Emirhan İlkhan İtalyanlara konuştu: “14 yaşımda futbolu bırakıyordum, ağabeyimle konuşmam dönüm noktası…” Beşiktaş Haberleri

Mustafa

Global Mod
Global Mod
Torino’nun dönem başında 4.5 milyon euro ödeme yaparak Beşiktaş’tan takımına kattığı Emirhan İlkhan, İtalyan basınına konuştu.

Çizme’ye yavaş yavaş alışan, hocası Ivan Juric ile irtibatını güçlendirmek için İtalyanca derslerini sürdüren genç futbolcu, İtalya günlerinin yanı sıra Beşiktaş’ta yaşadıkları hakkında açıklamalar yaptı.

Tuttosport’ta yer alan haberde; Emirhan İlkhan’ın birkaç İngilizce söz ile yola çıkıp Torino’ya gelme sonucu aldığı ve Beşiktaş’ta futbolu bırakmanın kıyısından döndüğü bir müddetç yaşadığı bilgisine yer verildi.

Olaylı transfer sürecinin akabinde Beşiktaş’tan Torino’ya transfer olan Emirhan İlkhan’ın kelamları şöyleki;

DEVAM ETMEMİN İMKANSIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜM

İstanbul’da idman yaptığımız saha bize fazlaca uzaktı. Babam bana daima eşlik edemiyordu. Her gün toplu taşıma ile gidip gelemiyordum. Çok fazla ders de çalışamıyordum.

Ne kadar üzgün olduğumu bilemezsiniz. 5 yıldan fazladır bu formayı giyiyordum ve devam etmemin imkansız olduğunu düşündüm. Benim yaşımda bir çocuğun İstanbul’da akşamları dışarıda olması tehlike arz ediyordu.

AĞABEYİNİN KELAMLARI DÖNÜM NOKTASI OLDU

Ağabeyim bana o süreçte hayli yardım etti. ‘Sahip olduğun yetenekle burada duramazsın. Ailen, biz seninle birlikteiz. aslına bakarsanız binlerce sefer fedakarlık yaptın. Sen bunu hak ediyorsun. Şayet güzel bir futbolcu olamazsan vay haline’ dedi. Kendisine hayli şey borçluyum.

SOYUNMA ODASINDA AĞLADI

Tuttosport’ta yer alan haberde Emirhan İlkhan’ın Inter maçında golle sonuçlanan yanlışıyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya dikkat çekilirken, “Emirhan o kusur daha sonrası soyunma odasında ağladı. Sonraki gün Google Translate kullanarak makus bir İtalyanca ile özür bildirisi yayınladı. Bu durum bile onun hala çocuk olduğu fikrini verebilir” sözleri kullanıldı.

AYRILIK SÜRECİ OLAY OLDU

Siyah beyazlıların kadroda tutmak için ikna etmeye çalıştığı genç futbolcu, ayrılmak istediğini kulübüne ilettikten kısa müddet İtalya’nun yolunu tuttu

Torino’nun 18 yaşındaki futbolcunun mukavelesinde yer alan 4,5 milyon Euroluk özgür kalma bedelini Beşiktaş’ın hesabına yatırmasının akabinde Emirhan, Torino’ya gitti ve yeni kadrosuyla 5 yıllık mukavele imzaladı. Genç futbolcu İtalyan takımından yıllık 600 bin euro fiyat alıyor.

Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi, Emirhan İlkhan’ın Torino ile mutabakat süreciyle ilgili şunları demişti:

“Futbolda gönülsüzlük yöntemi çalışma olmaz. Futbolcu alana çıktığında gönülsüzse muvaffakiyet alamazsınız. Değerli olan onların dileklerinin yerine geldiği biçimde çalışmaktır. Yapılan kontratta unsurlar muharrir lakin adam oynamadığı vakit oynatamazsınız. Beşiktaş’ta kalmak istemeyen biz ‘Burada oynayacaksın’ diye ne yalvarırız, ne de öbür bir tutum koyarız. Ben Emirhan’a ‘Torino’da ne veriyorlarsa birebirini verelim’. dedik ancak gitmek istiyorum dedi. Yalnızca menajerimle konuşun dedi. Ben futbolcumla makûs olmak istemiyorum. Onlar bizim çocuklarımız. Verdikleri emeklere teşekkür etmemiz gerekiyor. 18 yaşından küçük çocuklarla ilgili UEFA dahil olmak üzere biroldukca kurumun sert yaptırımları var. Birfazlaca kulüp bu mevzuda cezalar aldı. 18 yaşından evvelki hiç bir müddetç kontratta geçerlilik sağlamıyor. 18 yaşına gelince her futbolcuyla pazarlık yaparsınız. Beşiktaş’ın altyapısından geldiği için hassas davranırsınız ve hoşgörülü bir kontrat önerirsiniz. Emirhan’la yaptığımız kontrat, yaklaşık 5 milyon vermek üzere 5 yıllık mutabakat yapılmıştır. Menajeri 0 bedelle çıkış unsurunda ısrar etmiştir. daha sonrasında 4.5 milyon Euro biçiminde muahede yapılmıştır. Bunun yanlış bir hal olduğu istikametindeki yorumları ben arka niyetli buluyorum. Ben 600 dakika oynayan bir oyuncuyu Transfer etsem beni tefe koyarsınız. Can Bozdoğan için 1.2 milyon Euro bir bedel belirlemiştik, kendisine şu ana kadar bu bedelin ne altında ne üstünde teklif gelmedi. Altyapıda yaptığımız operasyonun meyvelerini almaya başladık. Altyapıdaki çocuklarımız Beşiktaş’a para bırakarak gitmeye başladılar. 20 senede bir Necip bizimle birlikte oynuyor bir de Atınç’ı satabilmişiz. Son devirde bunu başardıysak, hocalara rica edip siyasetimizi belirterek bizim katkımız epey olmuştur. Emirhan konusunda çabucak hemen biten bir şey yok. Ancak futbolcu istemiyorsa baskı yapmam. Onlar köle değil. Çocuk yaşlarından itibaren emek vermişler. 5 yıllık 5 milyon TL bir kontrat teklif ettik. Bu hiç küçümsenecek bir sayı değil. Son 20 senede altyapıdan çıkardığımız 3-4 çocuğumuz Avrupa’dan talep gördü. Buna sebep olan da ben ve benim yönetimimdir. Kalmak istemeyeni tutmayız. Ayrıyeten hayallerim var diyen bir çocuğumuzun önünü tıkamam. Çocuğumuz giderse Allah yolunu açık etsin. Kontrattaki koşul kendisinin ve menajerinin istediği kuraldı. Bu maddeyi koymasaydık Beşiktaş 4,5 milyon Euro alamayacaktı. daha sonraki satıştan da yüzde 20 hususumuz var. Şayet bu arkadaş 30 milyon Euro’ysa, bir daha sonraki satıştan da 6 milyon Euro alırız. Toplamda 11 milyon Euro’ya yakın bir para da hiç az bir meblağ değil.”

“BEŞİKTAŞ’I VE TÜRK FUTBOLUNU EN ÂLÂ HALDE TEMSİL ETMEK İSTERİM”

Transfer süreci hakkında toplumsal medya hesabından açıklama yapan Emirhan İlkhan, “Geride bıraktığımız haziran ayında kulübümle olan mukavelemi yeniledim ve imza atarken yurt haricinden uygun bir teklif gelmesi halinde muhakkak bir meblağ karşılığı ayrılabilmem için anlayış göstermelerini istedim. Süreç sonunda transferim olur ya da olmaz, bilemiyorum. Fakat bu durumun benim için de ne kadar güç bir müddetç olduğunu paylaşmak istiyorum. Şayet yurt dışına gidersem, Beşiktaş’ı ve Türk futbolunu en yeterli biçimde temsil etmek için elimden geleni yapacağım.” sözlerini kullanmıştı.

Okumaya devam et...