Doktor acil servisten ayrılıyor: “Sürdürülemez ritimler”

Leila

Global Mod
Global Mod
“Acil serviste çalışmak başlı başına güzel. Oraya tesadüfen, tam bir Kovid hastası olarak geldim ama sonra aşık oldum. Ama artık yorucu vardiyalar, sürekli yer değiştirmeler arasında asgari düzeyde kabul edilebilir bir yaşam kalitesiyle bağdaşmaz hale geldi. meslektaşlarımız, çünkü gittikçe azalıyoruz”. 35 yaşındaki Marcello Di Paolo, üç yıldır büyük bir Roma hastanesi olan San Giovanni Addolorata’nın acil servis bölümünde doktor olarak istifa ettiği Roma tesisindeki son haftasında Adnkronos’a Selam veriyor. acil servisten ayrılıp aile doktoru olmak, bu daha az para ve hastaneye geri bir ‘adım’ anlamına gelse bile, eğitim yolunda ve aile hekimliğine girişte öngörülen koğuşlarda staj yapacak. yıllarca çalıştı.

Aile hekimi olmak için gereken “Aylık ortalama 3 bin avroluk maaştan 900 avroluk bursa geçeceğim”. “Ve dahiliye alanındaki uzmanlığıma, acil serviste geçirdiğim yıllara ve yurtdışında eğitim içeren müfredata rağmen dahiliye ve acil servise geri dönmek zorunda kalacağım. Ama seçimimden eminim. Bu tempo sürdürülemez hale geldi. Hasta veya başka ihtiyaçları olan meslektaşların değiştirilmesi ihtiyacı süreklidir, çünkü yardım günün 24 saati garanti edilmelidir ve personel sayısı giderek azalmaktadır. Bu nedenle, kişinin hayatının herhangi bir yönünü hastane dışında planlama olanağı yoktur. Aylar öncesinden planlanmış, hem süreyi seçme, hem de yorgun olduğunuz bir gün için durma olanağı bile olmadan.”

Buna bir de bu durumun hastayla ilişkilerde getirdiği zorluklar ekleniyor. “Her gün sözlü ve fiziksel şiddet mağduru oluyoruz. Ben de fiziksel saldırılara maruz kalıyorum ve bu da korumasız. Pratik desteğin tamamen yokluğu algılanıyor. Yakın zamanda bünyemizde kalıcı bir polis karakolu açıldı.” “Anlaşılır bir şekilde beklemenin rahatsızlığını yaşayan, öfkesini, acısını bizden çıkaran doktor figürünün otoritesi artık yok. Empati yapabiliyoruz, anlıyoruz ama dışarıdan bağımsız bir sorunu çözemiyoruz.” bize ve bedelini ödeyin”. Bu durum, “paradoksal olarak şu anda, işin kesinlikle yoğun, her şeyi kapsayan ve korkutucu olduğu pandemik acil durumdan daha kötü. Ama aynı zamanda biz doktorlara da ilgi vardı, bir bakış açısı vardı; virüsle bir şeyler değişirdi. Herkes sağlık hizmetlerinin önemini anlamış gibi görünüyordu”.

Bunun yerine bugün “herkes sanki acil servis sorunu, personel eksikliği yokmuş gibi bunu görmezden geliyor. Sanki bu sorun gerçekte olduğu gibi kalıcı ve ciddi değil de sadece bir medya sorunuymuş gibi. Kişisel olarak ben bunu düşünmüyorum. Hiçbir ihtimal görmüyorum, bu koşullar altında sistemin çökmesi kaçınılmaz. Bu benim kişisel inancım ama açık işaretler var”.

Di Paolo’nun yapmaya hazırlandığı aile hekimliğine geçiş, parkta bir yürüyüş değil ve bir feragatten fazlasını içeriyor. “Yıllık yarışmaya katıldım. Şimdi üç yıllık bir kursa gitmem gerekecek. Ve zaten 10 yıl dahiliye bölümünde çalışmış olmama rağmen yine de bölümde staj yapmam ve hatta tekrar katılmam gerekecek. Acil servis. Bu anlamda, eğitimimin yarısından fazlasını zaten çok iyi bildiğim şeylere harcamak zorunda kalacağım göz önüne alındığında, bu yeniden düşünmem gereken bir eğitim. Kistik fibroz konusunda yüksek uzmanlık ve üniversite kariyerine başlamak için çalıştığım bir dönem”.

Ve ekonomik açıdan bakıldığında “en az üç yıl boyunca bugünden üç kat daha az kazanacağım. Bu zor bir adım. Ve bana göre, yıllarca çalışmaktan yorulmuş birçok meslektaşımı sınırlayan fren budur. acil bir durum, benimki gibi bir adım atmak. Hala yapabilirim çünkü ailem yok, biraz daha özgürüm ve bana izin veren bir yaştayım. Ve uzun vadede geri döneceğim şu anki maaşa benzer bir maaşa sahip olmak. Benimki kesinlikle ikna edici bir seçim” diyerek sözlerini bitiriyor ve “kolay olmadı. Ayrılmak acı ama benim için doğru olan bu, bunu hafife almadım” dedi. ama özel bir hayata sahip olmanın tek yolu bu”.