Fenerbahçeli Serdar Dursun’dan İsmail Kartal açıklaması

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Fenerbahçe’nin forvet oyuncusu Serdar Dursun, kulüp televizyonunda açıklamalarda bulundu.

Kadronun genel performansını pahalandıran Dursun, “Son 2 ayda nereden nereye geldik. Son 10 maçın 9’unu kazandık, 1’ini birliktee bitirdik hatta o maçı bile kazanabilirdik. Kadronun ortasında epey olumlu bir hava var. Topluluk olarak bir beraberlik var. Grup olarak her hafta üstüne koyuyoruz. Bir oyun planımız var, oyuncular olarak bunu göstermeye çalışıyoruz. Koşu araları, ikili uğraş, geriden oyun kurma Son devirde nitekim yeterli bir Fenerbahçe izletiyoruz. Bu da skorlara yansıyor. Ekip olarak özgüvenimiz her hafta artıyor. Kazandıkça maçlara daha rahat çıkıyoruz. İnşallah kalan 4 maçımızı da kazanıp ligi en güzel biçimde bitirmek istiyoruz” dedi.

“İsmail hocamız geldiğinden beri kadro, topluluk ve taraftarlar olarak birbirimize sarıldık”

Dönem başıyla ilgili de kıymetlendirme yapan başarılı futbolcu, “Lige epeyce güzel başladık. daha sonra ekim ayının ortasında bir kırılma oldu. 2-3 aylık bir dönem Perşembe-pazar günleri üst üste maçlar oynadık. Kolay değil. Kupa, UEFA Avrupa Ligi, lig Daima rotasyonlar da oldu. Maç kazandıkça özgüvenli bir biçimde devam ediyor. Son periyoda bakarsak fazlaca olumlu bir hava var. Topluluk olarak, taraftarlar olarak bir beraberlik oldu. İsmail hocamız geldiğinden beri ekip, topluluk ve taraftarlar olarak birbirimize sarıldık. Herkes bir yoldan gidiyor” diye konuştu.

“Takım olarak yeterli bir yoldayız”

Kazanmanın bir daha sonraki maça özgüvenli çıkmanın anahtarı olduğunu belirten ulusal futbolcu, “Kazanırsan öteki maçlara daha rahat çıkarsın. Değerli olan her gün çalışmak. Bütün oyuncular her gün egzersizde yüzde 100’ünü veriyor. Maçta ya da idmanlarda oynayan oynamayan bir beraberlik olursa, egzersizde herkes elinden geleni yaparsa Maçlarda da bakıyoruz son devirde ikili gayretler, koşu aralıkları, top kazanmalar, rakip ceza alanına girmeler, çoğalmalar Hepsi maç kazanmak için etken. Ekip olarak uygun bir yoldayız” sözlerini kullandı.

“Takım ne kadar yeterliyse forvetin o kadar gol atma yüzdesi çoğalıyor”

Kendi konumuyla ilgili de konuşan 30 yaşındaki futbolcu, kadrosuna bağlı olduğuna vurgu yaparak, “Takımdaki oyuncular topu ceza alanına ne kadar getiriyor, topu forvetle nasıl buluşturuyor, ön direğe gidersem ön direkte top ayağıma geliyor mu? Bir forvet oyuncusunun kadro ne kadar âlâ oynuyorsa, geriden ne kadar yeterli oyun kuruyorsa yüzdesi o kadar artabilir. Bir oyuncunun makul bir kalitesi olabilir fakat ekip ne kadar güzelse forvetin o kadar gol atma yüzdesi çoğalıyor. Ekipteki oyuncular birbirini daha uygun tanırsa, konuşursa bu saha ortasında olumlu bir tesir yaratıyor. O nabızla kanat oyuncusu ne yapacağını şaşırabiliyor lakin bir konuşmanın tesiri değerli olabiliyor” dedi.

“Son yıllarde kendi mesleğim açısından her sene üstüne koyuyorum”

şahsi performansını da kıymetlendiren Serdar Dursun, “Son yıllarde kendi mesleğim açısından her sene üstüne koyuyorum. Her sene daha epey gol atmaya başladım. Geçen sene gol hükümdarı olarak Fenerbahçe’ye gelmiştim. Hazırlık süreci olumlu geçmişti. Hem sisteme ayak uydurmuştum tıpkı vakitte oyuncularla uygun bir periyot geçmişti. Ne yazık ki birinci haftalarda bir sakatlığım oldu. Adana Demirspor maçında oyuna girdim 15 dakika daha sonra köprücük kemiğim kırılmıştı. O beni sıradan geri attı. Ben son 6-7 seniçin beri her dönem 30 maçın üstünde birinci 11 oynuyordum. Bu alışılmış daima oynayan bir oyuncu için kolay olmuyor. Bir de Fenerbahçe üzere bir toplulukta forvetler var, sistemler var. 5-6 hafta dışarıda olunca yine dönmek kolay olmuyor. Sakatlık dönemimde fazlaca çalıştım, kendime baktım zira bir an evvelden alanda olup kendi performansımı göstermek istiyordum. Ekim ayından daha sonra bir çıkış oldu, yavaş yavaş oynamaya başladım, ulusal kadroya seçildim. Ekim-ocak ayı ortası birkaç gol attım fakat bir maç oynuyordum, bir maç oynamıyordum. kimi vakit birinci 11 oynuyordum daha sonra bir daha yedek oluyordum. Daima gel-gitler oldu. Ocaktan daha sonra ikinci yarıya daha düzgün başladım. Daha evvel de hazırdım da daha hayli mühlet almaya başladım. Ocaktan itibaren daha epeyce mühlet aldım. Giresunspor deplasmanında bir sakatlık daha yaşadım. Takip eden perşembe günü Slavia maçında oynadım. O hafta daima birinci 11 oynamaya başladım. Şubat sonundan itibaren maçların neredeyse yüzde 90’ına birinci 11 çıktım. Bu da bir oyuncunun performansını etkiliyor. Birinci 11 çıkarsan, oyuncuları tanırsan daha rahat oluyor. Kadro ortasında o devirden daha sonra bir tesir oldu, benim için de olumlu bir hava oldu” sözlerini kullandı.

GZT Giresunspor deplasmanında yaşadığı sakatlığı anlatan Dursun, sakatlık anı ve daha sonrasıyla ilgili şöyle konuştu:

“İlkten epey berbat gözüktü. Dönemi kapattım sanıyordum lakin hayli şükür fazlaca makûs bir sakatlık değildi. Maskeyle oynama talihim vardı. Ağrıya biraz sağlamım. Bir şey olsa da ‘devam’ derim. O maçta oyuna daha sonradan girmiştim. 7-8 dakika daha sonra gelen ortaya başımı uzattım, defans oyuncusu da başını uzattı. Çok bahtsız bir sakatlık. Ben ağrıyı hissettim, başım da yavaşça döndü. Yere oturdum. Dua ettim, inşallah oynayabilirim diye. Oyuncular, hakem geldi, ‘hemen çıkman lazım’ dediler. Ben de ‘bir şey yok, oynarım’ dedim. daha sonra çıktım, girdim. daha sonra âlâ ki hocamız çıkartmış zira bir baş topuna daha çıkmıştım, bir darbe daha alsaydım epey makûs olabilirdi. Düzgün ki çıkarmışlar. İçeri girdikten birkaç saat daha sonra aynaya baktım, göçük vardı. Çok berbattı. Cumartesi günü sakatlık oldu, pazar sabahı ameliyat oldum, daha sonra ekiple antrenmana çıktım. Oyuncular da şaşırdı.”

“4’te 4 yaparak dönemi en düzgün biçimde bitirmek istiyoruz”

Ligin kalan 4 haftasıyla ilgiliyse Serdar Dursun, “Süper Lig’de her maç sıkıntı. Kolay maç yok. Mücadeleci bir lig oluyor, kişisel yetenekler öne çıkıyor. Cuma günü Gaziantep Futbol Kulübü’yle oynayacağız. Gaziantep FK 3-5-2 sistemiyle oynuyor. Kolay bir maç olmayacak. Defansif olarak düzgün kapanan bir kadro. Kanatlardan süratli hamleye çıkmaya çalışacaklar. Kıymetli olan Gaziantep maçında birinci golü bulmak. bu biçimde maçlarda birinci 30 dakika epeyce değerli. İnşallah bu maçı kazanıp sonraki hafta Beşiktaş’a karşı deplasmanda oynayacağız. O maçta sıkıntı olacak, 3-4-3 oynuyorlar. daha sonrasında Fatih Karagümrük, daha sonra da Yeni Malatyaspor maçı var. Her maçın başka zorluğu var. Biz Fenerbahçe olarak 4’te 4 yaparak dönemi en güzel biçimde bitirmek istiyoruz. Kazanınca tesise gelince bile insanların yüzü gülüyor. Dışarıda beşerler önce ‘Bu Fenerbahçe’nin durumu ne olacak’ diyorlardı. Ancak bu biçimde maçları kazanınca beşerler memnun oluyor, oyuncular memnun oluyor. Otomatikman hoş bir hava oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Taraftarlarımızın iç alanda galibiyetlere olan katkısına da değinen 30 yaşındaki golcü futbolcu, “Fenerbahçe taraftarı beraberlik yaptığı vakit iç alanda inanılmaz bir atmosfer oluyor. Rakip grupları tesir altına alıyoruz. Oyuncular da o gün güzel bir performans gösterdiği vakit ortak bir iş oluyor ve iç saha maçlarına otomatikman 1-0 önde başlıyorsun” formunda konuştu.

“Gol hükümdarı olmak isterim”

Şu ana kadar 13 gol kaydeden Serdar Dursun, gol krallığı yarışıyla ilgili, “4 maç var. Gol Hükümdarı olma bahtı yüksek yaklaşık 7-8 kişi var. her insanın maksadı birebir. Son dönemde ben de dahil herkes gol krallığını kovalayacaktır. Geçen sene gol hükümdarı olmuştum. Bu sene de olabilirim. Kadrom âlâ oynarsa, ceza alanına toplar gelirse, ben de oynarsam, sakatlık şayet olmazsa Gol Hükümdarı olmak isterim” diye konuştu.
Çaykur Rizespor’a bu sezonki iki maçta da hattrick yaparak dönem ortasında bir ekibe iki maçta da hattrick yapan birinci Fenerbahçeli olan Serdar Dursun, “Bunu bilmiyordum. Güç bir şey. Tıpkı ekibe 2 maçta 3’er gol atmak bana nasip olmuş. Hoş bir olay. Güzel denk gelmiş” dedi.

“En hoş gol birinci golüm, kaç yıllık bir hayaldi”

En beğendiği golle ilgiliyse başarılı futbolcu, “En hoş gol birinci golüm. Alanyaspor’a karşı. Novak orta yapmıştı, ben de baş vuruşu yapmıştım. O benim için fazlaca kıymetli ve hoştu. Yeni başlamıştım, birinci 11’de oynadığım ikinci maçımdı. O maç benim için kıymetliydi ve hoş bir gol olmuştu. Özel bir manası vardı. Fenerbahçe’deki birinci golümdü. Kaç yıllık bir hayaldi” diye konuştu.

Çaykur Rizespor’a dönemin birinci maçında uzaktan attığı gol hatırlatıldığında Serdar Dursun, “O gol de bence hoş gollerimden bir tanesiydi. Evvelki yıllarde daha hoş gollerim vardı fakat bu sene az. İnşallah kalan 4 haftada bir şeyler yaparız” sözlerini kullandı.

“Derbideki gol inanılmaz kıymetli. Mesleğimin en manalı 5 golünden biri”

Galatasaray derbisinde attığı golle ilgiliyse Dursun, “Derbide gol atmak harika bir olay. Gerçek Fenerbahçeli oluyorsun. Dışarıda onun ne demek olduğunu anladım. O maçtan daha sonra beşerler daha bir olumluydu. Hoş bir şey oldu. Derbideki gol inanılmaz değerli. Mesleğimin en manalı 5 golünden biri. Evvelce çok maça gelirdim, izlerdim. bu biçimdelar görüntüler, fotoğraflar çekmiştim. Toplumsal medya için hoş bir görüntü yaptık. Birkaç sene evvel seyirci olarak izliyorsun, birkaç yıl daha sonra derbide golü atıyorsun daha sonra taraftarlara karşı oturduğun yere bakıyorsun” açıklamasında bulundu.

Son olarak taraftarlara seslenen başarılı futbolcu, “Sezona şampiyonluk parolasıyla çıkmıştık. Bu sene başaracağımızdan emindik. Olağan ki üzgünüz lakin bu son 2 ayda onlara memnunluk yaşattıysak ne keyifli bize. Fenerbahçe’de oynamak kolay değildir. Bu son 4 maçımızı onlar için kazanmak istiyoruz. İnşallah ligi en âlâ biçimde bitiririz. Seneye Şampiyonlar Ligi’nde oynamak istiyoruz. Kaç seniçin beri hasret var. İnşallah bu hasreti dindirebiliriz. İnşallah seneye özlediğimiz, istediğimiz şampiyonluk gelir” diyerek kelamlarını tamamladı.

Okumaya devam et...