Diyabet ve ergenler için ‘Durdurulamaz’ programı okullara geri dönüyor

Leila

Global Mod
Global Mod
İlk baskının başarısından sonra, Medtronic ve Civicamente tarafından desteklenen, diyabet ve katılım konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan dijital vatandaşlık eğitim programı “Durdurulamaz” geri dönüyor. Bu yıl girişim genişliyor ve ortaöğretim öğretmenleri ve öğrencilerinin yanı sıra ilköğretim kurumlarını da hedefliyor. Bir notta okuduğumuz program, entegrasyonu teşvik etmek ve stereotipleri aşmak, diyabete yönelik daha açık bir yaklaşım konusunda farkındalık yaratmak amacıyla özellikle kronik durumlara ve özellikle diyabete odaklanarak katılım konularında farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. diğerleri dinlemeye ve paylaşmaya yöneliktir.

İtalyan Pediatrik Endokrinoloji ve Diyabetoloji Derneği’nin (Siedp) verilerine göre, İtalya’da 18 bin çocuk ve ergen, çocukluk çağında en sık görülen endokrin-metabolik hastalık olan ve tipik olarak başladığı tip 1 diyabetten etkileniyor. Patoloji genellikle 6 ay ile 30 yaş arasında ortaya çıkar ve hastalığın tanımlanması için kritik anları temsil eden, yaklaşık 5 yaş ve 10 ila 12 yaş arasında iki tepe noktası vardır. Bu nedenle derslerde bir veya daha fazla diyabetli öğrenci/sınıf arkadaşıyla karşılaşmak oldukça normaldir. Bu nedenle – notun devamı – okul personelinin hastalık, diyet ve tedavi ihtiyaçları ve olası acil durumlarla sakin ve etkili bir şekilde nasıl başa çıkılacağı konusunda doğru bilgiye sahip olması ve sınıf arkadaşlarının önyargısız bir şekilde patoloji konusunda bilinçlendirilmesi önemlidir ve Günlük zorluklardan başkalarıyla paylaşabileceğiniz becerileri ve kaynakları nasıl öğrenebileceğinizi anlayın.

Www.educationdigitale.it/unstoppable platformu aracılığıyla, vatandaşlık eğitimi saatlerinde doğru bilgilerin yayılması ve diyabetli çocukların dahil edilmesi, damgalanma ve önyargıların ortadan kaldırılması için kullanılabilecek, öğretmenler için özel olarak tasarlanmış materyallere erişmek mümkün olacaktır. Etkili eğitim araçları ve ilgi çekici öğretim kaynakları yoluyla bu yol, konulara daha derinlemesine yaklaşabilmeniz ve keşfedebilmeniz için temel teknik-bilimsel kavramları edinmenize olanak tanıyacak, aynı zamanda grup çalıştayları, açık iletişim, Özdeşleşme ve empati: özgürleşmek ve damgalanmanın üstesinden gelmek için gerçek bir araç.

Küçükler için karikatür hapları ve ilgi çekici çizgi romanların aktardığı tavsiyeler, vakalar, büyükler için etkileşimli durumsal oyunlar ve laboratuvar aktiviteleri, en iyi uygulamalar, derinlemesine içerik ve laboratuvar fikirleri sayesinde, giderek daha da yakınlaşmak mümkün olacak. diyabeti anlamak için doğrudan deneyimi olan kişilerin dahil edilmesini teşvik etmek.

2022-2023 eğitim-öğretim yılında – notun sonu – birinci ve ikinci kademe ortaöğretim okullarını hedeflemesine rağmen, Durdurulamaz beklenmedik sonuçlar elde etti: 1.071 öğretmen katıldı, 991 ortaöğretim okulu, neredeyse 50 bin öğrenciye ulaşıldı ve “en iyi KSS projesi” ödülü verildi : Çeşitlilik, eşitlik, katılım, sosyallik”: Dijital Ödüller’in 10. edisyonunda. Ücretsiz Durdurulamaz projesi 20 Eylül’den itibaren İtalyan ilk ve orta okullarındaki tüm öğretmenlerin kullanımına açıktır. www.educationdigitale.it platformunda mevcut kalacaktır. önümüzdeki yıllarda da.