Down Sendromu. Youssef’in yazı ve hariç tutulması gereken “saçma bahaneler”

Leila

Global Mod
Global Mod
11 yaşındaki Yusuf’un yazı: Onu karşılayan kapsayıcı bir yer bulmak için 30-40 kilometre ileri geri. Okul yılının sonunda, onun yaşındaki çocuklara yaz kampında bir yer sağlanır. Ancak annesi Manuela, her yıl sıcak mevsimin “engelli çocukları olan aileler için bir sorun” olduğunu söylüyor. Mavi çerçeveli gözlüklerin arkasından gülümseyen canlı gözleri olan Youssef, Down sendromlu, beşinci sınıfa gidiyor, Cuneo ilindeki Chiusa di Pesio’da, küçük bir kasabada yaşıyor. Adnkronos Salute tarafından Coordown – Down sendromlu insanlar derneklerinin hastalığa adanan Dünya Günü’nde ulusal koordinasyonu aracılığıyla derlediği hikayesi, “Kapsayıcı olmamak için gülünç mazeretler” uluslararası kampanyasına yanıt olarak alınan birçok tanıklıktan biridir. Coordown tarafından bu yıl sosyal medyada başlatılan bu uygulama, TikTok topluluğundan 11,5 milyon görüntülenme ile trend olan bir konu haline geldi.

Kampanyayı başlatan orijinal video, çok az inandırıcı gerekçeyle hakların reddedildiği bir dizi durumu gösteriyor. Her hikayeden sonra, karşı konulamaz bir jingle tıklar. Girişimin başlangıcından kısa bir süre sonra, bir zincirleme etki serbest bırakıldı: kısa video öykülerinde ‘kapsayıcı olmamak için gülünç mazeretler’ yağmuru anlatıldı. Kampanyanın amacı tam da buydu: sosyal ağı bu hikayelerle doldurmak. Ve sadece bir hafta içinde, #RidiculousExcuses hashtag’i şimdiden 50 milyon kez görüntülendi. Yusuf’unki gibi düzinelerce sıradan dışlanma hikayesi: “Geçen yıl onu Ragazzi Malikanesine, yani bölgesel yaz kamplarının programlarına kaydettirmek istedim – Manuela, deneyiminin ayrıntılarına girerek açıklıyor – ama bir kampta kamu ihalesi sayesinde sakin geçen bir aydan sonra, kalan ayları başka yazlık merkezlerden istemeye çalıştım”.

Hiçbir şey: “Bunlardan birinde bize, bizim tarafımızdan ödenen bir kişisel gelişim asistanı olmasaydı oğlumu almayacaklarını söylediler. Ama beni daha da kızdıran -diye devam ediyor- başka bir merkezin organizatörlerinden gelen yanıttı. Sanki Youssef kim bilir ne gibi özel önlemler istiyormuş gibi, sorunlu çocuklar için sigortaları olmadığı için onu alamayacaklarını söyledi. Bunun için Manuela, Cuneo Belediyesi’nin ayrımcılıkla mücadele masasına başvurdu. Ancak Youssef’in annesi de işlerin nasıl yürüdüğüne tanıklık ediyor. “Dışlayıcı deneyimlere ek olarak” onlar için “çölde gerçek bir vaha” olduğunu söylüyor.

Bazen fark yaratmak için çok az şey gerekir: insan faktörü. “Youssef’i sağlıklı çocuklardan oluşan bir gruba kaydetmeyi başardık – gülümsüyor anne Manuela – bizi oğlumu diğerleriyle birlikte ve tamamen eşit şartlarda dahil etmemize teşvik eden çok misafirperver ve hazırlıklı bir öğretmen sayesinde. bir grup içinde olma ve sporun kurallarını sükunetle takip etme becerisi, diğerleriyle bütünleşmelerine yardım edilmeyen okulda olmayan bir şey “.

Mutlu bir son için ağızda kötü bir tat bırakan daha pek çok şey var. Ve dışlamanın ne ülkeler arasında ne de patolojiler arasında sınırları yoktur. Kampanya kapsamında gönderilen videolardan da anlaşıldığı üzere, tüm engelli yelpazesine dokunuyor. Tekerlekli sandalyedeki genç bir kadın olan Arianna’nın “Üzgünüm, merdiven asansörü 5 dakika öncesine kadar çalışıyordu.” yerel. Down sendromlu bir kız olan Emma, videosunda “Sınıfım okul gezisi için İspanya’ya gitmek zorunda kaldı. Donanımları olmadığı için beni almadılar” diyor.

“Başka bir şehre taşındık ve çocuklarımızı okula kaydettirmek için gittik – yabancı bir anne bildirdi – İdare bize çocukları kaydettirebileceğimizi söyledi, ancak Alex’i özel bir okula göndermemizi tavsiye ettiler, aksi takdirde onunla alay edilirdi. Down sendromlu bir kız kardeş”. Jingle, İtalya’dan başka bir hikaye: “Sınıf arkadaşlarım bir akşam yemeği düzenlemişlerdi ve beni davet etmemişlerdi – diyor Irene – onlara nedenini sordum ve sandalyeleri olmadığını söylediler”. Luka’nın hikayesi dışarıdan geliyor: videoda çok yüksek bir filenin önünde, arkasında bir basketbol sahası ve bir okul yapısı görülüyor. Başvuru formunu kabul etmemenin bahanesi? “Dışarı tırmanabileceğimi söylediler ve o emin değildi,” diye gülümsüyor. “Gerçekten,” diye bastırırken, kamera birkaç metre yüksekliğindeki çitin üzerinde oyalandı.

“Arkadaşlarımdan onlarla oynamalarını istedim – diyor küçük Mario – ve onlar: hayır, çünkü o zaman incineceksin” dediler. Ancak ‘gülünç mazeretler’ listesi uzayıp gidiyor: Nino yurt dışında yaşıyor, personel ona yardım edemediği için yaz kampından atıldı, söylendi; Riccardo bir partiye gitmek ister ama ona hayır derler çünkü çok fazla merdiven vardır ve onun bir yürüteci vardır. Matthew, “Drama dersine kaydolamazsın çünkü herkesi yavaşlatırsın,” diye karşılık verdiği duyuldu. Roby ve Michele, “Bizi birinci sınıfa kaydettirmek için açık günde, tıbbi personelleri olmadığı için bunun muhtemelen mümkün olmadığını söylediler”, Roby ve Michele ona ondan bahsettiler. Yurt dışından bir başka tanıklık da, “suyu bozarsa, o zaman kim öder?”

Kampanyaya daha tanınmış simalar da katıldı. Damiano dei Terconauti’ninki gibi, sosyal medyada çok aktif olan ve otizm konusunda farkındalık yaratmak için bir etkinlik yapan bir sanat üçlüsü. Damiano bulaşıcı gülümsemesiyle “Otizmliyim, ehliyetimi almak istedim, sürücü kursundan kursa kaydolmak istedim ve bana arabalarının bittiğini söylediler”, diye anlatıyor. Ve sonra 42 yaşındaki Marina Cuollo, biyolojik bilimler diplomasına ve biyolojik süreçler ve biyomoleküller alanında doktoraya sahip. Çok ender görülen bir hastalıktan muzdarip, yazar, mizahçı ve radyo spikeri olarak yol aldı. “Üniversitedeyken ve mezun olmak üzereyken – videosunda diyor – deneysel tezim için bir profesör arıyordum ve çok çeşitli bahanelerle birçok ret aldım”. “Hatırladığım özellikle gülünç bir tanesi şuydu: Seni alamıyoruz çünkü laboratuvarda yeterli yer yok.”

Mesaj net ve Başbakan Giorgia Meloni’ye yazdığı mektupla da tanınan Down sendromlu Alba’nın bekar üvey babası Luca Trapanese tarafından özetlenmiş ve açıklanmış: “Arkadaşlar, artık saçma sapan bahaneler yok. bizi kapsayıcı hale getirmeyin” diyor, kucağında sevgili Alba’sıyla.