğim düşünülürse anlaşılır bir durum. Ben Meslektaşlarıma benimle ilgilendikleri için teşekkür ederim.” Geçtiğimiz 6 Ekim’de psikiyatrik tanısı olan bir hastanın dövülmesi nedeniyle ofisinde saldırıya uğrayan ve yoğun bakıma kaldırılan tanınmış Romalı immünolog Francesco Le Foche, Adnkronos Selam’a iyileştiğini ve yeniden ilaç tedavisine dönme arzusunu anlatıyor müşterileriyle ilgileniyor. Ekim ayından bu yana Roma’daki Policlinico Umberto I’den emekli olduğunu belirten kendisi, “yardım edebileceğim belirli vakalar için. Bölüme ücretsiz gönüllü olarak geri döneceğini söylüyor. Bir doktor için hastaları her zaman önceliklidir”.

Fiziksel düzeyde, neyse ki Le Foche ciddi derecede sakatlığa yol açacak bir hasara uğramadı, ancak yine de kontrol altında tutulması gereken bir şeyler var. “Her şey göz önünde bulundurulduğunda, görme yeteneğim iyi, diye devam ediyor, yeni bir mercek almam gerekecek ama büyük ölçüde iyileştim. En büyük risk gözünü kaybetmektiNeyse ki Policlinico Umberto I’de üniversite ve hastane alanlarının sinerjisi, klinik düzeyde olağanüstü sonuçlar elde etmeyi başaran kültürel bir ‘güç’ yaratıyor”.

Yaşadığım saldırı absürt bir komediydi. Artık bunu düşünmek istemiyorum. Korkmaya bile vaktim olmadı çünkü gözüme yediğim yumruk sonrası bilincimi kaybettim ve yoğun bakımda uyandım. Ama bunu atlattık. Doktorun kriz anını aşması gerekir. Bunu hastalar için yapmak zorunda. Zaten biri 2015’teki trafik kazası nedeniyle, diğeri şimdi olmak üzere iki kez müşterilerimden yabancılaşma yaşadım. Ve üzerime en çok yük olan şey hasta insanlardan zaman ayırmaktı. Ciddi patolojileri tedavi ediyorum ve hastalardan uzaklaşmak bana yük oluyor” diyor.

“Okul dersleri de dahil olmak üzere doktorlara yönelik şiddete karşı”

İmmünolog, “Doktora vurmak, onu işinden etmek, hastaya zarar vermek anlamına geldiğinin altını çiziyor. Doktor halk sağlığının koruyucusudur ve bu nedenle mutlaka korunması gerekir. Bu nedenle kültür değişikliğine ihtiyaç var” dedi. Doktorun bu işi hastaya yardım etmek için yaptığı ve bu nedenle ona saldırmanın, faaliyetinden uzaklaştırmanın herkese zarar vereceği fikrini derinden edinmeliyiz. Sağlık profesyonellerini korumaya yönelik bu fikir, okuldaki yurttaşlık eğitimi derslerine dahil edilmelidir.“, teklifini Adnkronos Salute aracılığıyla başlattığını söylüyor.

“Benim durumum sansasyonel ama istisnai bir durumdu, bir psikiyatri hastasının saldırısıydı. Onun yerine her gün acil servislerde, aile hekimlerinin muayenehanelerinde, acil servislerde şiddet yaşanabiliyor” -Bütün bunlara karşı”Her şeyden önce kültürel vizyon değişmeli. Beyaz önlüğün yardım etmek için orada olduğunu ve onu korumanın şart olduğunu herkesin açıkça anlamasını sağlamak önemli.”

Bu nedenle “farklı bir vizyonu yaymak için genel çalışmaya” ihtiyacımız var. Ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda yaşadığımız acil durum karşısında “okullarda kampanyalarla, halihazırda ilkokulda ve daha sonra vatandaşlık eğitimi bağlamında yeni nesiller üzerinde çalışmalıyız, çünkü Doktor, halk sağlığının ‘savunucusu’ olarak toplumsal değerini yeniden kazanıyor”, diye bitiriyor Le Foche.

Ayrıca okuyun