Emre Belözoğlu: Fenerbahçe’de grubum yoktu, Galatasaray’da gözüm karaydı | “Uyuma sorunum vardı, alemci arkadaşlarım oldu”

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Başakşehir Teknik Yöneticisi Emre Belözoğlu, Lig Radyo’ya gündemle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İstanbul grubunda başarılı bir müddetç geçiren Belözoğlu, “Bir sene evvel düşme potasından kurtulmuş kulübe yakışmayan bir yapı vardı. Aykut Kocaman bize epey uygun geribildirim verdi. Yeni oyuncuların oyunu anlayıp, işleyişe geçme durumu oldu. Geçen sene âlâ iş çıkardık. Hem teori tıpkı vakitte pratik yaptık.” dedi.

Belözoğlu’nun açıklamaları şöyleki;

“FENERBAHÇE’DE KENDİ GRUBUM YOKTU”

Fenerbahçe’deyken Beşiktaş ile son dakikada birliktee kaldık. Gençlerbirliği ile düşme potasında oynadık. Seyirci de yoktu. Olabilecek en âlâ senaryoyu gerçekleştirdik.6 günde 3 maç oynadık. Zaman fazlaca değişti. Evvelden 15-20 senede kuşak geliyordu. Artık 3-4 sene de bir kuşak geliyor. Fenerbahçe’de kendi takımım yoktu. Ben de bir irade koydum ancak hazırlığımız olmadan nazaranve geldik. Başakşehir’de derinlemesine grubun içine girdik.

ŞİMDİ ‘SALİH ULUSAL GRUP’TAN niye YOK?’ DİYE DİYE TARTIŞIYORUZ

Salih Uçan bize geldiğinde 2-3 ay ayağına top değmemişti. Bizde geçirdiği devir hem mental hem fizikî olarak fazlaca büyük tesir yarattı. Hem 6 hem 8 oynamaya yatkın hale geldi. Artık Ulusal Grup’ta niye yok diye tartışıyoruz.

“FUTBOLCUYKEN AHENGE SORUNUM VARDI, ALEMCİ ARKADAŞLARIM OLDU”

Futbolcuyken içki içen birisi değildim. Ahenge sorunum vardı. Tedavi gördüm, yenemedim. Şimdi gitsem fizyoterapistim, bağlantı sorumlum, aşçım yanımda olur. Bunları evlendikten daha sonra öğrendim. Bu mesleği sevmeden yapamazsınız. Bu iş sahiden yönetilmesi gereken bir iş. Geçen sene doktora gittiğimde bana uygun ki bırakmışsın dedi. İster istemez bedene yük biniyor. Ben bu mesleği epeyce sevdim. En epeyce futbolcu olmayı sevdim. Gerekliliklerini yerine getirmezseniz olmaz. 32 yaşından daha sonra Gece 10’da uyuyordum. Herkes gece dışarı çıkarken dışarı çıkmıyordum. Alemci futbolcuyu anlarım. Benim de alemci arkadaşlarım oldu. İçki içmedim, sigara kullanmadım lakin kullananı anlarım. Benim için para kazanmaktan fazla bir ekip arkadaşımın gelip ‘Emre fazlaca yeterli oynadın.’ demesi daha memnunluk verici bir şeydi.

“GALATASARAY’DA ÇOK ŞEY ÖĞRENDİM”

Galatasaray’da fazlaca şey öğrendim. Gözümüz karaydı, kanımız da meczuptu. Her topa sokuyorduk ayağımızı. Kısa uzunluklu oyuncular olsak da (Okan, Emre, Suat) yetenekli oyunculardık. daha sonrasında futbol değişti. Daha fazla teknik adam üzerinden yapılanan bir model geldi. Galatasaray’la o periyot epey baskılı oynayan bir gruptuk. 20-30 sene evvelden bahsediyorum. Bizim devrimizde Suat abi tamamlayıcı bir 6 numaraydı. Çok zeki bir oyuncuydu.

“OYUNCULARI DENETİM EDİYORUZ”

Burada biz Abdullah hoca vaktinde bir laboratuvar kurduk. Oyuncunun kıymetlerini denetim ediyoruz. Bir oyuncu âlâ uyumuyor, güzel beslenmiyorsa standarttır. Onun haricinde herkes birebir idmanı yapıyor. Bilgi fazlaca kolay ulaşılabilir. Oyuncuyken beni etkileyen teknik adamlar oldu. en çok etkileyenler 23-24 oyuncusuna oynatmak istediği oyunu ezberletenler oldu. Oyuncunun gelişim sürecini yakinen takip etmeniz gerekiyor. Bu düzeydeki oyuncuların oyunu anlayabileceğini biliyorum. İdmanda neler yaptığımızı oyuncularıma gösteriyorum. 8 numarada hiç oynamamış bir oyuncuyu orada oynattığım vakit saha ortasındaki nazaranvini biliyor. Yapar yada yapamaz. Uğraşı beni keyifli ediyor.

“SİMEONE BİRÇOK OYUNCUNUN SATILMASINI SAĞLADI”

Simeone pek epey oyuncusunu hem fizik tıpkı vakitte oyun olarak geliştirdi. Arda, Felipe Luis dahil pek fazlaca oyuncunun satılmasını sağladı. Xavi, İniesta üzere oyuncuların oynadığı oyun matadorluk. Adamı peşinden koşturuyor.

Okumaya devam et...